Який природний колір емалі? Як відбілити зуби без шкоди для них? Як зберегти гарну посмішку та не відмовляти собі в міцній каві? Думки й поради досвідчених стоматологів допоможуть пролити світло на хвилювальні питання.
Якого кольору емаль насправді
«Більшість людей плутають колір емалі й самого зуба, чий відтінок залежить від природи. Структура зуба формується таким чином: спочатку — емаль, тонка, світла й прозора шкаралупа, а всередині під нею — дентин, який сам по собі жовтий і іноді навіть темно-жовтий. Це тверда тканина зуба. Вона оберігає пульпу від впливу зовнішніх факторів. Чим тонше прозорий шар емалі, тим сильніше зовні виділяється дентин. Найчастіше це спадковий фактор. Зуб може бути абсолютно здоровим, але з віком колір стає темнішим, оскільки емаль стоншується й дентин починає просвічувати».
Лікар-стоматолог вищої категорії Юлія Шухорова
Ідеального визначення кольору зубів не існує. Кожна людина сприймає свій відтінок індивідуально. Жовтий може бути різним — кремовим, бежевим, світло-жовтим, лимонним. Можливий і білий колір зубів, але не білосніжний. У природі голлівудських посмішок не існує, і якщо перестаратися з білизною, вона буде матиме неприродний і навіть лячний вигляд. Головне — здоровий, відповідний кольоротипу зовнішності відтінок зубів. Нижче стоматологи розповідають, як цього домогтися та підтримувати результат.
Як правильно доглядати за зубами
«Емаль руйнується під впливом кислотного середовища, яке утворюють бактерії нальоту, що виробляють кислоти, і продукти харчування з кислотним pH. Кислотне середовище вимиває з емалі мінерали та порушує її структуру, внаслідок чого вона стоншується, з’являються тріщини й дірки. Боротися з напастю легко: потрібно регулярно чистити зуби двічі на день не менше 3-х хвилин. Важливо прочищати кожен зуб вимітальними рухами зверху вниз. Головна помилка більшості людей — чистка справа наліво. За такої техніки бактерії лише забиваються глибше під ясна й зубні проміжки. Щоб підтримувати здоров’я емалі, потрібно проводити ремінералізацію і не допускати тривалого впливу кислот».
Стоматолог-терапевт і стоматолог-ортопед з практикою Марина Кузнєцова
Наситити емаль мінералами можна в домашніх умовах за допомогою кремів і гелів для зубів. Найбільш популярні — R.O.C.S. Minerals (https://eva.ua/brnd-73055/), Tooth Mousse. Після цукерки або газованої води відразу полощіть рот пінкою, ополіскувачем або хоча б водою. Не пийте сік, морс та інші напої після чищення зубів перед сном, інакше запустите процес демінералізації емалі на час усього відпочинку. Допустима тільки вода.
Нерідко ми забуваємо чистити зуби, тому емаль від безвиході починає накопичувати наліт. Правильний догляд допомагає запобігати ранньому потемнінню емалі й хворобам ротової порожнини, але не звільняє від відвідування стоматолога.
Відбілювання чи професійна гігієна?
«Пацієнти часто плутають відбілювання з професійною гігієною. Відбілювання — радикальна міра, яка агресивно впливає на емаль і має медичні протипоказання. Про них ваш лікар повинен обов’язково повідомити. Більш щадний спосіб освітлювати зуби — професійна чистка в стоматолога за допомогою спеціального апарату. Пацієнту знімають наліт від кави, чаю, фарбувальних пігментів, тютюну та інших продуктів. Зуб полірують і покривають захисним ремінералізувальним засобом. Таку процедуру потрібно проводити мінімум двічі на рік, щоб безболісно й не шкідливо для емалі зберігати природний красивий колір зубів».
Лікар-стоматолог Тетяна Назарова
Нерідко люди намагаються видалити наліт, який в’ївся, у домашніх умовах за допомогою соди або активованого вугілля. Не робіть так, якщо не хочете зняти з зубів емаль, підвищити чутливість до несамовитих показників і розпрощатися зі здоровими зубами. Грамотний стоматолог допоможе з усіма питаннями та порадить кращі рішення конкретно для вас. Не займайтеся відбілюванням самостійно й біжіть з кабінетів, де вам готові зробити все що завгодно без будь-яких застережень.