Йдеться про перейменування Коломийського ліцею імені Михайла Грушевського.
Вчора відбулося засідання сесії Коломийської міськради, де розглядали питання щодо перейменування ліцею на Коломийську гімназію імені Михайла Грушевського. Втім, депутати не підтримали цю пропозицію.
З 29 депутатів присутніх в залі “за” проголосували лише 18. У коментарі “Галицькому кореспонденту” міський голова Богдан Станіславський зазначив:
«На наступному пленарному засіданні я буду пропонувати депутатам повернутися до розгляду цього проєкту рішення, адже це питання було винесене як наслідок петиції до міської ради і є досягнутий консенсус з громадою щодо перейменування ліцею».
Підміна історичних понять
Зазначимо, що наприкінці жовтня 2023 року професор, історик, краєзнавець, почесний громадянин міста Коломиї, колишній учень Коломийської гімназії Іван Монолатій зареєстрував петицію про перейменування закладу на Коломийську гімназію імені Михайла Грушевського.
На його думку, Коломийська гімназія відкрита австрійською владою 1861 року, перший український клас відкрили 1892 року, Коломийську українську гімназію – на вимогу української громадськості – відкрили 1900 року. У 1990 році її відновили (після років забуття за часів совєтської окупації України) рішенням Коломийської міської ради, а перший випуск відновленої гімназії відбувся 1993 року.
“В останні роки в умовах недолугого реформування (читай: руйнування) системи середньої і вищої освіти України відбулися численні маніпуляції, зокрема підміна історичного поняття освітнього і виховного інституту “гімназія” поняттям “ліцей” (кожен із них має своє значення і призначення). Відтак невипадково, відновлені на початку новітньої української державності гімназії, які завжди стояли на сторожі української національної ідентичности, національної школи та національних цінностей, стали “ліцеями”, а інші освітні заклади – ґвалтовно – “гімназіями”, – переконаний історик.
За його словами, так сталося й з відомою далеко поза межами Коломиї Коломийською гімназією імені Михайла Грушевського.
“Внаслідок недолугої реформи вона стала називатися “Коломийським ліцеєм імені Михайла Грушевського”. Однак саме Коломийська гімназія імені Михайла Грушевського є історичною спадкоємницею того навчального закладу”, – вважає Іван Монолатій.
30 листопада 2023 року Коломийська міська рада підтримала петицію, опублікувавши відповідний лист.
Рішенням депутатів історик обурений:
“Як коломиєць та історик, не мав би дивуватися непослідовності репрезентантів міської громади. Знаю напевне: такі речі траплялися і у минулому, особливо за чужинецьких окупацій міста і Галичини. Однак нинішнє показове небажання депутатського корпусу бути державцем в окремо взятому місті, який знає історію і шанує традицію, засвідчило Мазепине “самі себе звоювали”. Бо ж справді, #какаяразніца #неначасі. Що ж вважаймо, що історична Коломийська Гімназія, яка свого часу дала світові не лише Василя Стефаника, завдяки депутатам Коломийська міська рада нині спочила у Бозі. Але їм не соромно!”
Читайте також: Лисецька громада від польських партнерів отримала пожежний автомобіль