Люди змушені були отримати ці паспорти, бо не мали б медицини, освіти.
Росія починаючи з 2014 року видала на тимчасово окупованій території України понад 4 мільйони паспортів. Про це заявив голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович під час міжнародної конференції «Війна і моральний кейс для майбутнього: культивування візії, суспільної культури та етичної інфраструктури для України й Європи» у Львові, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Щонайменше починаючи з 2014 року Росія видала чотири мільйони паспортів на окупованих територіях. Я робив дослідження про це і звітував в Офісі генерального прокурора. Більшість змушені були отримати ці паспорти, бо не мали б медицини, освіти, соціалки», – сказав Дробович.
Розділення на спільноти
За його словами, війна розділила українське суспільство на чотири спільноти, між якими існують розриви, безпосередньо пов’язані з етосом, тобто звичаями та буттям у цей час.
Перша і найбільша спільнота – це цивільні люди, які «вибрали Україну і тримають її». Етос цієї спільноти характеризується не лише життям під обстрілами, а й постійним запитанням: «Що я можу зробити, щоб моя спільнота встояла?». Так живуть десятки мільйонів українців, зазначив Дробович.
Друга спільнота, за його словами, – це військові. Її етос – це оборона країни.
Голова УІНП назвав третьою спільнотою до 8 мільйонів українців, які змушені були залишити країну, рятуючись від війни. Велика частина з них підтримують дві названі спільноти. В їхніх серцях теж війна, але вони знаходяться на дистанції і можуть бути або адвокатами України для її порятунку, або шукати спокою, наголосив Дробович.
Зрештою, четверта спільнота – це ті українці, які опинилися на тимчасово окупованій території. Вони не можуть відкрито проявляти підтримку України, та при цьому мають шукати спосіб залишатися самими собою. Вони постійно перебувають під загрозою, їх примушують “паспортуватися” і брати участь у псевдовиборах.
«Вочевидь, це і є контури великого морального розриву українців… Адже поняття про добро і зло, повсякденне життя, питання, як уберегти один одного і чи потрібно це робити, в цих спільнотах різне. І відповідно, суспільні практики різні», – додав Дробович.
Він наголосив, що цю розділеність можна буде подолати після перемоги. Натомість якщо українці розсваряться, це призведе до самознищення і виграє від цього тільки ворог, заявив голова УІНП.
Читайте також: “Я в Києві, щоб бити на сполох”: міністр оборони Британії закликав світ посилити підтримку України