Примірочна для “Вишиванки”

  • Неочікуваний ажіотаж викликала реєстрація у нещодавно відкритий в Івано-Франківську дитячий садок “Вишиванка”. Аби записати свою дитину туди, батьки навіть провели цілу ніч під ЦНАПом.

    Дошкільний заклад “Вишиванка” відкрили та освятили у мікрорайоні Пасічна 5 травня, напередодні Дня міста. Міська влада не втрачала жодної можливості, щоб попіаритись на цьому. На оперативних нарадах міський голова не втомлювався заслуховувати інформацію про підготовку дитсадка до відкриття та нагадувати всім, що це перший садок за останніх 25 років, збудований «з нуля». У місті розмістили білборди із запрошенням на його відкриття.

    Будівництво дитсадка зголосилися співфінансувати підприємці, які мали заборгованість перед містом, за пайовими вкладами. За останніми підрахунками, садок обійшовся місту у 28 млн. гривень.

    Чиновники запевняли, що для мікрорайону Пасічна його відкриття дасть можливість стовідсотково забезпечити дітей місцями у дошкільних закладах. За проектом «Вишиванка» розрахована на 190 місць. Це дві ясельні та вісім дошкільних груп. Але на відкритті зазначили, що реальна потужність закладу значно більша – близько 300 діток. Тоді й анонсували, що реєстрація в садок стартує 1 червня у ЦНАПі.

    Надто “жива” черга

    Проте батьки дошкільнят ще 31 травня прийшли під двері ЦНАПу, щоб зайняти чергу для реєстрації, і навіть провели ніч просто неба в “живій” черзі. Таким чином, вони саморганізувалися, щоб не допустити махінацій з чергою. Тут також були патрульні, а під ранок приїхала швидка, оскільки жінці, яка цілу ніч стояла у черзі, стало погано. Охочих зареєструвати свою дитину виявилося понад 300.

    IMG_0776

    У “живій” черзі стояв і депутат обласної ради Ігор Дебенко. “Чого не витерпиш задля того, щоби записати дитину у садочок, – написав він на своїй сторінці у “Фейсбук”. – Ніч минала безкінечно довго, постійні суперечки людей, безкінечні переклички”. Депутат розповів, що протягом ночі перекличку робили спершу щогодини, а потім люди, які були у списку нижче, вирішили робити її щопівгодини, щоб таким чином “підсунути” чергу. Саме в такий спосіб було викреслено і його, коли він поїхав додому о 5-ій ранку. Тож довелося депутату потім довго доводити, що це неправильно. Зрештою, 2 червня йому таки вдалося зареєструвати доньку в новий садок.

    “Жива” черга, як на мене, виявилася загалом виправданою, оскільки дозволила уникнути нарікань щодо можливих зловживань кимось з посадових осіб. А так було забезпечено прозорість та належне анонсування початку реєстрації”, – вважає Дебенко.

    Якщо напередодні директор ЦНАПу Богдан Питель повідомляв, що для реєстрації 1 червня працюватимуть два столи і за день видадуть тільки 70 талонів, то вже безпосередньо в день реєстрації він оголосив, що додатково залучать ще одного працівника і видадуть вже 97 талонів.

    IMG_0769

    Питель наголосив, що більше заявок не зможуть зареєструвати, тому що буде збій системи. Він, а також секретар міської ради Оксана Савчук радили решті батьків розходитись і приходити завтра. Однак ті не дуже втішились таким словам, мотивуючи це тим, що стояли цілу ніч у черзі, а тепер доведеться займати чергу по-новому. Тоді Питель з Савчук запропонували людям скласти список і відповідно до нього приходити в ЦНАП. Однак люди відповіли, що на наступний день буде нова черга і на цей список ніхто не буде дивитися.

    У відповідь директор департаменту освіти і науки Ігор Смаль запропонував завірити список печаткою, а Богдан Питель – повісити цей список на дверях ЦНАПу. Зрештою, батьки таки склали списки і аж після цього почали розходитись, ажіотаж навколо реєстрації вщух.

    Секретар міськради наголосила, що реєстрація проходить максимально прозоро та відкрито. Каже, черги б не було, якби про реєстрацію повідомили тишком-нишком. А так – все місто знало про те, коли вона розпочнеться. За словами Оксани Савчук, технічно можна було б зробити реєстрацію через Інтернет, але в час, коли ще недостатньо місць в дитячих садках, реєстратор може надати батькам консультації для того, щоб їхня дитина таки потрапила в той чи інший садок. “Я думаю, що якщо місто ще відкриє найближчим часом три садочки, то ми тоді будемо готові переключити цю систему в Інтернет. Це робиться не тому, що ми не хочемо інтернет-системи, нам це простіше. Але чи це буде ефективніше для батьків?” – запитує Савчук.

    На штурм мера

    Мама дошкільняти Олексанадра Вінтоняк розповіла, що чергу зайняла ще 31 травня о 13.00. Весь час вони мінялися з чоловіком, бо не мають на кого залишити дитину. Ажіотаж, на її думку, викликаний тим, що в місті недостатня кількість дитячих садочків, а крім того, всім хочеться потрапити саме в новий заклад.

    «За таке варто і цілу ніч відстояти. Нам до садочка – 200 метрів, то сам Бог велів туди потрапити. Тому ми пішли в обід до ЦНАПу, і виявилося, що це вже був початок черги. Ніхто ні з ким попередньо не домовлявся. Всі хотіли бути хитрими-мудрими, тому йшли, нікому не кажучи», – пояснює жінка.

    IMG_0780

    Зрештою, вона таки зареєструвала дитину 1 червня. Проте так пощастило далеко не всім мешканцям Пасічної. Обурені батьки, які не мають змоги стояти в черзі цілу добу, пішли скаржитись до міського голови, але не застали його на робочому місці.

    Активістка Наталія Кондратюк скаржиться, що живе поряд з садочком “Вишиванка”, проте не може записати до нього дитину через несподіваний ажіотаж, спричинений батьками, які ще від 31 травня почали самовільно створювати списки черговості реєстрації, хоча реєстрація почалася тільки 1 червня. Невдоволені мешканці прилеглих до садочка будинків кажуть, що ажіотаж виник через те, що влаштувати дітей до нього хочуть ті, які не проживають у мікрорайоні. Відтак батьки вимагають від мера вирішити цю проблему. Мовляв, він обіцяв, що відкриття “Вишиванки” дасть можливість на 100% забезпечити дітей Пасічної місцями у дошкільних закладах, то хай дотримується обіцянки.

    Не по блату

    Батьки дошкільнят також написали заяву, в якій просять звернути увагу на те, що офіційний запис на прийом для реєстрації у ДНЗ відсутній. Натомість 31 травня всіх охочих записувала невідома особа. Люди стоять у черзі з перекличками щогодини не тільки вдень, а й уночі. І навіть це не дає впевненості, що дитина точно буде в садочку. Скаржники не вірять, що міська влада не може посприяти у встановленні справедливості, і обіцяють, що цим зверненням не обійдеться…

    Директор департаменту освіти і науки повідомив, що протягом 1-6 червня у новий дитсадок реєструвалося в середньому 85 батьків. На середу в списках було вже близько 70 людей, спад реєстрації пов’язаний з відсутністю людей у черзі. Ігор Смаль каже, що на цей рік зареєструвалися вже близько 300 людей, але багато реєструються вже на 2017 рік. Зараз же, за його словами, ажіотаж зник і всі реєструються згідно зі списком.

    Ажіотаж щодо реєстрації, на думку головного освітянина міста, пов’язаний з тим, що, по-перше, це новий, добре розрекламований садок, який розташований у динамічному районі міста, де багато молодих сімей. А по-друге, близько третини батьків, які водили дітей в інші садочки, перереєстрували їх у «Вишиванку». Крім того, було багато охочих зареєструвати дітей у цей садок поза чергою.

    «Я не буду називати прізвища, але до нас зверталися неодноразово працівники виконкому, силових та інших структур з проханням посприяти у реєстрації. Ми на це не пішли, – запевняє Смаль. – Всі побачили, що черга була нульовою. Батьки самоорганізувалися, самі створили і зареєстрували чергу, самі за нею слідкували. Я знаю працівника виконкому, який в черзі був 157-им. І він теж ходив і переймався, що його внуки не можуть потрапити в садочок. Але ми не могли керувати цим процесом в ручному режимі».

    Що ж до невдоволених батьків, які живуть поруч з “Вишиванкою” і не могли зареєструвати туди своїх дітей, то чиновник каже, що треба було підійти раніше та записатися в чергу, аби отримати там місце.

    Наталія КОЗАК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!