Чи варто перекривати центральні вулиці Івано-Франківська заради масових заходів?
Практика перекривання вулиць в Івано-Франківську під час спортивних змагань та концертів подобається далеко не всім мешканцям міста. В редакцію «Галицького кореспондента» звернувся один з таких незадоволених громадян Василь Пушко. Він пропонує такі заходи проводити на міському озері чи в парку.
Чому перекривають центр міста та чи доцільно це робити надалі, дізнавався «Галицький кореспондент».
Хай буде в парку чи на стадіоні
Нещодавно в Івано-Франківську проводили змагання скороходів, через які центр міста був закритий для транспорту. Це не сподобалося Василю Пушку.
«Я пенсіонер, після операції на серці змушений був пішки йти від вулиці Сахарова аж на Майзлі, в церкву. Через змагання в центрі тролейбуси зовсім не їздили. Просив Бога, щоб дійти, бо серцебиття, відчував, почастішало», – розповідає чоловік.
Франківець переконаний, що таких, як він, багато. І всі відчули дискомфорт. Тому раніше він неодноразово звертався до місцевої влади з пропозицією перенести змагання на територію міського озера, в парк чи на стадіон.
«Я вже три роки про це пишу міській владі, а реакції немає», – зауважив пенсіонер.
Будь-хто перекривати не може
Найчастіше вулиці Івано-Франківська перекривають через спортивні змагання, концерти та церковні події. Жителів міста про це попереджають заздалегідь.
Директор департаменту молодіжної політики та спорту Івано-Франківської міської ради Віталій Матешко каже, що на рік вулиці перекривають п’ять чи шість разів.
«Двічі у нас була спортивна ходьба, один раз – франківський півмарафон і автомобільний слалом. Були і невеличкі заходи, де частково перекривалися вулиці, наприклад, забіг у вишиванках. Не так часто насправді, але це тільки події, пов’язані зі спортом», – каже чиновник.
Терміни перекриття вулиць можуть бути різні, залежно від спортивного заходу і його регламенту.
«Організатори заходу, який потребує перекриття вулиць, повинні листом звернутися до міського голови. Мер видає розпорядження, або ж рішення приймається на виконавчому комітеті, де обговорюються усі нюанси», – зазначає Віталій Матешко.
Якщо міська влада дає свою згоду на проведення такого заходу, на місце, де відбуватиметься подія, приїжджають працівники відповідних служб, які оглядають трасу.
Не факт, що ми робимо погано
Перекривають вулиці не тільки в Івано-Франківську, але й в інших українських та європейських містах. За кордоном дороги перекривають на час концертів, ярмарків, марафонів, пробігів чи демонстрацій.
«Це світова практика, ми нічого не придумали, за кордоном люди до цього звикли. Я вважаю, що нашим мешканцям також доведеться звикати. Суспільство рухається вперед. Все це ми робимо для нашого міста. До нас приїжджають люди з різних куточків світу, вони живуть в наших готелях, вони витрачають кошти на харчування і дозвілля, і це – промоція міста. Не факт, що ми робимо погано, ми робимо на перспективу нашого міста, щоб про нас знали», – каже Матешко.
Тут також є свої правила
У галузі спорту, як і в будь-якій іншій, є свої певні правила при підготовці до заходу. Потрібно обрати трасу, скласти схему руху та забезпечити безпеку громадян.
«Спочатку відбуваються наради, все узгоджується. Організатори надсилають свої варіанти перекриття. Інколи таких нарад буває декілька, щоб узгодити всі питання з усіма службами, зокрема з поліцією. Обговорюються чіткі години перекриття», – розповідає Матешко.
Дорога повинна бути перекрита таким чином, щоб ніхто не заважав руху спортсменів на дистанції. Також має бути медичний супровід та охорона громадського порядку.
«Про час перекриття потрібно повідомити через засоби масової інформації. Уся територія перевіряється на відсутність вибухонебезпечних предметів. Організатори несуть безпосередню відповідальність за людей, які беруть участь у змаганнях», – зазначає Віталій Матешко.
Щоб змагання були визнані спортивною спільнотою, кожна траса повинна бути сертифікованою. Спеціалісти обстежують та вимірюють її, після чого видають сертифікат, який діє 4 роки.
«В Івано-Франківську не так багато якісних і широких доріг, які потрібні для спортивних змагань. До того ж, всюди у світі такі заходи відбуваються в центрі, незважаючи на особливості архітектури міста. Це все робиться для людей. На жаль, культура сприйняття у мешканців нашого міста ще не достатньо висока. Але коли в наше місто приїжджає вісім делегацій з країн Європи, я вважаю, що це доволі престижно», – каже чиновник.
Окрім того, для таких видів спорту, як спортивна ходьба чи біг, потрібен асфальт, тому проводити змагання в парку чи на стадіоні не вдасться.
«Сюди не будуть їхати топові спортсмени, якщо не буде відповідної траси. Звісно, є люди, яким такі заходи подобаються, а є ті, яким вони не до вподоби. У них є вибір: переїжджати у спальний район, де тихо, або за межі міста», – зауважує Матешко.
Ще чотири роки
Вулиця Незалежності в Івано-Франківську є сертифікованою і на сьогодні найкраще пристосована для проведення змагань.
«На найближчі чотири роки змінювати трасу ми не будемо. Хіба в місті з’являться інші цікаві місця, де можна влаштувати трасу. Ще один плюс проведення змагань в центрі у тому, що ми можемо економити кошти на перевезеннях, бо спортсмени і живуть у центрі, і змагання відбуваються в центрі», – підсумовує Віталій Матешко.
Заради безпеки
Проведення концертів, демонстрацій чи змагань неможливо здійснювати без участі поліції, яка забезпечує правопорядок.
«Перш за все, ми повинні подбати про безпеку громадян, які беруть участь у заході. Усі перекриття ми здійснюємо тільки за рішенням виконкому або розпорядженням міського голови», – каже командир батальйону патрульної поліції Дмитро Рижко.
Організатори подій завжди прислухаються до рекомендацій правоохоронців щодо перекриття вулиць.
«Якщо організатори не погоджуються з нами щодо складеної схеми руху, ми знімаємо з себе відповідальність. Часом пропонуємо альтернативу, змінюємо маршрут, щоб врахувати потреби і водіїв, і організаторів. Під час масштабного перекриття міста завжди існують альтернативні об’їзди», – розповідає Рижко.
Випадків хуліганства під час перекриття вулиць не було. Поліція попереджає про це завчасно, публікуючи схему перекриття вулиць та об’їздів. Під час недавніх змагань скороходів трапилося лише одне непорозуміння з водієм маршрутки. Але всі поліцейські, які задіяні в перекритті доріг, знають, як пояснити водіям, куди їхати.
«Якщо відбувається концерт біля готелю «Надія», весь транспорт йде вулицею Франка, а вулицю Лепкого ми закриваємо. Але якщо людині потрібно під’їхати до школи на Лепкого, ми розуміємо, що йти таку відстань пішки недоцільно, тому пропускаємо, але попереджаємо, що далі проїзд заборонений», – зауважує командир батальйону.
Затори під час перекриття деяких вулиць таки утворюються. Щоб їх зменшити, відключають світлофори, і тоді працює регулювальник. Щоправда, його жести не завжди зрозумілі пішоходам. Тому напарникові регулювальника доводиться стежити за тим, щоб вони теж правильно переходили дорогу, пропускаючи транспорт.
Не курять і не пиячать
У соціальній мережі Facebook іванофранківка Олена Віцяк написала, що такі змагання створюють проблеми тільки на короткий час, а користі від них значно більше.
«Молодь зайнята спортом, не пиячить у дворах, не кричить і не смітить. Вони зайняті серйознішими проблемами. І змагання – їхній шанс себе показати. Є види спорту, де стадіон зовсім не підходить, а траси за межі міста виносити не можна», – зауважила прихильниця спортивних заходів у місті.
Ріта БОДНАР