Через зрослу небезпеку для цивільного населення внаслідок повномасштабного вторгнення московії в Україну освітні заклади нашої держави вже понад рік працюють за новими алгоритмами безпеки. Навчити школярів правил пожежної, мінної безпеки, цивільного захисту та ознайомити з порядком дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій — у цьому полягає завдання спільного всеукраїнського проєкту «Клас безпеки», який ініціювали Державна служба з надзвичайних ситуацій та Міністерство освіти та науки України, а реалізує його місцева влада.
Для посилення практичної складової під час уроків з основ безпеки життєдіяльности, «Захисту України», медико-санітарної підготовки в ліцеях усієї країни започатковано створення т. зв. класів безпеки, які мають необхідне оснащення для практичного вивчення правил поведінки під час пожежі, на воді, на дорозі, мінної небезпеки та набуття навиків надання першої домедичної допомоги постраждалим і т. і.
Минулого тижня в Івано-Франківську відкрили вже третій за рахунком клас безпеки — цього разу в ліцеї імени І. Пулюя. У ньому навчатимуть дітей правил дорожнього руху, як поводитись із вибухонебезпечними предметами, надавати першу домедичну допомогу і т. і. А перший клас безпеки в Івано-Франківську був відкритий пів року тому в ліцеї № 3.
У створенні таких навчальних приміщень ліцеям допомагають працівники ДСНС, за рекомендаціями яких місто перетворює звичайні підвальні приміщення в школах на навчальну інтерактивну авдиторію з безпеки життєдіяльности. Поєднання теорії з наочною демонстрацією правил безпеки допомагає учням краще запам’ятовувати предмет. Як розповіла провідна фахівчиня сектору зв’язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю ГУ ДСНС в області Світлана Бабушкіна, клас безпеки в ліцеї імени І. Пулюя облаштовано згідно з методичними рекомендаціями відповідних міністерств. У ньому є кілька зон — пожежної безпеки, медичної допомоги та правил дорожнього руху, в яких діти більш детально вивчатимуть правила безпеки, що можуть знадобитися їм у повсякденному житті. Тобто знатимуть, як діяти у випадку виявлення вибухонебезпечних предметів, під час пожежі та інших надзвичайних випадків, щоби врятувати своє або життя інших людей.
Як учителі, які отримали спеціальну підготовку для викладання безпекових предметів, так і школярі позитивно оцінюють появу в ліцеях класів безпеки. Педагогам стає легше пояснювати учням теми, а учні кажуть, що з появою манекенів для тренування з медико-санітарної підготовки, які закуплено в рамках проєкту, їм стало легше здобувати знання і навики дій у небезпечних ситуаціях — робити перев’язку чи серцево-легеневу реанімацію і т. і.
«Нині вже зрозуміло, що війна може тривати довго, тож питання безпеки має бути на постійному контролі. Наше завдання полягає в тому, аби діти не лише навчалися в звичному режимі, а й щоб знали, як поводитися з небезпечними речами, знали, як діяти в умовах загрози життю, — зазначив міський голова Руслан Марцінків. — Тому такі приміщення для навчання безпеки в школах Івано-Франківської громади відкриватимемо й надалі».
Мирослав Стефанців