Багатство – в голові, тому гарування з ранку до ночі зовсім не гарантує великих заробітків. Відома психологиня, коуч, бізнестренерка Олена Тараріна знає, чому і до кого гроші приходять або не приходять.
Як багаті стали багатими? Психологія багатства найперше пов’язана з відповідним мисленням. Багатство – в голові.
Спочатку йдеться про усвідомлення, що кожна людина народжується з унікальним потенціалом, лише вона повинна дозволити собі розвивати цей ресурс. Багаті люди помічають себе.
З дитинства нас вчать помічати не себе, а інших: що скаже бабуся; подивись на дівчинку – вона не забруднилась, а ти забруднилась; сиди тихо… Вимуштровують так, аби ти всім був зручним. Людина змалку вчиться бути постійно орієнтованою на зовнішній світ.
Тобто той, хто усвідомив власний потенціал, спершу стає багатим всередині себе. І ось ці внутрішні усвідомлення починають кричати, аби їм нарешті дали проявитися.
Тоді людина стає щось робити, бо самого таланту недостатньо. Вона йде вчитися, опановує навики, переймає досвід у тих, хто вже досягнув багатства, знайомиться з тими, хто надихає. Свій унікальний потенціал у будь-якому разі треба адаптувати до реалій сучасного життя.
До прикладу, повно обдарованих художників проводять заняття десь там у себе вдома лише для кількох учнів. Чому? Бо не знають, як повернути свій талант у бік сучасних потреб суспільства, не вміють монетизувати його.
Наступний важливий крок – постійно практикувати. Теорія без практики мертва. У тибетській традиції є правило, яке називається «108 помилок». Про що йдеться? Людина дозволяє собі 108 разів помилитися, зазнати невдачі, при цьому не мордуючи і не критикуючи себе за це. Багато пробувати – важливо, це допомагає вирости.
Якщо людина не має терпіння до себе, то ні про яке багатство не може бути мови. Всі багаті люди в своєму житті мають простір для помилок.
Гроші не приходять заради грошей. Лише під конкретну ціль.
Гроші – це вид енергії. Кількість енергії, яка приходить до людини, визначається її наміром. Коли розширюється масштаб наміру, то потік зростає.
Наприклад, якщо певна сума потрібна для задоволення особистих потреб, це один рівень. Якщо потрібно ще й для сім’ї, йдеться про вищий рівень. Якщо треба не лише для себе, але й для того, аби принести користь соціуму, тоді це ще вищий рівень.
Чим важливіший намір для світу, тим більший грошовий потік. Світ підтримує тих, хто підтримує його.
Взагалі гроші – це відповідь простору на твої дії. Світ говорить з нами по-різному, і через гроші теж.
Витрачати менше чи заробляти більше? Питання в тому, для чого тобі заробляти більше. Психологія достатку каже: якщо людина не перейшла етап заробляти і витрачати лише на себе, то одного разу вона упреться в так звану «фінансову стелю» – сума, більше якої ніяк не вдається заробити.
Коли всесвіт відкриває людині фінансовий потік, треба не лише на себе все скеровувати, але й допомагати власним ресурсом іншим людям, які дійсно цього потребують, чи вкладати в якусь важливу для світу справу.
Йдеться про те, аби бути провідником, через який гроші приходять у це життя. Богові дуже потрібні помічники. Життя має стати служінням прекрасному.
Грошовий потік не повинен закриватися лише на собі. Одного разу чарівний ящик таки зачиниться. Це історія багатьох мільйонерів, які втратили все.
У будь-якій справі, яку починаєте, варто запитати себе: «А яку користь це може принести світові?»
Робити те, що подобається, чи робити гроші? Тут немає однозначно правильного варіанта – у кожного свій шлях. Але завжди вибирай себе. Роби так, як тобі відгукується.
Стівен Р. Кові у своїй книзі «7 навиків високоефективних людей» написав, що дуже важливо не ґвалтувати себе. Не треба любити ненависну роботу. Натомість навчися любити себе, що б ти не робив: миєш підлогу, готуєш вівсянку чи складаєш бухгалтерський звіт.
Економія на собі, скупість до себе блокує грошовий потік. Чому? Бо все починається з мислення достатку, саме на нього і приходять гроші.
Взагалі в економії і знижках нема нічого поганого, якщо ти при цьому щасливий. Адже суть не в брендових речах. Дивляться не на бренди, а на внутрішній стан людини. Ти можеш вдягатися на секонд-хенді, але при цьому почуватися гармонійно.
Купив щось і пошкодував про витрачені кошти? Не варто. Ніколи не треба шкодувати про зроблений вибір.
Якщо хочеш бути черепахою, то будь найщасливішою у світі черепахою. Однак якщо ти лев, то хутко піднімайся і йди щось роби: лови, доганяй, плануй.
Які найпоширеніші обмежувальні установки щодо грошей? Гроші – це зло. Аби заробити, треба гарувати з ранку до ночі. Гроші неможливо заробити чесно. Без стартового капіталу і зв’язків нічого неможливо. Якщо я зароблятиму більше, мої стосунки з людьми зіпсуються. Гроші притягують негатив. Всі ідеї для бізнесу вже зайняті. Щоб заробляти гроші, треба вміти обманювати людей. У багатих більше проблем. Гроші люблять тільки продажні люди. Щастя не в грошах.
Один із найбільш популярних блоків – гроші псують людину. Але хтось доривається до грошей і робить важливі соціальні проєкти, а хтось перестає вітатися з людьми і ніяк не може наїстися десятою машиною.
Насправді гроші – це хороший фільтр, який підсилює твої риси або проявляє певні приховані стани, які ти не міг видати, поки не мав фінансів. Чудовий спосіб глянути на себе.
До речі, більшість наших обмежувальних установок родом із дитинства.
Як їх позбутися? Найперше треба усвідомити, що вони в тебе є. Це вже пів шляху. Далі знайти наставника (коуча, психолога, духівника), який допоможе замінити деструктивну установку іншим, але мотивуючим переконанням. Важливо, щоб у наставника вже був досвід роботи з цією темою, аби в нього самого ці внутрішні таргани були приручені і контрольовані. Бо ж людина не може дати тобі те, чого сама не має.
Психологія багатства має свої закони. Перший: чим більше ми працюємо всередині себе, тим менше працюємо назовні. Тобто коли ми змінюємо мислення бідності на мислення достатку, то починаємо менше працювати фізично. Гроші приходять легко і дивовижним способом.
Зараз часто кажуть, аби розбагатіти, не обов’язково гарувати цілісінький день, це можливо зробити, віддаючи справі лиш кілька годин щодня. Можливо. Якщо, наприклад, твоя консультація коштує тисячу доларів. Але щоб дійти до такого рівня, треба добряче попрацювати.
Питання лише в тому, наскільки довго вже тягнеться твій період гарування. Якщо все життя, то це проблема.
Ще один закон: щедрість – причина багатства. Хочеш грошей – посій гроші. Що це означає? Бути щедрим. Але якщо даєш із бажанням потім отримати сторицею, ти однозначно прогориш. Треба навчитися давати безповоротно. Бо якщо всесвіт почне нам виставляти чеки, то не відробимо за ціле життя.
Третій закон: радіти достатку інших. Це наближує до тебе той самий достаток. Світ відгукується на твою реакцію на багатство. Якщо захотів фінансового успіху, тобі точно підсунуть якогось багатого знайомого, якого охоче можна покритикувати. Якщо ж не критикувати, а тішитися за нього, почнеться твій розвиток у цьому керунку.
Інший закон: дякувати. Все, за що ми не вдячні, відберуть. Практика щоденної вдячності собі і світові дуже важлива і дієва.
Наталя МОСТОВА