Різдвяний карантин або новорічний коронавірус: за і проти

  • Попри те, що в Україні стрімко зростає кількість хворих на коронавірус і майже щодня до загальної статистики додається ще понад 10 тисяч нових випадків захворювання на COVID-19, Івано-Франківськ готується святкувати Різдво та Новий рік.

    Чи безпечно і доцільно проводити святкування у місті, з’ясовував “Галицький кореспондент”.

     Руслан Марцінків, міський голова Івано-Франківська: «Страшилки вже задовбали»

    Я сам ще точно не знаю, чи будуть відбуватися святкування. Адже уряд може запровадити повний локдаун. Якщо це станеться, то доведеться все закрити, а зустрічати Новий рік усі будуть вдома.

    Чи буде ярмарок, чи будуть заходи – сказати точно не можу. Наразі плануємо встановити 15 будиночків на ярмарку. Там можна буде придбати сувеніри. Хатинок з їжею цього року не планують робити. Буде тільки чай та кава. Офіційного відкриття ялинки ми також не плануємо, але ми її засвітимо, буду присутнім я та ще декілька осіб.

    Ми повинні жити повноцінно. Різдво приходить постійно, чи то війна, чи пандемія. Це свято завжди було, і воно має бути й надалі. Якщо не буде заборон, то ми святкуватимемо, але будуть певні обмеження. Будемо мати ковзанку, декілька будиночків та ялинку. Буде ще якась фотозона, арки та підсвічене місто. Все буде так, як кожного року, але без масштабних святкувань. Навіть фестиваль «Коляда на Майзлях» буде, тільки трохи в іншому форматі. Люди ж не зачиняться вдома, будуть гуляти. Головне – відстань. Це ж не чума.

    Треба робити все, аби було менше вірусу, але не забувати про радощі життя. Ті страшилки вже задовбали. Буде, як буде, це залежить не від нас.

    Начальниця управління охорони здоров’я Івано-Франківської міської ради Марія Бойко: «Ми робимо те, що в наших силах»

    Навіть якщо у місті проводитимуть святкування, то людей попередять про те, аби вони дотримувалися усіх карантинних правил.

    Щодо ковзанки, то вона – на відкритому повітрі. Там дистанція між людьми буде достатньою, аби не заразитися коронавірусом. Звісно, можуть бути ризики – збільшиться кількість застудних захворювань.

    Інше питання – як люди будуть до цього ставитися? Влада ж наголосить на тому, аби всі дотримувалися правил. Та якщо мешканці будуть з масками, а потім будуть ходити грітися великими групами по 20-30 чоловік десь, уже без масок, то, відповідно, ризик буде зростати. Те, що в наших силах, ми робимо. Даємо чіткі правила і вказівки. Як будуть ставитися люди до цього – питання уже складніше.

    Треба більше говорити про те, що маска – це обов’язково. Фізична дистанція – теж. І правило японців – не рукостискання, не обійми, не поцілунки, а звичайне привітання. На це потрібно звертати увагу.

    Щодо прогнозів прем’єр-міністра Дениса Шмигаля про те, що взимку ситуація буде ще більш напружена, то дійсно, взимку – і в грудні, і в січні, і в лютому – буде значне погіршення епідеміологічної ситуації. Таке спостерігаємо щорічно: люди починають частіше хворіти на грип та на інші респіраторні захворювання.

    Звісно, з коронавірусом ситуація теж ускладниться, він знаходить нових жертв, стрімко поширюється. Люди ж натомість не хочуть дотримуватися правил, не хочуть ходити в масках, показують свої носи. Не хочуть сидіти вдома, а роблять весілля на тисячу гостей. Це все є базою для того, аби вірус поширювався.

    Керівник центральної міської клінічної лікарні Тарас Масляк: «Навколо людей ходить біда»

    Масові зібрання в Івано-Франківську на Різдвяні та Новорічні свята варто було б заборонити. Або зробити так, щоб люди свідомо поставилися і до себе, і до тих, хто їх оточує. А для цього потрібно дотримуватися відстані.

    На жаль, наші люди ставляться несвідомо до правил. Вони не розуміють, що навколо них ходить біда, і не виконують усіх вказівок. Багато хто досі не розуміє небезпеки цього захворювання. Особливо – для людей похилого віку. Є ж і випадки, коли коронавірус призводить до смерті. Тому не розумію доцільності проведення заходів на Новий рік та Різдвяні свята.

    Щодо ярмарку, то це майже те саме, що й магазин. Щоправда, трохи безпечніший, бо він надворі, на свіжому повітрі.

    Добре було б, щоб існувала контрольна служба. Навіть можна залучити поліцію, щоб вони контролювали увесь процес. І добровільно-примусово змушували людей дотримуватися усіх правил.

    Заступниця головного лікаря Івано-Франківської обласної клінічної інфекційної лікарні Наталія Дьоміна: «Варто очікувати збільшення пацієнтів»

    Зважаючи на те, що зараз карантин у нашій державі, говорити про те, чи варто організовувати такі ярмарки і святкування, недоцільно. Це вам скаже будь-хто, навіть не лікар. Ми ж розуміємо, що буде масове скупчення людей, яке призведе до поширення вірусу. Після таких святкувань варто очікувати збільшення пацієнтів у лікарнях. І це не є новина, це уже всім давно зрозуміло.
    Якби такі масові заходи не проводили, то й кількість пацієнтів так би не зростала.

    Вчені вважають, що повна ізоляція, коли люди не виходять з дому протягом двох тижнів, могла б розірвати цей ланцюг поширення коронавірусу. Але поки що це неможливо, бо людям потрібно якось заробляти гроші, щоб прожити.

    Заступник по напрямку виноробства у клубі «Виноградарі Прикарпаття» Михайло Лучин: «Людям потрібні гроші»

    Якщо в Івано-Франківську дійсно буде ярмарок, то наш клуб теж подаватиме заявку на участь. Вважаю, що такі ярмарки для малих підприємців є зараз дійсно важливими. Через жорсткий карантин у березні, а потім карантин вихідного дня багато підприємців залишилися без коштів.

    Є й ті, хто зовсім закрив свій бізнес. Проведення такого ярмарку – це можливість для підприємців хоч трохи заробити. Чому не дати їм таку можливість? Та й добре те, що такі ярмарки проводять на вулиці – уже менший ризик захворіти. А ще, звісно, важливим є дотримання відстані, носіння масок.

    Потрібно все добре обдумати, щоб не було так, як у Італії, де зовсім забороняли виходити з дому. Усе залежить від того, яке рішення прийме уряд і які дасть вказівки.

    Франківський волонтер та очільник ГО «Галицькі леви» Роман Дорожівський: «Погіршився психологічний стан»

    Сподіваюся, що нашій команді виділять будиночок на ярмарку. Вважаю, що ярмарок на свіжому повітрі – це плюс, бо ризик заразитися коронавірусом там значно менший, ніж у закритих приміщеннях.

    Можна заразитися різними способами, навіть якщо торкнутися до предмета, на якому є COVID-19. Тому люди самі мають розуміти, що можна робити, а що ні. Використовувати маски, антисептики, обов’язково мити руки, не торкатися обличчя, перебувати на безпечній відстані між людьми.

    Варто глянути на ситуацію під іншим кутом. 2020 рік став депресивним роком. Люди були змушені довго сидіти закриті вдома, нічого не робили. Потім то закривали заклади, то відкривали. Також було багато незрозумілих ситуацій, карантин вихідного дня. У людей дійсно погіршився психологічний стан.

    Якщо буде можливість пройтися центром міста, подивитися на ялинку і випити глінтвейну, то це вже покращить настрій. Адже натерпілися ми дуже багато. Все одно люди будуть йти в місто. Тому краще все підготувати, зробити певні правила, аніж пустити все на самоплив. Не секрет, яка зараз ситуація з малим бізнесом: насправді люди на межі виживання, адже коштів немає. А якщо буде ярмарок, то вони хоча б щось зможуть заробити, щоб пережити зимові місяці.

    Ріта БОДНАР

    До теми

    Деякі країни планують скасувати масові заходи в період новорічно-різдвяних свят. В Італії цього року не будуть проводити популярні серед туристів ярмарки в альпійському регіоні Трентіно-Альто-Адідже на кордоні з Австрією.

    У Польщі в деяких містах офіційно оголосили про відмову від традиційних вечірок на Новий рік, а також – від різдвяних ярмарків. Скасовують заходи у великих містах Франції та Швеції.

     Лапландія, одна з основних новорічних локацій, буде відкритою для туристів – резиденція Санта-Клауса зустрічатиме гостей. Однак будуть карантинні умови: мандрівники з ЄС і країн Шенгенської зони повинні мати негативний тест на COVID-19, зроблений не пізніше, ніж за 72 години перед вильотом. Якщо люди матимуть бажання залишатися у Лапландії на період більше трьох днів, то потрібно буде уже на місці зробити повторний тест. Сам Санта сидітиме за пластиковим екраном, а його помічники-ельфи будуть працювати у масках та рукавичках.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!