Минулого року, 8 січня, в небі над Іраном сталась авіакатастрофа.
Тоді іранські військові “ненавмисно” збили цивільний літак.
“У перший день, коли ми приїхали, спочатку була урочиста частина, представлення нас одне одному, але у другій половині дня ми наполягли на тому, щоб поїхати на місце з уламками. Там все було складене в кучу, устаткування все знято, все огороджене. Нас пустили за цю стрічку, дозволили фотографувати і знімати відео. За кожним з нас стояли іранці з жовтими фотоапаратами і вели зйомку. Під наглядом іранців ми почали оглядати уламки”, – розповідає Владислав Петренко, пілот та розслідувач Всесвітньої асоціації національних асоціацій пілотів, повідомляє “Суспільне”.
На борту літака тоді перебували 176 людей, загинули усі.
“Василенко, віцепрезидент по технічній частині, і я побачили два двигуни. Вони були у напівзруйнованому стані, але достатньо було зовнішнього огляду, щоб впевнитись, що ці двигуни працювали нормально до посадки. Нас цьому навчали на курсах розслідування, це досить легко з’ясувати по характерних загинах лопаток і взагалі за ступенем руйнування. Ми це озвучували достатньо голосно, щоб іранці це почули, бо вони ж наполягали на технічній причині падіння літака”, – ділиться спогадами Петренко.
Серед загиблих у катастрофі було 11 українців: двоє пасажирів та 9 членів екіпажу.
Згодом стало відомо, що однією з загиблих бортпровідниць була франківка Марія Микитюк.
Їй присвоїли посмертне звання Герой України.
“Оскільки я пілот, я займався у нашій групі радіообміном, з’ясовував, яким був радіообмін, які борти були в зоні відповідальності іранських диспетчерів. На другий день ми попросили нам надати переговори диспетчерів екіпажу. Прийшли в кабінет до іранського спеціаліста, він видав нам транскрипцію усіх перемовин. Сказав, що ми можемо робити відмітки олівцем, але винести з кабінету нічого не можна, фотографувати теж не дозволили. Частина транскрипції була англійською мовою, ті переговори, які велись англійською мовою і частина на фарсі. Зі мною був представник Національного бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами Микола Балинець і представник українського посольства в Ірані”, – додає експерт.
9 січня 2020 року оголосили в Україні днем жалоби. Через два тижні, 15 січня, опублікували нове відео аварії українського літака.
З загиблою франківкою Марією Микитюк попрощались в її рідному селі Старі Кривотули.
До слова, тоді в Борисполі відбулась урочиста церемонія прощання з загиблими, а уряд оголосив виплату компенсацій родинам загиблих в розмірі 200 тисяч гривень.