Упорядкування життєвого простору франківців не припиняється навіть попри війну й дефіцит коштів. У ці весняні дні в різних мікрорайонах міста розпочато ремонтні роботи. Особливу увагу міська влада звертає на оновлення дворів, адже саме з охайного під’їзду і двору починається комфортне місто для кожного його жителя.
Першим у цьому році в Івано-Франківську почали ремонтувати величезний, на понад 2000 кв. метрів, двір на перетині вул. Короля Данила, 11А та Південного бульвару, 28, 30. Оновлення міжбудинкових проїздів та облаштування паркувальних місць тут йде повним ходом, а наступним буде встановлення лавок для сидіння та озеленення двору деревами й кущами. На ремонт цього двору жильці чекали понад 40 років.
«Із 1985 року я не пам’ятаю, щоб тут якийсь ремонт робили. Вибоїни у дворі, аби хоч якось можна було проїхати, засипали власними силами. А зараз і парковки поробили, і дорогу таку гарну», — каже тутешній жилець Михайло Кузьмин.
Шумно цими днями і на вул. Галицькій, 64 — тут у дворі триває довгоочікуваний ремонт, працює техніка. Але це той випадок, коли мешканці не заперечують проти дискомфорту, адже їхній двір був у дуже поганому стані — яма на ямі, людям в осінньо-зимовий час було проблемно навіть пройтися двором, а тому з наріканнями на це вони зверталися за допомогою до міського голови. Впорядкування на Галицькій, 64 комунальники планують завершити до Великодня.
Ремонти тривають й у шести інших дворах на Галицькій, 105, Коновальця, 103, у двох дворах на Хмельницького, 82 і 84, Шевченка, 68 і 72, Чорновола, 21. На відновлення прибудинкових територій департамент благоустрою ІФМР наприкінці лютого оголосив п‘ять тендерів на 11,5 млн гривень. Як зазначили в цій структурі, ремонту потребують значно більше дворів (лише торік надійшло 140 заяв на ремонт), але, враховуючи час та обставини, було вибрано об’єкти в найгіршому стані, мешканці яких найдовше очікували ремонту. Міський голова Руслан Марцінків днями повідомив, що цього року планують загалом відремонтувати 50 дворів. Звичайно, з умовою: якщо ситуація далі не погіршуватиметься…
«Цього року місто планує відновити ті двори та міжбудинкові проїзди, які вже кілька років стоять у черзі в департаменті благоустрою, — каже Р. Марцінків. — Хоч нині не просто фінансувати такі роботи, але намагаємося продовжувати впорядкування міста і сіл. Якщо ваш двір теж потребує ремонту, то звертайтеся до міської ради, до депутатів свого округу, збирайте підписи. Ми враховуємо думку кожного депутата. Також до 30 березня можна подати заявку до «Бюджету участи-2023», адже благоустрій там теж заплановано, а тому використовуйте й таку можливість».
Триває в міській громаді ремонт і вулиць. Повним ходом він іде на вул. Л. Лук’яненка на ділянці від вул. Крушельницької до вул. Вірменської у Франківську. Ще до торішнього повномасштабного вторгнення московії тут замінили мережі водопостачання, водовідведення та газопостачання, тепер же взялися стелити дорожнє покриття.
«Ремонт цієї вулиці буде в аналогічному стилі, як уже торік зробили на вулицях Крушельницької, Лесі України та Міцкевича. Тобто буде все в один рівень, висадимо дерева, встановимо вуличні меблі. Вулиця буде пішохідною. Сподіваємось, що погода дозволить, і цю вулицю до свят закінчимо», — повідомив заступник директора департаменту благоустрою Ігор Сенчук.
Окрім таких ґрунтовних відновлювальних робіт, комунальники з «Муніципальної дорожньої компанії» (КП «МДК») вирівнюють щебенем і невеличкі вулички в місті та селах міської громади. Раніше це вже вони зробили в Чукалівці та Чернієві, а нині працюють у Радчі, де взялися за віддалені дороги, якими було найважче проїхати. З понад 30-ти проблемних вулиць села, як повідомив староста Радчі Тарас Борин, наразі відремонтують 13. Їх повністю засиплять щебенем і порівняють грейдером, а отже, це вже буде й основою під майбутнє асфальтування. Востаннє ремонт доріг у Радчі робили понад 10 років тому.
Після Радчі комунальники візьмуться вирівнювати дороги в інших селах міської громади. Також «защебенять» і деякі міські вулиці, які місто наразі не може собі дозволити заасфальтувати через дефіцит коштів. За словами Р. Марцінківа, в міській громаді цього року планують таким чином поремонтувати близько 50-ти вулиць.
«Цей вид робіт називається профілювання щебенево-гравійних доріг з нового матеріялу. Звичайно, це не капітальні роботи. Але для забезпечення більш-менш задовільного проїзду цього буде достатньо», — каже директор КП «МДК» Віталій Бурко.
Весна є і тією порою, коли Івано-Франківськ чепуриться до Великодня та озеленюється. Міський голова Р. Марцінків оголосив про початок масштабного озеленення міста з 1 квітня й традиційну весняну толоку. Комунальники вже розпочинають висаджування дерев, квітучих кущів і клумб. Голови ОСББ можуть звертатися до міської ради й отримати саджанці для висадження в своїх дворах. Вперше цього року в місті спробують посадити троянди. З дерев будуть традиційні липа, клен, ясен та дуб, які добре приживаються в наших умовах. Загалом у міській громаді навесні планують посадити 300 дерев і понад три тисячі кущів.
Стратегія інтенсивного впорядкування життєвого простору франківців, яка охоплює ремонт дворів, міжбудинкових проїздів, вулиць, встановлення дитячих майданчиків, а також озеленення, успішно впроваджується в Івано-Франківську вже восьмий рік. Число впорядкованих дворів у місті наближається до чотирьохсот, а десятки вулиць було за ці роки капітально відремонтовано.
Мирослав Стефанців