Сьогодні, 26 січня, в Державному архіві Івано-Франківської області (вул. Сагайдачного, 42а) відкрилась виставка архівних документів, присвячених Міжнародному дню пам’яті жертв Голокосту під назвою “Галицьке єврейство: втрачений пласт та розірвана пам’ять”.
До експозиції увійшли унікальні документи тих часів: плакати, листівки, реєстри, медичні записи, свідоцтва про смерть. Катерина Мицан, провідний науковий співробітник архіву та колишній його директор, каже: щоб оцінити те чи інше історичне явище, потрібно знати – що було до цього, під час нього та після нього.
“Голокост – це трагічна історія в житті всього людства. Ще якихось 80 років тому єврейство було одною з провідних верств суспільства Івано-Франківщини і налічувало понад 300 тисяч людей. У нас збереглись дуже цінні документи з того періоду.
Євреї, як правило, не були великими землевласниками – відповідно, не були прив’язані до землі. Професії, якими вони володіли, дозволяли безболісно мандрувати по всьому світу – це були комерсанти, лікарі, юристи. В селянина забирали землю – і він залишався ніким, а євреї стояли зовсім інакше. І коли почалась Друга світова, їх почали переслідувати нацисти”, – розповідає Катерина Мицан.
Серед документів є і розстрільні фотографії та списки – зокрема, зі Снятинського району, де проживало багато євреїв. Ідентифікувати всіх людей на них неможливо, але фотографії, зроблені патологоанатомами, збереглись.