Попри те, що чимало українців виступають проти святкування Міжнародного жіночого дня, все ж 8 березня й досі залишається державним вихідним. «ГК» вирішив не ігнорувати цей день і нагадати про найуспішніших панянок Івано-Франківщини. Кожна з них досягнула значних вершин і має свій секрет успіху.
БІЗНЕС
Лідія Шкрібляк
Власниця кінотеатру «Люм’єр» і ресторану «Фран-Ко», екс-депутат міської ради. Систематично займається благодійною та меценатською діяльністю. Каже, що сили і натхнення у житті їй надає потужна енергія рідного краю. Лідія Шкрібляк родом із гуцульського Яворова, внучка поважного ґазди Николая Шпалегового, родина якого колись володіла полонинами на Верховинщині й Косівщині. Навчалася у Кишиневі, закінчила фінансово-економічний технікум, а потім навчалася в університеті на спеціальності «Фінанси та кредит». Має диплом Міжнародної школи бізнесу та численні сертифікати з різних практичних тренінгів та навчань у сфері економіки й управління. «Я ніколи не купую ніякі нагороди, – каже Лідія Шкрібляк. – Краще витрачу гроші на тренінг, адже в житті треба постійно вчитися й рухатися вперед».
Оксана Мельник
Директор з маркетингу будівельної компанії «Мельник», власниця клубу-ресторану «Біле і Чорне», ресторану японської кухні «Ікра», засновниця глянцевого журналу «Like» і суспільно-політичного журналу «Місто». Здобувши освіту маркетолога, працювала викладачем у Галицькій академії. Свою діяльність будує на кількох принципах: сильна команда, ідея і мета. Вважає, що основний рецепт успішної жінки полягає в тому, аби мати мрію і втілювати її в життя, опираючись на підтримку і любов рідних людей. А ще –це хороша команда однодумців і щоденна праця на позитиві.
Тетяна Терсенова-Заводовська
Власниця школи краси та модельної школи «Ювента». Працює зі світовими агентствами Trump Model Management Дональда Трампа, Women, Cosmopolitan. Лауреат премії «Жінка третього тисячоліття» 2006 року як меценат і благодійник. Володіє турецькою, грецькою, англійською, французькою, російською та польською мовами. Малює картини, продає їх з благодійною метою.
Рецепт щастя вбачає у своїй роботі, адже хобі перетворила на професію. Каже, що обманювати не вміє, звикла називати речі своїми іменами, а таке не всім подобається. «Інколи мені кажуть: у вас померла Раневська. Для мене це найбільший комплімент».
Аліна Токмиленко
Співзасновниця та HR компанії «23 ресторани», до якої входить перший в Україні громадський ресторан «Urban100», а також інші вузлові заклади Івано-Франківська «Fabbrica» та «Говорить Івано-Франківськ». Народилась і виросла в Криму. До ресторанного бізнесу працювала в організації подій, виставок, а також у створенні нестандартних інтернет-проектів.
У команді Аліна – мотор і фанат досконалості, до якої постійно прагне сама і спонукає прагнути інших. Зізнається, що в роботі завжди відіграє роль скептика.
ПОЛІТИКА
Мар’яна Масляк
25-річна очільниця Перевозецької сільської ради Калуського району, що включає чотири села: Перевозець, Слобідка, Кудлаківка, Павликівка. За освітою – юрист. З 20-річного віку очолює сільраду. Це вже друга її каденція. «Один у полі – не воїн», – наголошує голова, зазначаючи, що саме громада надихає її на роботу.
Наталя Сербин
Політик, громадська активістка, волонтерка, журналіст. Наталя Сербин була серед організаторів івано-франківського Євромайдану, очолювала «Молодіжний штаб спротиву Івано-Франківська». З початком бойових дій активно долучилася до волонтерської роботи, координувала лікування та реабілітацію поранених бійців у волонтерській ініціативі «Поранені SOS». На початку 2016-го очолила міську організацію політичної партії «Українська Галицька Партія». Того ж року очолила обласний Центр допомоги учасникам АТО. Займається журналістськими розслідуваннями, пише блоги.
Ольга Галабала
Депутат обласної ради, очільниця фракції «ВОЛЯ» в Івано-Франківській обласній раді. З грудня 2015-го по березень 2016-го обіймала посаду заступника голови облради. За фахом – юрист. Стипендіат програм Оксфордського університету та Віденського університету економіки і бізнес-управління. Про себе каже: «Я – командний гравець, але не терплю маніпуляцій».
СУСПІЛЬСТВО
Євгенія Бардяк
Керівник ГО «Молода Просвіта», за фахом – лікар, має ступінь кандидата медичних наук. Значну частину свого часу Євгенія приділяє проектам, спрямованим на активізацію громадянського суспільства, зокрема у сільській місцевості. Організація і проведення тренінгів, показ документального кіно в рамках Мандрівного фестивалю Docudays UA, виставки, «Жива бібліотека» та інші майстер-класи – те, що допомагає активістці поширювати серед населення розуміння і цінності прав людини. З початком воєнних дій на сході держави Євгенія Бардяк працює над документуванням порушень прав людини щодо осіб, які пройшли полон. Вже записала близько 30 інтерв’ю, які увійшли в аналітичний звіт «Ті, що пережили пекло».
Активістка зізнається, що досягати успіху їй вдається через долання багатьох внутрішніх і зовнішніх перешкод, але найголовніше – це знати чітко, чого хочеш, вірити у себе і справу, працювати систематично, не розчаровуватися.
Марія Козакевич
Громадська активістка, мама трьох дітей, організатор корисних для міста проектів. Громадську роботу розпочала якраз із народження третьої дитини, коли не змогла залишитись байдужою до тих умов у пологовому будинку, в яких з’являються маленькі франківчани і перебувають породіллі. Після історичного посту в фейсбуці в ОПЦ зробили ремонтні роботи у післяпологовому відділенні.
Її ініціатива «ФранківськЯкийТребаБерегти» існує майже рік і ставить собі за мету привернути увагу жителів до питання збереження та дбайливого ставлення до архітектурної спадщини нашого міста. Саме тому в інтернеті регулярно з’являються фотографії та історії про наше місто, його архітектуру й окремі елементи – старовинні двері, вікна, плитку, ліпнину, ковані сходи. В ініціативі взяли участь відомі франківчани, які сфотографувались на фоні старовинних дверей. Надрукована соціальна реклама ініціативи на бігбордах міста. Створено групу в Фейсбуці, яка наразі налічує 1400 учасників. У рамках ініціативи вже відновлено старовинні двері у будівлі на вул. Курбаса, 5 та ведуться реставраційні роботи інших дверей.
Окрім цього, активістка презентувала концепцію осучаснення Краєзнавчого музею в Ратуші та подала заявку на отримання фінансування від Євросоюзу для реалізації нової концепції.
Також із чоловіком планують весною відкрити хаб, де будуть зосереджені творчо-інтелектуальний простір, коворкінг, конференц-сервіс, цікаві освітні, культурні та бізнес проекти.
Секрет успіху вбачає у принципі, який пропагувала Мати Тереза: «Якщо щось робиш, то роби з любов’ю».
Тетяна Мороз
Франківчанка зважилася їхати в зону АТО майже рік тому слідом за своїм чоловіком Сергієм, який вирушив на війну як доброволець-парамедик медичного батальйону «Госпітальєри» УДА. На фронті Тетяна відразу знайшла свою нішу – почала координувати волонтерську допомогу, яка надходила в «Госпітальєри».
Спершу жінка думала, що на передовій їй буде страшно, але ні – вже через кілька тижнів міцно спала навіть під вибухи снарядів.
Оксана Манюх
Заслужений лікар України, педіатр, завідувач Регіонального методологічно-організаційного моніторингового центру обласної дитячої клінічної лікарні, голова громадської ради при департаменті охорони здоров’я ОДА. У 2006 році отримала Почесну відзнаку Дитячого Фонду ООН ЮНІСЕФ за видатний внесок та особисту відданість у справі захисту прав дитини в Україні.
ЧИНОВНИКИ
Оксана Савчук
Секретар Івано-Франківської міської ради. В політиці з 2010 року, саме тоді виграла вибори депутата міської ради, була мажоритарником мікрорайону Каскад. З 2000 року перебувала в Івано-Франківській скаутській організації «Пласт», відтоді почала займатися волонтерською роботою.
Після призначення на посаду секретаря міськради Оксана Савчук зазначила, що жіночою мудрістю буде згладжувати гострі кути.
Марія Савка
Перший заступник голови Івано-Франківської ОДА. Свого часу очолювала ЗАТ «Хлібінвест» у Рогатині. Керувала головним управлінням сільського господарства і продовольства Івано-Франківської ОДА. Протягом 2006-2010 років була директором ЗАТ «Авангард» у с. Загвіздя Тисменицького району. До призначення на посаду очільника департаменту агропромислового розвитку ОДА була керівником ВАТ «Володимирцукор» у місті Володимир-Волинський.
Роксолана Джура
Мер Бурштина, яку називають залізною леді. Пропрацювавши в галузі освіти майже 20 років, Роксолана Джура балотувалася на посаду міського голови і обійшла у передвиборчих перегонах більше десяти кандидатів.
Вважає себе сильною жінкою, каже, що за своєю натурою завжди належала до тих, які хотіли чогось нового, динамічних зрушень у роботі. Не може терпіти двох речей: безглуздих людей і непрофесіоналів на своїх посадах.
Ірина Люклян
Голова Рожнятівської РДА. Перед тим обіймала посаду голови Перегінської селищної ради. Закінчила Київський національний торговельно-економічний університет, здобувши спеціальність «товарознавець-експерт».
Наталя Бабій
Очолює Калуську РДА. Народилася на Тернопільщині у с. Сущин. З 1980 року працює у Калуші. Була підприємцем, депутатом Калуської міської ради. З 2006 по 2014 рік була керуючою справами виконавчого комітету Калуської міської ради, помічником нардепа Ігоря Насалика.
КУЛЬТУРА
Надія Левченко
Заслужена артистка України. В Івано-Франківському облмуздрамтеатрі працює артисткою драми з 2008 року. У 2010 році Левченко одержала премію КМУ ім. Лесі Українки за роль Корови Зіроньки у трагікомедії «Дуже проста історія» Марії Ладо. У творчому доробку Надії Левченко не лише театральні вистави, а й екранізована картина. Торік актриса зіграла одну з головних ролей у першому україномовному телесеріалі «Черговий лікар».
Артистка запевняє, що ще жодного разу не відчула творчого занепаду.
Оксана Кузів
Письменниця, журналістка. Її книга «Адамцьо» була визнана «Книжкою року у молоді Прикарпаття-2014», а за версією «Вся Україна читає дітям» увійшла до 80 найкращих книг року за останнє десятиліття. Нещодавно світ побачила дебютна збірка поезій Оксани Кузів «В закапелках душі», до якої увійшли аж 310 віршів.
На думку поетки, щастям вже є сама можливість відчувати, дихати, жити…
Чільне місце у творчості Оксани займає тема Бога, цей лейтмотив проходить крізь усі твори письменниці, з ним же й пов’язане питання пошуку сенсу буття.
Галина Баранкевич
Заслужена артистка України, співачка, провідна актриса Івано-Франківського облмуздрамтеатру, у якому знаковою для неї стала роль Солодкої Дарусі. Однак на професійну сцену потрапила ще студенткою третього курсу, коли режисер-постановник Є.Курман запросив її на виконання головної ролі у виставі «Маруся Чурай». Як співачка дебютувала на сцені ще в дитинстві. У 14-літньому віці записала першу пісню. Спів називає своїм другим крилом.
Ольга Деркачова
Письменниця, літературознавець, авторка наукових монографій, доцент кафедри філології та методики початкової освіти ПНУ ім. В. Стефаника, член Національної спілки письменників України, лауреат обласної літературної премії імені Василя Стефаника за книгу «Крамниця щастя». «Я знаю власні можливості й намагаюся їх реалізувати», – каже Ольга Деркачова.
Ольга Комановська
Заслужена артистка України, артистка Івано-Франківського облмуздрамтеатру, торік дебютувала в українській кінострічці «Жива», зігравши одну з головних ролей.
Основним рецептом молодості й успіху вважає те, що не можна ні на кого тримати зла, а натомість слід прощати. «А час за вас розставить усе на свої місця», – пояснює акторка. Також вона переконана, що треба робити свою справу за покликом серця, адже дуже важливо вірити йому.
Любця Чернікова
Дизайнерка у стилі етно-модерн. Першу колекцію створила і випустила у 2009-му році. Називалася вона «Гуцулка Ксенія». У липні 2012-го відкрила свою крамницю у фортечній галереї «Бастіон». Має багато замовлень з усього світу. Третина сьогодні вже йде не з України. Ще третина – з Івано-Франківська.
Одяг називає своєю роботою, хобі та повітрям. Каже, що робіт своїх часто встидається, бо любить їх тільки перші кілька днів, а далі вони їй набридають. «Розумію зараз, що живу в гармонії, – зауважує дизайнерка. – Розумію, що мені дуже щастить. Розумію, що треба багато працювати, аби не втратити те, що є, і дякувати Богові, щоб мати більше».
Олеся Пасічняк
Заслужена артистка України, артистка Івано-Франківського облмуздрамтеатру, співачка. Завоювала гран-прі на XIV Всеукраїнському конкурсі професійних читців імені Лесі Українки. У її творчому доробку понад 20 театральних ролей та більше двох десятків пісень.
Головним у роботі й житті вважає щирість, душу і правду, якою б гіркою вона не була.
Тетяна Павлик
Художниця, фотограф, модель. Надає перевагу досить складній техніці – мокра акварель, а також працює зі станковою та книжковою графікою.
Член Національної спілки художників України з 1999 року, з 2005 – Національної спілки фотохудожників України. Перший лауреат всеукраїнської премії ім. Дерегуса в галузі графіки. Активна учасниця багатьох міжнародних та всеукраїнських виставок, конкурсів і пленерів – в першу чергу, живописних, а також фотографічних. Твори зберігаються в музеях і приватних збірках України та за кордоном.
Художниця каже про себе, що любить експериментувати і зазвичай самотужки ловить музу: «Треба натхнення притягувати. Муза летить, а ти намагаєшся її за лапки схопити. І часто я так роблю. Бо можна довго чекати поки вона прийде».
МЕДІА
Галина Держипільська
Генеральний директор Івано-Франківської обласної державної телерадіокомпанії «Карпати». Випускниця Харківського інституту мистецтв ім. І.П. Котляревського, з 2000 року почала працювати в Івано-Франківській обласній державній телерадіокомпанії «Карпати» спочатку старшим редактором, згодом – завідувачем відділу, заступником директора ТВО «Радіо Карпати».
У шлюбі з директором Івано-Франківського облмуздрамтеатру Ростиславом Держипільським. Галина розповідає, що натхнення черпає в сім’ї, вони з чоловіком наповнюють одне одного творчою енергетикою. Кажучи про життєві принципи, жінка згадує слова одного зі святих: «Спершу роби те, що потрібно, потім – те, що можливо, і з часом ти зрозумієш, що здійснив неможливе». Велика дорога, як переконана Галина Держипільська, починається з маленьких кроків.
Ольга Бабій
Заслужений журналіст України. Стояла біля витоків створення першого на Прикарпатті обласного телебачення. У журналістиці працює з 1972 року. Пройшла шлях від позаштатного кореспондента Коломийської міськрайонної газети «Червоний прапор» до генерального директора Івано-Франківського обласного телебачення «Галичина». Депутат багатьох скликань обласної та міської ради. Авторка публіцистичних нарисів, драматичних творів, поетичних збірок.
Ярослава Угринюк
Протягом 11 років обіймає посаду головного редактора ТРК «3 Студія». Заслужений журналіст України. Починала з роботи журналістом на ТРК «Вежа», де вже через шість років стала директором.
Редактор вважає, що основне в житті – знайти свою улюблену справу і розвиватися в тому напрямку. А найважливіше для жінки – знайти баланс між роботою і сім’єю. І Ярослава Угринюк щаслива, що їй це вдалося.
Лариса Фреїшин
Журналіст, головний редактор глянцевого журналу «Like», редактор «Каналу-402». Раніше обіймала посаду головного редактора івано-франківського регіонального відділення всеукраїнського телеканалу новин «Канал 24». Вважає себе невиправною оптимісткою, за духом – консерватором. Цінує в людях щирість, розум і почуття гумору.
СПОРТ
Ольга Балтажи
Заслужений майстер спорту України, міжнародний гросмейстер, спортсмен-інструктор з шашок, член збірної команди України з шашок. Здобула звання чемпіонки світу у складі команди України у 2012 році, чемпіонки Європи у складі команди (класична, швидка, блискавична гра) у 2013 році, стала чемпіонкою Європи-2014. Недавня перемога – чемпіонка світу-2015 (блискавична гра), здобуваючи яку, українська спортсменка у протистоянні перемогла росіянку.
Народилась у Запоріжжі, з 2008 року проживає в Івано-Франківську. Чоловік Костянтин – теж шашкіст-чемпіон. Ольга звикла до дисципліни ще з дитинства. Каже, що до перемоги крокувала з самого малку.
Інна Оробець
Коломиянка стала однією з найкращих пауерліфтерок на планеті – 12-разова призерка чемпіонатів світу. Заслужений майстер спорту, давно входить до основного складу Національної збірної України із пауерліфтингу, займається тренерською роботою. Спортсменка переконана – чим більше здобуваєш, тим більше хочеться ще.
Діана Ходан
Франківчанка є членом Національної збірної України з великого тенісу до 16 років серед дівчаток. Неодноразово вигравала турніри першої категорії і ставала призером чемпіонатів України. У 14 років стала призером чемпіонату України у змішаному розряді серед юніорів до 16 років, увійшла в десятку найкращих тенісистів України віком до 14 років. Успішно поєднує спорт із навчанням у коледжі Івано-Франківського університету Короля Данила на факультеті архітектури та будівництва.
Наталя МОСТОВА