Хвиля осуду з приводу невиправдано жорстких дій влади під час розгону наметового містечка протестувальників біля Верховної Ради на початку березня прокотилася Україною. На Коломийщині учасники АТО на знак протесту навіть повертають президентські відзнаки та медалі.
З людьми так не можна
12 березня у Коломиї дев’ятеро учасників АТО відмовилися від відзнак Президента України «За участь в антитерористичній операції» та медалей. Їх підтримали і колеги, яких ще не встигли нагородити.
«Ми висловлюємо своє обурення владі як відповідь на те, що робили 3 березня біля стін Верховної Ради у Києві, поставивши атовців на коліна. Так не можна поводити себе з людьми, які захищають кордони нашої держави. Вони проливають свою кров, а їх ставлять на коліна», – висловлює позицію боєць 3-го батальйону 70-ї аеромобільної бригади, кіборг Василь Кузьмин.
Такі акції проведені вже у Вінниці, Закарпатті, Черкасах, в більшості регіонів України. Учасники АТО всієї країни – єдині, вони завжди підтримають один одного. Окрім атовців, під час розгону постраждали волонтери і мирні люди, це обурливо і виходить за всілякі межі.
«Корупція є і далі, за чотири роки нічого не змінилося. Поліція корумпована, на тебе не дивляться як на людину», – каже учасник АТО Ігор Варщук, зауважуючи, що верхівка змінилася, а мафіозні структури залишилися. Він вважає, що багато інформації ЗМІ замовчують. Йому боляче бачити, коли відпускають злочинців. Адже не тому він стояв на Майдані і не для того загинули тисячі людей на сході, щоб за чотири роки у країні не відбулося жодних змін.
«Ця влада, яка прийшла на крові, мала вивчити уроки минулої влади і зрозуміти, що не можна так чинити з людьми», – підкреслює боєць.
На думку військових, в Україні зараз така тенденція, що на учасників бойових дій чинять фізичний тиск і відкривають сфабриковані кримінальні справи, які, як правило, найшвидше розглядаються в судах. Держава ігнорує учасників бойових дій, але фактично все тримається на їхньому патріотизмі. Якщо це ігнорування триватиме, то патріотизм згасатиме, а згасне патріотизм – буде біда.
Голова Коломийської райради Роман Дячук підтримав позицію учасників АТО. Він теж вважає, що закривати очі на такі речі не можна. «Поки громадянське суспільство не дозріє, зрушень у нашій державі не буде. Я солідарний з цими хлопцями, бо вони перші стали на захист держави. Дії правоохоронців, які били учасників АТО, клали їх на сніг і змушували їсти його з кров’ю, – це речі недопустимі. На акції ми повинні виходити, але не для когось або проти когось, а за закон, який має бути один для всіх», – наголошує Дячук.
Казенне нагородження
Боєць 80-ї штурмової бригади Андрій Вонячук отримав президентську відзнаку в Коломийському військкоматі. Пригадує, що йому зателефонували, сказали, щоб прийшов, бо для нього є «медалька». Прийшов, отримав, розписався і пішов…
«Віддаю її, адже вважаю події в Києві неприпустимими. На місці побитих міг бути будь-хто з нас. Якщо таке відбулося в столиці, що заважає вчинити такі дії деінде, наприклад, тут, у Коломиї, Івано-Франківську чи Львові?» – каже боєць.
Чоловік наголошує, що особисто не знає побитих, проте всі вони їли «той самий хліб» на сході. Він вважає, що з боку влади неприпустимо застосовувати такі дії проти людей, які зберігають мир і спокій на території України. Окрім повернутої, у військового є ще три нагороди. Але лише одну з них – медаль «Захиснику Вітчизни» – йому офіційно вручали командири у військовій частині.
Як і більшість бійців, голова ГО «Спілка учасників АТО Коломиї та Коломийського району» Володимир Кобилецький свою нагороду отримав у військкоматі, хоча таку «систему» вважає неправильною. «Ці хлопці заслужили на повагу, вони хочуть цього. І будь-яка грамота чи відзнака має бути вручена публічно під час того чи іншого святкування. Водночас буде відбуватися і виховний процес. І тоді воно матиме відповідний статус. А так – закликали і дали…», – зітхає він.
«Ми не будемо зупинятися, адже є велика небезпека втрати державності. Невідомо, яких дій можна очікувати після 18 березня, коли у Росії відбудуться президентські вибори. Я вважаю, що кандидатуру Путіна знову підтримають, у цьому нічого доброго для нас немає», – каже пан Володимир.
До речі, у день виборів російського президента учасники АТО мають намір провести віче, зібрати бійців з сусідніх районів області, щоб виробити спільну програму дій. «Ми державу в небезпеці не залишимо. І будемо діяти, якщо влада нас почує. Дії будуть спільні – результат буде кращим», – наголошує військовий.
Верх цинізму
Відразу після подій у Києві Івано-Франківська міська асоціація учасників АТО оприлюднила офіційну заяву з приводу силового розгону протестувальників під Верховною Радою.
«Право на мирні зібрання – одна з основних свобод, яку українці відстояли під час Революції гідності. Кожен, хто зазіхає на це право, повинен понести жорстку відповідальність! Ми, учасники бойових дій, вважаємо, що ніхто не має права силовим методом розганяти мирні демонстрації, застосовувати силу, тим більше цинічно ставити на коліна бойових побратимів, які воювали за незалежність України», – йдеться у зверненні.
Можна по-різному ставитись до окремих політичних сил, їхніх справжніх мотивів та способів боротьби за владу, але верх цинізму – використовувати надмірну силу до протестувальників та принижувати честь і гідність українців, яких поглядів вони б не дотримувалися, акцентували атовці. Вони наголосили на необхідності припинити політичні спекуляції, що несуть загрозу миру в Україні, та запропонували спрямувати зусилля на посилення безпеки та оборони на східному фронті.
За кілька днів після оприлюднення цієї заяви атовці зустрілися з начальником ГУ НП в області, полковником Віктором Шкутовим і передали йому вимоги до міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. При цьому вони наголосили, наскільки зараз важливо спрямувати сили для забезпечення мирного і спокійного життя у всіх містах України.
Без різниці
На події в Києві відреагували і в Надвірній. 6 березня під час чергової сесії районної ради депутати звернулися до Президента та Верховної Ради, засудивши дії щодо розгону мирних протестувальників.
У тексті звернення, який озвучив депутат Андрій Крицький, сказано, що події у Києві 3 березня нічим не відрізняються від подій на Майдані 2013-2014 років, а дії нинішньої поліції мало чим відрізняються від дій «Беркута» у той кривавий період. Нинішня влада хоче уникнути акцій протесту і зробити їх проведення неможливим, йдеться у документі. Звернення підтримали 25 депутатів.
Ще одне звернення ініціювала депутат Надвірнянської райради Тетяна Пришляк. «Знову відбулося те, що об’єднує всіх українців, – пролилася кров. Серед протестувальників було багато людей похилого віку, учасників АТО, яких поставили на коліна. Можна провести паралель між нинішнім режимом Порошенка і попереднім – Януковича», – наголосила вона.
Окрім того, Пришляк пропонувала депутатам закликати Порошенка добровільно скласти повноваження президента, але вони не підтримали включення цього питання до порядку денного.
Ірина ФЕДОЛЯК