11 листопада в Івано-Франківську завдяки зусиллям міської влади запрацював ще один пункт масової вакцинації від COVID-19 — цього разу на території стадіону «Рух».
Отож разом із відкритим місяць тому за дорученням міського голови Руслана Марцінківа пунктом масової вакцинації в головному офісі ЦНАП Івано-Франківська (вул. Незалежності, 9), пунктами вакцинації в п’ятьох міських поліклініках і п’ятьох лікарських амбулаторіях приміських сіл і чотирма центрами масової вакцинації, відкритими обласним департаментом охорони здоров’я на базі ТЦ «Епіцентр» (вул. Івасюка, 17), центрального корпусу (вул. Галицька, 2) і спортивного комплексу (вул. Целевича, 34) медичного університету та залізничного вокзалу, пункт масової вакцинації на стадіоні «Рух» прислужиться справі вакцинування франківців, які в останні тижні масово ринули щепитися від коронавірусу.
Збільшити кількість пунктів щеплення міську владу змусив осінній спалах захворювань на коронавірус і низький рівень вакцинації населення міської територіальної громади: на 14 листопада 38,7% її жителів мали одне щеплення від COVID-19 і трохи більше 18% є повністю вакцинованими (відповідно, майже 76,7 тисячі і 50,3 тисячі осіб). Пункт вакцинації на стадіоні «Рух» відкрили на кілька днів пізніше, ніж планувалося. Як повідомив Р. Марцінків, сталося це через відсутність у місті вакцин від COVID-19. Отож центр, за його словами, надалі працюватиме доти, поки тут вистачатиме отриманої вакцини. На вибір франківці мають її чотири види: AstraZeneka, CoronaVac, Pfizer і Moderna. В центрі щодня працюють три-чотири бригади медиків.
Р. Марцінків пояснив, чому вибрано стадіон: «Тому що тут велике тепле приміщення, умови та зручне розташування. Крім того, організували гарячий чай, намет, тож можна присісти й перепочити».
Нинішня ситуація із захворюваністю на коронавірус у Франківську непроста. Ліжка в реанімаційних відділеннях для ковідних пацієнтів заповнені на 75-90%. На 14 листопада в міських лікарнях із захворюванням на пневмонію перебувало 384 людини (торік у пікові періоди — 340-360), причому підключеними до кисню були 259 із них. Тобто приблизно 75% пацієнтів – киснезалежні. За інформацією управління охорони здоров’я Івано-Франківської міської ради на кінець минулого тижня, усі з 37 померлих за період з 29 жовтня по 9 листопада не були вакциновані.
Відповідно, через масовість захворювань на коронавірус і виникають проблеми з медичним киснем. Міськвиконком наприкінці минулого тижня додатково виділив 1 млн грн на закупівлю кисню. Ускладнення з коронавірусом передбачали ще взимку і готувалися протистояти його наступу. У березні ц. р. лікувальним закладам міста було передано 26 нових кисневих концентраторів на 1 млн гривень. У КНП МКЛ №1 модернізували систему подачі медичного кисню, встановивши тритонний резервуар із резервним кріоциліндром і підвівши кисень до лікарняних ліжок у палатах, тож у цій лікарні є понад півтори сотні кисневих точок. А КНП ЦМКЛ, в якій цього тижня має бути запущена в роботу киснева станція та ще встановлено два резервуари на шість і три тонни кисню, має загалом 270 кисневих точок.
Через напружену ситуацію з захворюванням на коронавірус у місті Р. Марцінків закликає франківців не зволікати з вакцинацією: «Дуже важливо розуміти, що вакцинація збереже не лише ваше життя та здоров’я, а й нашу медичну систему від колапсу. Більше половини мешканців міста не вакцинувалося! Тому закликаю це зробити — для цього ми створили ще одну можливість. Чим більше буде вакцинованих, тим більше буде врятованих життів і тим менше навантаження матиме система охорони здоров’я. Місто робить усе можливе, щоб рятувати життя хворим на COVID-19 франківцям і жителям області».
Мирослав СТЕФАНЦІВ