Нещодавно у середмісті Івано-Франківська знайшли унікальну історичну знахідку: частину фундаменту Тисменицької брами XVII століття, яку виявили під час завершального етапу робіт на вулиці Лесі Українки.
Директор комунального підприємства «Пам’ять» Василь Тимків розповідає, що ця історична пам’ятка є однією з найбільших споруд старого Станіславова. Найменша – Вірменська хвіртка, розташована біля Білого будинку. На давніх мапах міста видно, що оборонна споруда виводила на дорогу, яка веде до міста Тисмениці. Тому, власне, вона й отримала назву Тисменицька. Фактично брама існувала до початку ХІХ століття. Мур був розкиданий по всій території Станіславської фортеці, тому археологи сподіваються відшукати цікаві знахідки під час розкопок.
«Маємо сподівання, що цього разу цінна історична спадщина не буде залита в бетон, як це було з Галицькими воротами у нашому місті. Сподіваємось, що брама стане привабливим туристичним об’єктом для нашого міста. Можливо, вдасться знайти комплекс таких об’єктів, якщо розширимо межі розкопок. У середмісті немає вільного квадратного метра, де б не було цікавих археологічних об’єктів», – додає Тимків.
Зараз археологи дісталися глибини близько двох метрів. Видно, що на цьому місці за радянської доби прокладали комунікаційні мережі, і фундамент міг бути пошкодженим під час їхнього встановлення.
«Я вважаю, що розкопки треба проводити на значно ширшій території, тому що весь центр міста надзвичайно цікавий. Можливо, якщо археологи продовжать розкопки в бік кафедрального собору, то їм вдасться знайти один з підземних ходів, що вів від фортеці в напрямку вулиці Мазепи до теперішнього скверу у парку Шевченка», – зазначив директор КП «Пам’ять».
Нагадаємо, у яму з розкопками Тисменицької брами впав велосипедист.