15-річний убивця із Бабчого був «за зомбованим»?
«Дабл кіл готовий. Почав з баби з дідом. Ще 7», – саме такі слова неповнолітній прикарпатець написав у своєму Telegram-каналі після того, як вбив одну людину та порізав іншу. До цього він додав фото з місця події, а далі – сам викликав поліцію.
Трагедія трапилась у селі Бабче Богородчанського району у вівторок, 1 вересня. 15-річний Микола близько четвертої години ночі подзвонив у поліцію і повідомив, що вбив своїх родичів: дідуся та бабусю. На місці події правоохоронці з’ясували, що внук справді напав на рідних серед ночі, коли вони спали у літній кухні. Від отриманих численних ножових поранень, а їх поліцейські нарахували десь 35, 73-річний чоловік помер. А 69-річна жінка з тяжкими тілесними ушкодженнями потрапила до лікарні.
За словами т.в.о. начальника Богородчанського відділення поліції Олександра Гречанюка, хлопця затримали. Кримінальна відповідальність за навмисне вбивство настає з 14 років. Відповідно, юнакові загрожує до 15 років ув’язнення.
Спокійний хлопець
У селі люди досі не можуть оговтатися від цієї події. Ймовірно, вона не сходитиме з вуст односельців неповнолітнього вбивці ще довго, адже ніхто й подумати не міг, що таке може трапитись.
Секретарка сільської ради Марія Мартинюк розповідає, що сім’я, у якій сталось горе, була дуже тихою, всі – люди сумлінні, конфліктів ніхто у них не чув. Мати хлопця працює продавцем, батько їздить на заробітки. Всього у сім’ї троє дітей. Дідусь був хворим. Мав проблеми з ногою. Через це люди його часто не бачили. Натомість бабуся у селі показувалась більше, ходила до церкви.
«Люди шоковані. Дитина тиха, нікуди не ходила. Компаній не мала ніяких. Немає що сказати. Це шок не тільки для рідних, а й для всіх», – каже Мартинюк.
Микола вчився у сільській школі, закінчив дев’ятий клас. Жителька села пані Анна, онучки якої були однокласницями Миколи, говорить, що, за словами дівчат, хлопець був дуже спокійним.
У селі розповідають, що сім’я про дитину піклувалась. Мовляв, він мав проблеми з зором, то його возили до лікарів.
«Така дитина. Звідки, що, як, чого? Він мав проблеми із зором. Його у Київ возили. Сім’я проста, але вона не занедбувала хлопця. З ним їздили, доглядали за ним, на вправи відправляли… Дитину любили дуже», – каже секретарка сільради.
Мешканець Бабчого Каспер живе неподалік сім’ї, у якій трапилась трагедія. Він розповідає, що його сусіди були дружніми. Агресії в них не було, родина тиха. Чоловік додає, що Микола не курив, не пив. На вулиці його бачили нечасто, хлопець більше в хаті сидів.
Про трагедію Каспер дізнався вранці. Найперше щось запідозрила жінка, бо їхній пес сильно гавкав. Вона розбудила чоловіка і сказала, що у сусідів щось сталось. Думали, може, хтось п’яний прийшов чи що…
«Я вийшов надвір, то вже видно було поліцію. Ми зачули словом, що Микола щось таке начудив, що зарізав бабу і діда», – зазначає сусід.
Мати хлопця з журналістами говорити відмовляється та просить не чіпати їх, бо у сім’ї біда.
«Відзвітувався» у мережі
У департаменті карного розшуку повідомляють, що злочин хлопця був цілеспрямованим і усвідомленим. Мовляв, неповнолітній спочатку бив діда молотками по голові, а потім намагався завершити вбивство ножем та іншими гострими предметами. Дідусь боронився, щоб врятуватися, але, будучи кволим і хворим, не мав змоги навіть встати.
«Після вчинення злочину 15-річний юнак «відзвітувався» в Telegram-каналі, з фото. Ще й підписав: «Дабл кіл готовий. Почав з баби з дідом, ще 7». Ні, вам не здалося! Жити було «сумно», і забажав вбити всю сім’ю. Заради інтересу. Оце така кривава розвага», – зазначають правоохоронці.
Вони додають, що неповнолітній самостійно відшукував Telegram-канали та групи у соціальних мережах з направленістю на насилля, вбивства. Підписувався на них і «вчився». Потім створив собі схожий.
«Наразі тривають слідчі дії, а також заходи для встановлення адміністраторів груп і притягнення їх до відповідальності. Хлопця затримали. Його психічний стан перевірятимуть під час досудового розслідування», – зазначають у департаменті карного розшуку.
Правоохоронці додають, що ця трагедія – один із прикладів впливу так званих «груп смерті». Мовляв, зовсім нещодавно в соціальних мережах був сплеск обурення щодо каналу закритого типу, де публікували рекомендації, як обрати жертву, радили способи та методи нанесення першого удару, тілесних ушкоджень тощо. Спеціалісти цей канал уже заблокували.
«Діти найбільш вразливі до впливу сторонніх осіб. У батьків та рідних не завжди є можливість приділити достатньо часу підростаючому чаду. Хворі покидьки цим користуються, ламають і без того хитку дитячу психіку і спонукають до жахливого. Якщо ви помітили зміни у поведінці дитини, замкнутість, ворожість – розмовляйте, цікавтесь, перевіряйте і у разі виявлення чогось повідомляйте правоохоронні органи», – просять у департаменті.
Близькість і контакт – найважливіше
Психологиня Ірина Волощук пояснює, що у сім’ї не обов’язково мають бути вбивці, щоб дитина мала такі схильності.
«Ми не можемо знати, яка це була сім’я, які вони мали стосунки, якою була їхня участь у житті одне одного. Хоча вплив родичів взагалі міг бути мінімальний. Це не дитина два-три роки, хлопець вже би мав вміти у такому віці розрізняти добре і погане. Але це тільки моя думка, оскільки немає певних психологічних обстежень», – коментує події у Бабчому фахівець.
Вона додає, що у будь-якому випадку якісь причини такого вчинку 15-річного прикарпатця мають бути. Так зване «зомбування» через соцмережі також може входити в цей список.
«Є люди, які вміють впливати на психіку. У цій історії присутні цифри, особи тощо. Схоже на те, що дитина була під впливом, який сама не могла зауважити. Він є маніпулятивним і «зомбуючим», – зазначає Ірина Волощук.
Психологиня зауважує, що оскільки хлопець сам подзвонив у поліцію, це також вказує на сторонній вплив на нього. Мовляв, якщо б ним керувало бажання – міг на двох нападах не зупинитись.
«Яка б ситуація не була, батькам зараз треба прийняти дитину. Усій сім’ї тепер потрібна підтримка. Сталась біда, але може бути ще гірше», – каже Волощук.
Головна порада від психологині для всіх батьків, як запобігти таким випадкам, – бути близькими зі своїми дітьми. У підлітковому віці вони можуть бути дуже закриті, на це треба реагувати, а не чекати, коли така поведінка мине.
«Як мама двох підлітків кажу: треба йти до дітей, сідати і говорити з ними, залучати до різних справ. Пам’ятайте, близькість і контакт – найважливіше. Можна навіть переступати через свої принципи і контактувати з дітьми, але важливо не повчати їх. Треба бути на рівні друзів», – пояснює Ірина Волощук.
Також, за її словами, дуже важливо інформувати неповнолітніх. Таку історію, як трапилась у Бабчому, обережно можна розповісти дітям і пояснити, що є різні групи та засоби, які можуть впливати на поведінку.
Якщо ж у батьків є якісь підозри щодо того, чим цікавиться їх чадо, то психологиня вважає, не тільки можна, але й треба перевіряти телефони чи комп’ютери. Мовляв, краще працювати на випередження, ніж потім опинитися у безвиході.
«Це видно за зміною поведінки: діти закриваються, починають щось малювати на собі, стають агресивні. У таких випадках краще їх відвести до психолога», – рекомендує Ірина Волощук.
Людмила Оленюк