Ромське питання, або Хто судиться з мером Франківська

  • Роми Закарпаття мають намір відсудити у міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа 250 тисяч гривень.

    Громадська організація «Спільнота ромів Закарпаття» підготувала позов проти мера Івано-Франківська Руслана Марцінківа на суму 250 тисяч гривень. Судитись з міським головою Франківська збираються через порушення честі та гідності ромської національної меншини.

    «21 квітня 2020 року під час проведення оперативної наради івано-франківський міський голова Руслан Марцінків мовою расової та етнічної ненависті висловився щодо представників ромської національної меншини, зокрема публічно заявив та доручив працівникам поліції вивезти їх з Івано-Франківська до Закарпатської області», – йдеться у позовній заяві, яку опублікувало закарпатське видання «Голос Карпат».

    Нагадаємо, що на тій нараді Марцінків сказав: «Цигани, ні, правильніше – особи ромської національності. Ми ж уже бус давали. Вивезли їх на Закарпаття. Чому вони далі тут?»

    Відповів міському голові начальник управління з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційно-оборонної роботи та діяльності правоохоронних органів Ігор Влізло. Він пояснив, що 12 осіб, серед яких 4 дітей, відмовилися їхати.  

    «Що значить «відмовилися»? А чому не запакували? Є поліція. До наступного вівторка маєте вирішити цю проблему. Ми вам автобус дали. Поліція просила дати автобус – дали. Чому не запакували і не вивезли?» – здивувався мер Івано-Франківська.

    Створена через три дні після наради

    При Закарпатській облдержадміністрації працює Громадська рада ромської національної меншини. Її очільник Борис Бучко прокоментував ситуацію з позовом місцевому виданню «Перший.com.ua».

    За його словами, на Закарпатті за останніх 30 років створено низку ромських товариств і об’єднань – територіальних, за інтересами тощо. Але жодне з них не має права представляти чи захищати інтереси всіх ромів їхнього краю.

    «Нехай навіть громадська організація взяла собі претензійну назву «Спільнота ромів Закарпаття» – вона має право представляти і захищати інтереси тільки членів своєї організації і не більше. Я запитував ромів ужгородського мікрорайону «Шахта» – ніхто про таке товариство не чув і на жодні дії його не уповноважував. Певен, що так би відповіли у більшості місць компактного проживання ромів», – сказав Бучко.

    Він пояснив, щоб для узгодженої позиції всіх ромів потрібно було провести представницький форум національних товариств і об’єднань. Але скликати його зараз, в умовах карантину, просто неможливо.

    Також Борис Бучко зазначив, що в Україні кожен громадянин має право на судовий захист, якщо йому завдано матеріальну чи моральну шкоду. «Ось нехай мешканець села Холмок Ужгородського району Гейза Горват та мешканець села Чомонин Мукачівського району Іван Давід – засновники ГО «Спільнота ромів Закарпаття» – і подають судові позови до мера Івано-Франківська і доводять, що їхня особиста честь і гідність постраждали аж на 250 тисяч. З представленням доказів, ясна річ», – зауважив очільник Громадської ради ромської національної меншини.

    На його думку, за цим позовом вбачається не піклування про права і свободи ромської спільноти, а звичайнісінька провокація. До речі, організацію Горвата і Давіда створили буквально через три дні після наради в Руслана Марцінківа. Позов проти мера Франківська – єдине, що вона зробила за недовгий період свого існування.

    Прокоментував цю ситуацію також депутат Ужгородської міської ради Мирослав Горват на своїй сторінці у Facebook. Він зазначив, що подібні спроби збурити чутливе питання ромської тематики від громадської організації, створеної «два дні» тому, – елемент політичної технології.

    Кримінальна справа

    За фактом заклику до примусового переміщення людей в Івано-Франківську Нацполіція розпочала кримінальне провадження за ст. 161 ККУ (порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної приналежності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками). Про це ще 22 квітня заявив міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков. «Позиція міського голови є неприпустимою! Національна поліція – не каральна машина, пане Голово, Україна – не «совок», Франківськ – не князівство!» – прокоментував тоді Аваков.

    Вже наступного дня франківського мера викликали у поліцію на допит, який мав відбутись 28 квітня. Марцінків на нього прийшов, проте його адвокат – ні, оскільки був на іншому судовому засіданні. Відтак допит перенесли на 1 травня. Згодом мер Франківська назвав кримінальну справу проти нього надуманою.

    Різні думки

    Люди сприйняли по-різному ситуацію довкола скандалу з ромами. У соціальних мережах чимало франківців стали на сторону Марцінківа. Свою підтримку йому висловили, зокрема, колишні атовці.

    «Щодо ситуації із висловлюванням мера до осіб, які скоюють правопорушення, показово плюють на всі карантинні обмеження, чіпляються до перехожих і незаконно проживають на території Привокзального скверу,  ми не тільки висловлюємо свою підтримку у прагненні зберегти життя і здоров’я мешканцям міста, але й готові предметно допомогти в цьому питанні міській владі», – повідомив заступник голови Міської асоціації учасників АТО Василь Андріїв на своїй сторінці у Facebook.

    Натомість своє занепокоєння словами голови міста Івано-Франківська висловили у Посольстві Сполучених Штатів. «Ми глибоко стурбовані повідомленнями про дискримінацію та утиски ромів з боку міського голови Івано-Франківська. Ми закликаємо українських чиновників виступити проти нетерпимості та забезпечити захист прав людини», – йдеться в повідомленні американських дипломатів.

    Вибачення

    23 квітня Руслан Марцінків вперше прокоментував скандал із ромами. Він зазначив, що жодної дискримінації у своїх словах не бачить, і пояснив, що говорив про осіб, які тривалий час не дотримувались карантину. «Вони проживали у сквері, чіплялися до людей, були без масок та рукавичок”, – наголосив міський голова.

    За його словами, поліція сама попросила надати транспорт, аби доправити ромів додому. Йдеться про конкретних 20 осіб, які прописані в Іршавському та Свалявському районах. Проти осіб ромської національності, які проживають та прописані в місті, очільник Франківська нічого не має. Каже, що справа лише у недотриманні карантину.

    “Можливо, я висловився дещо емоційно, прошу вибачення. Зараз карантин, якого люди мають дотримуватися”, – наголосив міський голова.

    Також, як повідомило видання «Закарпаття онлайн», 28 квітня Марцінків із головою «Об’єднання ромів Ужгорода» та депутатом Ужгородської міської ради Мирославом Горватом відвідали місця проживання осіб ромської національності із Закарпаття в Івано-Франківську. Були в квартирах, житлових будинках, у соціальних закладах міста та в лісовому масиві, де живуть роми.

    Очільник Франківська наголосив, що він відкритий до подальшого діалогу та спільної роботи з ромською громадою. Він пообіцяв ромам допомогу із харчуванням, одягом, а також у вирішенні правових та медичних питань.

    Людмила ОЛЕНЮК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!