Уже майже рік компетентні органи встановлюють і поки що не можуть встановити зв’язок тілесних ушкоджень прикарпатця Юрія Тодорука з подіями п’ятирічної давності на майдані Незалежності. 45-річному мешканцю Делятина, який стверджує, що отримав поранення 18 лютого 2014 року, потрібна операція вартістю від 12 тис. гривень. Зайвих коштів у чоловіка немає, тож він вирішив добитися статусу постраждалого учасника Революції Гідності й отримати передбачені відповідним законом пільги, але зрозумів, що це складна процедура.
21 листопада 2017 року (тобто в четверту річницю початку другого Майдану, що дуже символічно) президент підписав закон «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», який передбачає посилення соцзахисту учасників АТО і Революції Гідності та членів сімей загиблих з числа таких осіб. Цим законодавчим актом, зокрема, надається статус учасника бойових дій особам, що брали участь у масових акціях протесту з 21 листопада 2013-го по 21 лютого 2014 року і включені до переліку осіб, які під час Революції Гідності отримали тілесні ушкодження та звернулися за медичною допомогою у період з 21 листопада 2013-го по 30 квітня 2014 року. Постраждалим учасникам Майдану передбачено надання пільг та інші соціальні гарантії.
Щоб отримати цей статус, потрібно звернутися до Генеральної прокуратури із заявою про порушення кримінальної справи. Слідчий має визнати заявника потерпілим та направити його на державну судово-медичну експертизу. Якщо експертиза підтвердить зв’язок ушкоджень з подіями на Майдані, то Генпрокуратура включає особу у списки постраждалих під час Революції Гідності, які направляє у Міністерство охорони здоров’я. Після отримання необхідних погоджень МОЗ надсилає новосформовані переліки Міністерству соціальної політики для подальшого доведення їх органам соцзахисту населення.
…П’ять років тому Юрій Тодорук був одним із засновників микуличинської «Народної самооборони», що брала активну участь у подіях на місцевому Майдані. З одинадцятьма учасниками організації він поїхав до Києва, у складі 27-ї сотні тримав оборону на перехресті біля вул. Інститутської, де 18 лютого й отримав поранення.
«Зірвалася граната, мене одразу відкинуло на три метри і відірвало каблук. У ногу потрапив осколок. Плечі, сідниці, нога – все було поранене і в крові. Через декілька днів я вже не міг ходити», – пригадує чоловік.
21 лютого Юрія відвезли додому, а через декілька днів він потрапив до Яремчанської міської лікарні. Тодорук перебував на стаціонарному лікуванні у травматологічному відділенні з діагнозом «озноблення обох кінцівок та стороннє тіло у лівій гомілці». З допомогою активістів та народного депутата (якого саме, чоловік уже й не пам’ятає) постраждалого відправили до Польщі для санітарно-реабілітаційного лікування в медичний заклад.
З прийняттям закону щодо посилення соцзахисту атовців і майданівців Юрій Тодорук подав клопотання, щоб отримати статус постраждалого учасника Революції Гідності та мати пільги для проведення операції. У січні ц.р. Генпрокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом побиття делятинця під час акцій протесту, долучила його як потерпілого і направила на судмедекспертизу.
У березні Івано-Франківське обласне бюро судмедекспертизи надало слідчому висновок, де сказано, що у потерпілого є поранення і вони можуть відповідати терміну 18 лютого 2014 року. Але через те, що в наданих довідках немає дат, а польські довідки не перекладені українською мовою, з’ясувати точний термін ушкоджень неможливо. Керівник бюро Ігор Іваськевич пояснює, що займатися підготовкою документів до подання їх на експертизу повинна прокуратура: «Наші експерти керуються виключно законом України. Інформаційну карту з медичного закладу Польщі надали польською мовою. Ми не займаємося перекладом документів, цим займається прокуратура».
Таким чином, кримінальна справа тягнеться вже майже рік, а результату не видно. Довідки дотепер не перекладені. Слідчий каже, що їх опрацьовують. Крім того, в серпні була призначена додаткова судмедекспертиза, яка не проведена досі. У Генпрокуратурі повідомили, що зараз триває досудове розслідування, а інформація щодо кримінального провадження має обмежений доступ. У зв’язку з цим надавати інформацію про хід слідства або коментувати справу відмовились.
Тож Юрію Тодоруку, очевидно, залишається лише одне: запастися терпінням в очікуванні того моменту, поки все ще не надто поворотка бюрократична машина винесе свій вердикт. Але чи піде це очікування йому на здоров’я?
Євгенія ЦЬОКА