На Рожнятівщині вчителька поскаржилась дирекції школи, райвідділу освіти і департаменту освіти й науки ОДА на учня-другокласника з вимогою, щоб його перевели на індивідуальну форму навчання через неадекватну поведінку та низький рівень знань. У відповідь… її усунули від викладання в цьому класі і позбавили класного керівництва.
«Неадекватний учень»
До редакції «Галицького кореспондента» звернулася вчителька Петранківської ЗОШ І-ІІ ступенів Ірина Орестівна Пасічник. Вона розповіла, що 1 вересня 2014 року у її клас потрапила дитина з багатодітної сім’ї, яка погано себе вела: бігала, штовхалася, билася та погано вчилася. Загалом поведінка хлопчика несла загрозу фізичному здоров’ю та психоемоційному стану однокласників. Так, спершу Віталій ходив два місяці на підготовку у Петранківську ЗОШ І-ІІІ ступенів, а потім, за словами Ірини Орестівни, його «через неадекватну поведінку» відправили у їхню школу. Офіційна причина – проживає не в тому мікрорайоні.
За словами Ірини Орестівни, вчительки з 36-річним стажем, вищою кваліфікаційною категорією і званням «Старший вчитель», щоденно по декілька разів через поведінку Віталія трапляються якісь прикрі інциденти. «Поки я якійсь дитині покажу, як букву писати, то він за той час вдарить двох дітей. Навіть один раз було, що я щось на дошці пишу, а він підстрибує і мене кусає в руку», – скаржиться вона.
1 грудня вчителька написала директору школи доповідну, у якій йдеться, що 30 листопада минулого року Віталій декілька разів вдарив однокласника по голові, потім двічі штовхнув одну однокласницю і один раз іншу, а після фізичної культури сильно стусонув ще одного однокласника. На зауваження класного керівника не реагував. Як наслідок – учні плакали.
На другий день Ірина Орестівна скликала екстерні батьківські збори. Там вона повідомила, що Віталій часто б’є однокласників по голові, копає, штовхає на підлогу, тож вона була змушена написати директору доповідну. У протоколі зборів задокументовано, що двоє батьків поскаржились на поведінку Віталія. Одна з мам попередила, що востаннє прощає йому те, що він штовхає її доньок на землю. А завуч додала, що мамі Віталія треба бути більш гуманною до сина і він стане менш агресивним.
У характеристиці на учня класний керівник відносить його до важковиховуваних дітей. «Специфічною особливістю учня є прагнення задовольнити свої бажання, не зважаючи на прохання оточуючих. З ровесниками поводиться грубо і зухвало, може вчинити дію, небезпечну для їх здоров’я. Дітей він часто вдаряє по голові руками і різними предметами, копає, штовхає на підлогу чи землю. Спалахи безкарності і вседозволеності у стосунках з товаришами можуть призвести в кінцевому результаті до непередбачуваних наслідків», – йдеться у характеристиці.
З проханням перевести школяра на індивідуальне навчання Ірина Орестівна звернулася до начальника відділу освіти Рожнятівської РДА Романа Стоцького та директора департаменту освіти й науки Івано-Франківської ОДА Віктора Кімаковича. Відтак 26 січня 2016 року відбулася міжвідомча нарада відділу освіти і служби у справах дітей Рожнятівської РДА. Однак результат виявився зовсім несподіваним для вчительки: у її тарифікації внесли зміни. Іншими словами – усунули від класного керівництва та викладання у цьому класі… Як наслідок, її зарплата зменшилась вдвічі.
Таке рішення викликало обурення в педагога. Проте, оскільки їй взагалі погрожували звільненням, то вона таки підписала перетарифікацію.
27 січня батьки учнів-другокласників, яких вчила Ірина Орестівна, прийшли на прийом до начальника відділу освіти, щоб виступити проти її переведення. Вони просили повернути Ірину Пасічник, оскільки «антипедагогічних дій вона над дітьми не вчиняла».
Леонід Пасічник, чоловік Ірини Орестівни, до минулого навчального року також вчителював у цій школі, стверджує, що пішов звідти, бо «не міг працювати у цьому мікросвіті брехні і несправедливості». Він розповідає, що раніше йому доводилось мати справу з цим учнем. «Учень вів себе неадекватно, не міг нормально пройти. Я намагався його стримувати, притримувати, але це не дуже допомагало. Не було такого моменту, щоб він когось не вдарив чи не штовхнув», – зазначає Леонід Юрійович.
Він припускає, що таке рішення міжвідомчої наради пов’язане з тим, що «треба було комусь звільнити місце». Мовляв, його дружина і так пенсіонер…
Версія школи
На момент того, як журналіст «Галицького кореспондента» приїхав на Рожнятівщину, директор школи Ігор Пуляк перебував на курсах. А його заступник з навчально-виховної роботи Надія Миколаївна Неспляк переконує: про конфлікт вчителя й учня дирекція не знала, аж поки Ірина Орестівна не почала писати доповідні записки. Але і тоді їй радили шукати підхід до дитини, втім вона наполягала, щоб таки «забрати його зі школи, бо він заважає іншим дітям».
«Дитина має довідку від лікаря, що є абсолютно здоровою. Ну, може трошки є десь упущення в сім’ї. Бо дитина прийшла до школи не дуже підготовленою. Йому важче дається навчання, ще добре не вміє читати, писати. Але він у нас такий не перший. Не кожна дитина має задатки до навчання», – продовжує заступник директора.
Проте, каже, це не причина, щоб, наприклад, заклеювати учневі рота… (Вчителька такий факт заперечує, каже, що під час поклейки сніжинок на учня потрапив скотч випадково, але рот заклеїти вона би йому не змогла, адже він від неї завжди втікав).
Також Надія Миколаївна переконує, що подібні випадки з цієї вчителькою були і раніше, але розповідати про це не хоче. «Вона просто в кожному класі має дитину, на якій хоче відіграти. Вважає, що всі діти мають бути дуже розумними», – додає завуч.
А щодо того, що батьки стали на захист пані Ірини, заступник директора каже, що вчителька сама почала збирати підписи, щоб її повернули. А батьки відмовити їй не могли, бо вона продовжує займатися з їхніми дітьми на підготовці.
Те, що учень вів себе неадекватно, Надія Миколаївна визнає. Проте, на її думку, це було через те, що вчителька на нього тиснула. А зараз, коли змінили класного керівника, то і він змінився. Мовляв, попередня вчителька намовляла учнів проти нього, відділяла його від учнівського колективу, а теперішня пересадила його на першу парту і, навпаки, прилучає до учнівського колективу. І дітей він більше не б’є. Теперішній класний керівник Віталія Ніна Феняк підтверджує: хлопчик змінився і ніяких конфліктів з ним нема.
Мама Віталія Галина Я. розповідає, що її син дуже активний, а Ірині Пасічник це не подобалося, бо вона хотіла, щоб він сидів і вчився, а «він такий, що може встати і піти собі без дозволу. Але тепер її нема, і він сидить тихо. Вона його просто провокувала».
Мати визнає, що син вчитися не хоче, проте якщо його зацікавити, то він вчиться. Однак вчителька цього не робила, а займалася тими учнями, які сиділи спереду…
Жінка переконана, що немає такої причини, щоб його виключити зі школи. Не вбачає вона нічого поганого і в тому, що її син погано вчиться. «Тепер є такі, що повиходили, не знають ні «а», ні «б», але живуть і без науки. І живуть ще краще, ніж вона. Вона хоче, аби він вчився, але він не хоче і не може», – резюмує мама хлопчика.
На жаль, журналісту «ГК» не вдалося побачитися з самим Віталієм, бо, як пояснюють заступник директора та мама учня, у нього розболівся живіт і його відпустили додому.
Навчити, а не скаржитися
Начальник служби у справах дітей Рожнятівської РДА Віталія Попович розповідає, що її насторожив сам факт. Мовляв, як вчитель з великим педагогічним стажем може писати доповідну на семирічну дитину? Адже завдання педагогів – навчати і виховати дітей, а не скаржитися не них.
«Простих дітей не буває. Але якщо ти одразу складаєш руки і відмовляєшся від того, що ти маєш робити, то напевне вчителем ти називатися не можеш, – розмірковує вона. І додає: – Коли я її запитала, що було з скотчем, то вона відповіла: «Ну, подумаєш, заклеїла йому трохи рота». Ми прийняли рішення, що не може вчителька бути у класі, де є конфлікт інтересів.
Начальник відділу освіти Рожнятівської РДА Роман Стоцький додає, що від батьків не було жодних звернень про насильство над дітьми з боку вчительки. Навіть мама хлопчика не звернулася з офіційною заявою, а просто розповіла про це в усній бесіді. Втім вчитель визнала такий факт. Тому їй оголосили догану. Зараз ця ситуація перебуває у стадії розслідування до кінцевого вивчення. Однак якщо від батьків надійдуть офіційні звернення щодо перевищення вчителькою службових повноважень, то вона буде звільнена.
Заступник начальника відділу освіти Олександра Бура роз’яснює, що вчителька в основному скаржиться на погану поведінку учня і хоче, щоб його перевели на індивідуальне навчання. Але, по-перше, через таку причину дитину не можна перевести на індивідуальне навчання, а по-друге, індивідуальна форма навчання може бути тільки після двох років навчання у початковій школі. Оскільки Віталій визнаний здоровим, то він може бути переведений на індивідуальну форму тільки після двох років навчання через неуспішність.
Вона додає, що майже у кожному класі є учень, на якого треба звернути увагу, а не писати доповідну. «В цьому класі був основний вчитель і ще 10 годин мали інші вчителі. Так от, жоден з вчителів, маючи того ж учня і будучи в таких же умовах, до нас не звернувся», – наголошує Олександра Бура.
Наталія КОЗАК