Рухи довкола нерухомості

  •  

    У середу, 29 липня, в Івано-Франківську відбулося розширене засідання Ради голів будинкових комітетів, ОСББ та ЖБК. Як зазначила голова Ради Ольга Бачинська, це зібрання було скликане на прохання окремих голів ОСББ. На ньому говорили про внесення змін до Податкового кодексу України, презентували кредитну програму «Ощадний дім» та роз’яснювали особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку.

    «Ви є наші слуги, а не ми ваші»

    Головний державний інспектор відділу податку на прибуток міської державної податкової інспекції (ДПІ) Ірина Гойдало повідомила про те, що минулого року парламент вніс зміни до Податкового кодексу України щодо визначення переліку організацій, які не є платниками податку на прибуток. Щоправда, у цей перелік не ввійшли обслуговуючі кооперативи та органи самоорганізації населення, тобто будинкові комітети. Щоб ці організації внесли у реєстр неприбуткових установ та організацій, які не є платниками податку на прибуток, їм слід провести інвентаризацію статутних документів відповідно до законодавства.

    Це обурило представників будинкових комітетів та спровокувало бурхливі дискусії у залі. Людей хвилює, що нововведення потягнуть за собою додаткові витрати. Проте, як запевнила представниця ДПІ, все буде безкоштовно.

    11798176_854607757950733_54024818_n

    «Я розумію, що у вас така робота. Але у нас і так стільки всього на плечах. Зрозумійте, ви є наші слуги, а не ми ваші! Тому, якщо хочете працювати… Ми не отримуємо зарплати, а щоб внести зміни, я маю пройти Мін’юст, всі ті печатки… А де гроші, вибачайте? Ви що, думаєте, що я маю заплатити знову ті гроші, щоб все перереєструвати? Ви ж нас опускаєте незрозуміло куди!» –  розізлився один з представників БК.

    Гойдало намагалася його заспокоїти. Мовляв, можливо, й не треба буде робити зміни. Але така відповідь не задовольнила представника БК, який вважає, що на інвентаризацію документів слід передбачити кошти у бюджеті міста, а якщо цього не станеться, то вони робити це за свій кошт не будуть.

    «Усі ці люди на своєму ентузіазмі тягнуть цей віз, розумієте?! – продовжив він. – Я кажу чесно: якщо це піде і ми випадаємо з реєстру, то по повній програмі з’являються електронні ключі, електронний звіт, статистика, техніка безпеки… Ну, що я годен туди ходити?! Ну подумайте про те, що ви робите! Допоможіть нам!»

    Врешті, після довгих дискусій сторони погодилися з тим, що треба дочекатися нової редакції закону і тоді вже щось вирішувати.

     

    На тепло гроші

    Мешканцям міста також презентували кредитну програму «Ощадний дім», яка, за словами представника Ощадбанку Надії Савіцької, дозволить економити гроші на комунальні виплати та тепло.

    11843986_854607737950735_1713526808_n

    Після зростання тарифів на електроенергію та опалення постала проблема збереження тепла та ресурсів. Її суть полягає в утепленні фасадів, горищ, підвалів, заміні вікон, котлів, модернізації теплових пунктів та інших заходах, які сприяють підвищенню енергозберігання. Таким чином мешканці будинків зможуть значно підвищити рівень комфорту та знизити комунальні виплати на 30-50%. До слова, держава компенсує 30% від суми кредиту для приватних власників квартир та будинків і 40% – для ОСББ.

  • «Департаментом здійснюється підготовка міської програми відшкодування частини відсотків за кредитами, залученими населенням, ОСББ та ЖБК на 2015-2019 роки, яка компенсуватиме банківські відсотки для позичальників. Таким чином, наприклад, для заміни вікон у квартирі на металопластикові банк надасть кредит, відсотки якого погасить місто, а держава поверне 30% вартості вікон», – зазначив директор департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку міськвиконкому Михайло Смушак.

    Зауважимо, що у Львові така кредитна система діє вже декілька років. З місцевого бюджету відшкодовують 15% від відсоткової ставки кредиту, тоді як в Івано-Франківську такої практики ще нема. Проте представники департаменту комунгоспу запевнили присутніх, що таку ж програму, як у Львові, опрацьовують і в Івано-Франківську. Вона буде розглянута вже на наступному виконкомі та сесії міськради.

    Скористатись цією системою кредитування зможуть власники приватних будинків, власники квартир у багатоквартирних будинках та співвласники багатоквартирних будинків з ОСББ та ЖБК.

    11830291_854607747950734_2121905159_n

    Власність зобов’язує

    У травні Верховна Рада ухвалила закон «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Цей закон на засіданні представив член міськвиконкому Вадим Войтик. За його словами, співвласниками всього майна будинку – від підвалу до даху – є власники квартир.

    Також він наголосив, що відтепер «власність зобов’язує». Тобто власники приміщень відповідають за проведення технічних оглядів, прибирання прибудинкової території тощо. Це стосується навіть орендарів, наймачів та тих, хто мешкає у неприватизованому житлі.

    За новим законом, рішення у будинку приймають понад 75% мешканців. І якщо більшість приймає якесь рішення, то меншість мусить на це погодитися. Якщо проблема стосується тільки одного під’їзду, то рішення приймає, відповідно, тільки він. Наприклад, якщо треба поміняти вікна в одному з під’їздів, то рішення ухвалює 75% мешканців цього під’їзду, але за умови, що це не шкодить сусіднім під’їздам.

    «Якщо продали квартиру і приїжджає новий власник, який ні за що не голосував, то його також стосується те рішення, адже власність зобов’язує», – зазначив Войтик.

    Що ж до управління багатоквартирним будинком, то Войтик наголосив на його неоднозначності. Згідно з законом, є три форми управління будинком: це ОСББ, самоуправління та найнятий професійний управитель. Франківчани мають до липня 2016 р. визначитися з формою управління, інакше замість них управителя обере місцева влада.

    «Те, що мешканці призначили собі управителя, не означає, що управитель на це погодиться. Наприклад, якщо я хочу в квартирі поставити 3 кв. м плитки, це ще не означає, що я знайду виконавця. Те ж саме і з управителем. Він може не взяти ті будинки, які йому не вигідні», – наголосив Войтик.

    Наталія КОЗАК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!