12-річна Ліза Мельник марить танцями і волейболом, але для неї туди зась. Остання стадія сколіозу кардинально змінила життя дівчинки. Внутрішні органи уже деформуються, росте горб. Дитину може врятувати операція. Але коштує вона стільки, що сім’я не в змозі оплатити.
Назад нічого не вернути
У Лізи Мельник сколіоз найважчої стадії. Хребет викривився аж у двох місцях – дуже складний випадок. Лікарі пояснюють, що це ідіопатичний сколіоз, який досі не досліджений.
Мама Олександра перелопатила весь інтернет, вичитала, що причиною часто стає різка зміна гормонального фону або спадковість. У випадку Лізи є і те, і інше. Дядько дівчинки має горб, його син також.
Окрім цього, в Олександри були важкі пологи – дитину витискали з неї. Потім у дитсадку дівчинка часто хворіла, якось навіть потрапила до інфекційної лікарні. Там малу так нашпигували ліками, що та аж вся почервоніла, почалася алергія. Медики дали ударну дозу гормонального препарату. Поки кололи, Лізу тримали троє медиків – тіло дівчинки аж підкидало.
«Хтозна, можливо, саме та гормональна бомба і дала поштовх такому страшному сколіозу, – міркує мама. – Але що вже тепер з’ясовувати і копати? Й так уже назад нічого не вернути».
Перші суттєві зміни помітили кілька років тому. Масажі не дуже допомагали. Призначили носити спеціальний корсет. Але сколіоз прогресував шаленими темпами. Особливо за останній рік, коли у дівчинки почалася гормональна перебудова.
Зараз викривлений хребет тисне на внутрішні органи, почалася деформація тазових кісток. Часто болить серце. Жахливо ниє спина. Відсидіти цілий день на уроках – мука. «Я, певно, буду просити вчительку, аби дозволяла Лізі на перерві десь прилягти бодай на трохи, бо мучиться дитина», – каже мама.
Візуально теж помітно: одне плече вище від іншого, робиться горб. Аби приховати це, Ліза не обстригає волосся, вдягає балахонисті речі, навчилася фотографуватися у вигідних ракурсах. Хоча й каже, що не комплексує.
«Я постійно їй роблю зауваження, аби вирівняла плечі, витягнула шию, – розповідає мама. – Але цього літа доньці це дуже важко робити. Та й навіть якщо вона весь час пильнуватиме за правильною поставою, проблема все одно не вирішиться».
Здоров’я важливіше, ніж краса
Врятувати дівчинку може операція – десять хребців треба «поставити під залізо». Мама трохи переживає, бо дівчинка ще росте – боїться, аби зрештою тулуб не був непропорційним із ногами. А лікарі запевняють, що ріст уже не буде дуже інтенсивним, тому ризики мінімальні, а ось хребет чекати не може – органи й так деформовані. «У будь-якому разі здоров’я дитини важливіше, ніж зовнішня краса і пропорції», – говорить мама.
Операція нелегка і недешева. Далі має бути реабілітація. На все це потрібно 10 тисяч доларів. Для сім’ї це захмарна сума. І чим довше затягувати, тим дорожче буде.
У Лізи є молодша сестра, батько з ними не живе. Лиш недавно почав справно платити аліменти. Олександра ніяк не може влаштуватися на роботу, бо весь час треба їздити з донькою по лікарнях і консультаціях.
«Та й не беруть ніде, хоча мені лише 41 рік, у всіх городенківських магазинах хочуть ще молодших, – зітхає жінка. – Де я тільки не тикалася. Я філолог за освітою, але туди взагалі зась – треба мати знайомих».
Нічого і нікого не боїться
Ліза операції не боїться. Вона взагалі нічого і нікого не боїться, вміє за себе постояти. Має талант до різних цікавинок, які робить власноруч. Вміє створювати дуже-дуже крихітні речі. Має до того терпіння і витримку. Недавно загорілася ідеєю моделювати і шити вбрання та лежаки для дрібних домашніх тварин – на продаж.
Дівчина гине за танцями і волейболом, але їй не можна. Хребет не витримує такого навантаження. «А я хочу, – говорить вона. – Хочу бути така, як усі».
Молодша сестричка знає, що Ліза має особливість, яку треба виправити якнайшвидше, особливість, про яку знає лише мама і через це плаче ночами.
Наталя МОСТОВА
P.S. Номер картки для допомоги Лізі – 5168 7427 3276 1709, ПриватБанк, отримувач – Олександра Мельник.