Через відсутність шлагбаумів на Прикарпатті, як і, зрештою, в усій Україні, трапилася вже не одна смерть на залізничних переїздах. На жаль, наразі питання це далеко не першочергове для можновладців. Поки гинуть люди, посадовці озвучують мільйонні суми на встановлення кожного шлагбаума. І навіть не обіцяють нам, що щось зміниться у 2022 році.
Інформаційним приводом для написання цієї статті стала смертельна дорожньо-транспортна пригода, що трапилася 13 грудня на залізничному переїзді у селі Угринів неподалік Івано-Франківська. Автомобіль зіткнувся з потягом. Переїзд не був обладнаний шлагбаумом, попереджав про наближення потяга лише світлофор.
Людей вирізали з авто
Рятувальники отримали повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду о 23:32. На місце події приїхали і поліція, і швидка. Надзвичайники за допомогою спеціальних інструментів фактично вирізали людей із понівеченого авто. Загинули 29-річний чоловік та 36-річна жінка. Як вже згодом повідомили у Головному управлінні ДСНС в Івано-Франківській області, водій, керуючи автомобілем ВАЗ-2109, на регульованому залізничному переїзді виїхав на заборонений сигнал світлофора.
Там авто і зіткнулось із пасажирським поїздом №749 сполученням «Київ – Івано-Франківськ», який їхав до Івано-Франківська. Фактично шансів вижити у людей не було…
Як згодом розповів Любомир Маланчин, начальник відділу розслідувань злочинів у сфері транспорту ГУНП в Івано-Франківській області, ДТП трапилась через необережність водія.
“Цей переїзд не обладнаний шлагбаумом, але були дорожні знаки, які попереджали, що водій наближається до залізничного переїзду. Також працював світлофор, який забороняв рух, і керманич повинен був виконувати ці вимоги”, – зазначив Любомир Маланчин.
Машиніст розповів правоохоронцям, що автомобіль на переїзд виїхав несподівано, тож йому вдалося загальмувати лише після зіткнення. Машиніста перевірили на стан сп’яніння – він був тверезий.
Єдина смерть за останні два роки
Ми звернулись із запитом до Головного управління національної поліції в Івано-Франківській області. Впродовж 2020-2021 років на Прикарпатті зафіксували п’ять аварій на залізничних переїздах. З них дві без потерпілих у 2020 році, та три – у 2021-му.
У двох аваріях, які стались у 2021 році, потерпілі отримали тілесні ушкодження, а третя, що трапилась в Угринові, була із летальними наслідками. Вона була єдиною за останні два роки.
«Покарання за аварію на переїзді, де потерпілі отримали тілесні ушкодження, залежить від того, чи в цій події встановили, з чиєї вини сталась ДТП, а також від важкості травм. Якщо у ДТП не загинули люди, то статті Кримінального кодексу України передбачають позбавлення волі строком від двох до восьми років», – відповідають у поліції.
Раніше шлагбаум був
Поруч із залізничним переїздом стоїть закинута одноповерхова будівля. Там, кажуть місцеві, колись була каса, де можна було придбати квиток і сісти на потяг. Зараз від цієї каси залишились лише розписані різноманітними написами стіни. І шлагбаум тут раніше був, та з метою економії, кажуть люди, і його забрали. Натомість поставили автоматизований світлофор, який попереджає сигналом про наближення потяга.
З обох боків переїзду стоять знаки, які зобов’язують водія зупинитись навіть попри те, що сигналу світлофор не подає. Аби переконатись, чи дійсно виконують водії вимоги знака, ми простояли хвилин 20 на переїзді. Хтось зупиняється, стоїть декілька хвилин і лиш тоді їде, а були й такі, хто зовсім не зважав на знак і перетинав колію, не переконавшись у безпеці руху…
Люди розповідають, часто буває так, що світлофор забороняє переїзд, черга з автомобілів тягнеться на декілька десятків метрів, а потяга немає… Світлофор хибно подав сигнал.
«Я бачив, що потяг стоїть, але й подумати навіть не міг, що сталась така трагедія. Мені дуже шкода загиблих, не розумію, чому водій поїхав на червоне, адже тоді й інші машини чекали в черзі…», – говорить один з місцевих.
Та це далеко не перша ДТП на цьому місці. Люди кажуть, що декілька років тому траплялись і інші смертельні аварії, але бувало й так, що люди виживали, потрощились лиш авто.
Місцеві мешканці переконані, що переїзд однозначно потрібно обладнати шлагбаумом, аби не допустити смертей на колії.
Встановлювати шлагбауми не планують
В «Укрзалізниці», куди ми теж звернулись із запитом, повідомили, що на території Івано-Франківщини із загальної кількості залізничних переїздів, які належать до філії «Львівська залізниця», 161 не обладнаний шлагбаумом. І лише 43 переїзди мають шлагбауми.
Попри те, що цифри вражають, ситуація на краще не змінюється і наразі це не є у першочергових планах. Адже у 2021-2022 роках облаштовувати переїзди шлагбаумами в «Укрзалізниці» не планують.
Зауважимо, що вартість встановлення одного шлагбаума – орієнтовно 4 мільйони гривень. Навіть якщо були б на це кошти, то встановлювати їх можуть лише на тих переїздах, які обслуговуються черговими працівниками. Таких, додамо, в Угринові немає…
Уляна ПИЛИПЕЦЬ