В Івано-Франківську нарешті буде «Дім матері і дитини», де тимчасово мешкатимуть жінки з дітьми, які опинилися в кризових ситуаціях: домашнє насилля, втрата даху над головою та інша безвихідь. Втілити такий соціальний проєкт волонтерки БО «Час добра і милосердя» мріяли вже давно. Тепер залишилось облаштувати житловий простір, тому благодійниці знову звертаються по допомогу.
Мрії здійснюються
Ще рік тому волонтерки БО «Час добра і милосердя» Валерія Кушніренко і Наталія Іващенко задумали відкрити в Івано-Франківську центр допомоги, який мав стати прихистком для самотніх мам та жінок, які опинились у важких життєвих ситуаціях. Волонтерки хотіли таким чином допомагати сім’ям у найскладніші періоди їхнього життя. Найперше у такому центрі мама з дитиною були б у безпеці, а завдяки підтримці жінка змогла б поступово реалізувати себе й знайти вихід зі скрутного становища.
«З кожним днем нам все більше доводилося знайомитися з родинами, яких спіткало лихо, – розповідали тоді у благодійній організації. – Не раз були такі випадки, коли ми просто змушені були орендувати квартиру для матері, бо ситуація ставала критичною. У кожного свій біль. Частішали звернення від самотніх мам із дітками, яким немає куди йти. Були жінки, які опинилися на вулиці, коли підходив час народжувати, і яким ми допомагали проходити шлях скрути з немовлятами на руках».
Волонтери активно шукали будинок та меценатів, які б допомогли його орендувати. Часто, коли знаходили більш-менш прийнятний дім, власники відмовлялися його здавати, коли дізнавалися, хто там житиме.
Валерія і Наталя мріяли бодай про орендований будиночок і принаймні на п’ять кімнат, а натомість отримали дещо значне краще. Диво трапилося напередодні Нового року. Власники ІТ-компанії VITech, які вже довгий час підтримували різні проєкти волонтерок, взяли на себе повне фінансове зобов’язання викупу будинку, під виплату на два роки. Пощастило і з власницею нерухомості, вона пішла назустріч та без жодних вагань погодилася на розтермінування оплати.
Будинок розташований у Загвізді, має три поверхи, горище і 13 великих кімнат, які планують розділити і збільшити кількість кімнат до двадцяти. У домі також зроблять санвузли, їдальню, бібліотеку, простір для адміністратора. Коло будинку є 14 соток землі, там планують облаштувати дитячий майданчик.
Люди змінюються
Проживання у Домі матері і дитини не матиме чітких обмежень, волонтерки зважатимуть на ситуацію кожної сім’ї. Одній мамі достатньо кількох місяців, аби оклигати і почати самостійне життя, а іншій може не вистачити навіть пів року.
Матері тут будуть отримувати комплексну допомогу, а також буде вестися робота із психологом і педагогами, медиками та юристами. Деяких мам треба вчити елементарного догляду за дитиною.
Основна мета – аби дитина залишалася коло мами, а не потрапляла до дитбудинку. Окрім цього, важливо допомогти мамі почати нове життя, підтримати у працевлаштуванні, навчанні. Звісно, якщо жінка сама бажає почати з чистого аркуша. Нерідко такі жінки ще й надто залякані, аби зважитися на цей крок: якщо не своїм чоловіком-тираном, то через звичайну непристосованість до реалій життя – у кожного свій шлях.
«Сім’ї є різні, часто люди пишуть обурливі коментарі, мовляв, нащо помагати мамі, котра, наприклад, іноді може і до чарки заглянути, чи тій, яка сама ніяк не намагається соціалізуватися, – розповідає Наталя Іващенко. – А як же діти? Їх шкода. І головне – я вірю, що люди здатні змінюватися. Сама бачила. Пам’ятаю молоду самотню багатодітну маму з Надвірної, яка звернулася до нас два роки тому. У неї вже мали вилучати дітей – жінка час від часу пиячила, але основна причина була в тому, що сім’я не мала де жити. Якщо б вона не витрачала гроші на спиртне, то вистачало б на оренду квартири. Ми з Валерією поставили чітку умову: допоможемо, якщо жінка погодиться закодуватися. Погодилася. Досі не п’є. Жінка змінилася на очах, тепер часто телефонує нам, хвалиться своїми маленькими перемогами. Люди міняються, якщо дійсно захочуть».
Зараз волонтерки опікуються молодою мамою, яку чоловік покинув ще під час вагітності. Дівчина мешкала зі старенькою бабусею і вуйком, який постійно зчиняв дебоші. Після народження дитини потрапила до обласної лікарні, а звідтіля і зателефонували до волонтерок БО «Час добра і милосердя». Повертатися мамі нема куди, та ще й немовлятко з інвалідністю. Розглядали центр для допомоги жінкам, що у Ворохті, але там можна перебувати не більше трьох місяців, а далі куди?
Також волонтерки підтримують маму з трьома малими дітьми, яка залишилася сама в орендованій квартирі, а чоловіка заарештували. Жінка в розпачі, дітей могли вилучити соцслужби, бо мама не мала змоги ні годувати-одягати їх, ні оплачувати житло. Працювати теж нема як, бо дітлахи дуже малі, найстаршому – чотири роки. Жінка сирота, тому з родичів нема нікого.
Загалом організація зараз має під опікою два десятки самотніх мам у скруті, яким допомагає постійно. Окрім цього, ще з десяток жінок підтримують час від часу.
Лише «коробка»
Час проведення всіх ремонтних робіт у Домі матері і дитини залежить від коштів, які волонтеркам вдасться залучити. А фінансових вкладень потрібно ще чимало, адже будинок зовсім не готовий для заселення, зараз це лише «коробка». Наразі там уже поштукатурені стіни, є чорнова стяжка на підлозі, металопластикові вікна, стелю треба закривати гіпсокартоном.
Підтримати проєкт можна не лише грошима. Волонтерки звертаються до благодійників, меценатів, керівників будівельних компаній, аби їм допомогли завершити ремонтні роботи: монтаж електрики, зовнішнє утеплення будинку, підведення води – необхідно або копати свердловину, або під’єднатися до місцевої труби. Будуть вдячні навіть за те, щоб бодай прийшли і покосили траву на подвір’ї.
Наталя МОСТОВА
P.S. Допомогти фінансово можна за реквізитами: карта-ключ Приватбанку
5169 3305 2215 1635 (Кушніренко Валерія), обов’язково в призначенні платежу вказувати «Дім мами». Контактні телефони: 0950301429 Валерія Кушніренко, 0982860552 Наталія Іващенко.