Активи, які відносяться до російської псевдоеліти – це більш складна процедура.
З тих російських активів, які вже заморожені або будуть заморожені найближчим часом в інших державах, Україна найшвидше може отримати активи “Центробанку”.
Про це розповів радник Президента з економічних питань Олег Устенко, пише УНН.
“Зараз заморожених активів Російської Федерації за межами РФ на рівні біля 300 млрд доларів – це активи їх “Центробанку”. Друга частина, яка заморожена – це активи їхньої псевдоеліти, або їхньої номенклатури, тобто тих, хто допомагав приймати, або приймав рішення, або стимулював прийняття рішення щодо війни проти України. Там активів приблизно від 100 до 150 млрд доларів. Частина з тих активів або вже заморожена, або знаходиться в так званому трекінгу, тобто буде найближчим часом заморожена”, – розповів Устенко.
Вирогідно, що активи, які належать російській псевдоеліті передаватимуться на відбудову України довше за активи “Центробанку”.
Що стосується активів “Центробанку” РФ, то тут набагато швидше слід очікувати зрушень в порівнянні з тими активами, які відносяться до приватних активів їхньої псевдоеліти та номенклатури. Тому що у “Центробанку” все сконцентровано і це високоліквідні активи, тобто їх можна достатньо швидко обміняти на реальні кошти, які можна буде перераховувати на потреби України.
Щодо активів, які відносяться до російської псевдоеліти – це більш складна процедура, тому що вони не лише у високоліквідних активах, а в різних активах, включаючи нерухомість, яхти, будинки. Тому процедури будуть більш тривалими.
“Щодо активів “Центробанку” РФ, вони ще й приносять прибуток в період того, як вони знаходяться в замороженому стані, тому тут можливі два треки. Перший – це негайна передача всіх тих прибутків, які були зароблені на активи “Центробанку” РФ, які зараз знаходяться в замороженому стані. І це достатньо швидко можна зробити. А друга частина цієї історії – це передача безпосередньо активів, які заморожені. Як я розумію ситуацію, то більшість активів сконцентровані на території Європейського Союзу. Відразу як буде прийнято рішення в ЄС щодо передачі цих активів, то вони відразу будуть передані. Але на першому етапі передача всіх тих прибутків, які зароблені на цих активах, на другому етапі передача самих активів”, – пояснив Устенко.
Лідери ЄС на саміті у Брюсселі 26–27 жовтня не змогли дійти консенсусу щодо варіантів того, як використати російські активи для відновлення України. Водночас прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас запропонувала новий механізм конфіскації заморожених російських активів. За її словами, на відбудову України мають бути спрямовані гроші Росії та її поплічників, а гроші європейських платників податків – на інші завдання, зокрема на зброю.
Єврокомісія планує на початку грудня представити план переведення доходів з активів РФ до України, а його затвердження і реалізація передбачені на початок 2024 року.
Нагадаємо, Росія могла накопичити ракети для зимових обстрілів української енергетики, – британська розвідка