Відзначення 30-річчя проголошення незалежності України перетворилося в Івано-Франківську на справжню патріотичну, культурно-мистецьку та спортивну феєрію, яка розпочалася ще за два дні до державного свята.
З офіційних заходів привертає увагу передусім урочиста ХІV сесія Івано-Франківської міської ради восьмого скликання, яка відбулася 23 серпня. У ній взяли участь і депутати попередніх скликань, колишні міські голови Івано-Франківська, військовослужбовці, почесні громадяни міста, духовенство. Сесія розпочалася з внесення в залу прапора України та привітання і молитви архиєпископа і митрополита Івано-Франківського, владики Володимира Війтишина.
«Хочу подякувати всім, хто за ці 30 років доклав зусиль, щоб Україна відбулася і була збережена… Найбільша цінність для нас, що ми зробили за ці 30 років – це те, що зберегли Українську державу, — сказав у вітальному слові міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. — Ми її не завжди належно оцінюємо, але вона була, є і буде. 30 років – це ціле покоління. Франківськ був локомотивом змін у нашій державі. Франківськ має велику місію – місію бути хрестоносцем, нести нашу християнську ідею. У 2004 році на Революції Гідності у Києві та в Івано-Франківську ми були найактивнішими. Ми були осердям боротьби за Українську державу… Будьмо єдині. Шукаймо позитивне, щоб будувати нашу державу і бути прикладом для цілої України в державотворенні».
На сесії вшанували хвилиною мовчання героїв, які віддали своє життя за незалежність України, та нагородили відзнакою міського голови Івано-Франківська «За честь і звитягу» учасників бойових дій у російсько-українській війні Віктора Зварича, Даніла Децика, Миколу Гайсенюка, Богдана Козенка, Михайла Джуру, Михайла Варварука, Василя Андріїва, Івана Хмелівського і Тараса Мороза.
Також міський голова Руслан Марцінків вручив відзнаку «Почесний громадянин міста» депутатові Верховної Ради України перших двох скликань, дипломатові, голові обласного об’єднання ВТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка Степану Волковецькому.
Того ж 23 серпня на Вічевому майдані урочисто підняли синьо-жовтий стяг, який під час недавньої патріаршої прощі в Крилосі освятив глава УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук, і провели флешмоб «Прапор — символ нації». А під стінами міського клінічного перинатального центру було встановлено рекорд України — медики цього закладу і мами немовлят, які там народилися, розгорнули власноруч виготовлений синьо-жовтий прапор завдовжки 218 м та завширшки 3 м, з понад тисячею підписів і більш ніж 600-ма відбитками долоньок діток, народжених у цьому пологовому будинку.
А на день 30-річчя проголошення незалежності України, який в Івано-Франківську став безплатним для проїзду в комунальному транспорті, відбулася хода ровесників незалежності у вишиванках від Вічевого майдану до Меморіального скверу, панахида за всіх героїв, які віддали своє життя за незалежність України, та урочиста хода громадськості у вишиванках у зворотньому напрямку до площі Ринок. Там очільники міської та обласної рад Р. Марцінків та О. Сич разом із керівництвом місцевої «Укрпошти» провели погашення унікальних марок до 30-річчя незалежності України.
Відзначення величної дати в історії України супроводжувалося в Івано-Франківську та селах міської територіальної громади великою кількістю культурно-мистецьких і спортивних заходів. У неділю, 22 серпня, в місті відбувся організований міською радою масштабний велопробіг, який зібрав, за деякими даними, понад тисячу любителів роверової їзди. Її маршрут центральними вулицями міста становив 7,5 км.
А далі в свої права вступив «ЛРЗ-Фест» на локомотиворемонтному заводі, який задавав тон у цьогорічному святкуванні Дня Незалежності України у Франківську. Перед його відкриттям святковою ходою від площі Івана Франка до Привокзального скверу урочисто пройшлися франківці із синьо-жовтими стягами під супровід оркестру, проїхали ретроавтомобілі та байкери, а в Привокзальному сквері відбулися презентація відреставрованого паровоза та відкриття «ЛРЗ-Фесту», яке пізніше продовжилося вшануванням ветеранів локомотиворемонтного заводу. Руслан Марцінків вручив почесні грамоти та подяки міського голови майже півтора десятку працівників цього підприємства, де колись працював і його дід.
«ЛРЗ-Фест» мав 12 локацій, які одній людині було, мабуть, не під силу всі відвідати. «Локації на всі смаки, для будь-якого віку… Тут ви точно знайдете щось до душі! Ковалі, концерти, книги, фільми та наукові винаходи…», – анонсував дійство Руслан Марцінків.
З огляду на чисельність дводенних заходів «ЛРЗ-Фесту» перелічимо лише найбільш значимі з них. Отож, на одній з його локацій — станції 1 — відбувся графіті-фестиваль «Алярм», який з 2015 року організовують у різних містах України. До Франківська з‘їхалися понад два з половиною десятки вуличних художників із Ужгорода, Дрогобича, Львова, Луцька, Рівного, Тернополя, Києва, Одеси, Харкова. Звісно, були й франківські. Вони прикрасили своїми творіннями заводські стіни поруч із пішохідним мостом. На станції 2 «Патріотична» презентували видання «Борці за незалежність України 1941-1952, 2014-2021», в якому упорядники Ярема Петрів та Андрій Деркач зібрали інформацію про наших героїв. Це видання Руслан Марцінків назвав «книгою пам’яті нашої громади». На станції 5 «Літературна» відбулися презентації творчості Василя Добрянського, Світлани Бреславської, Любомира Стринаглюка й Нелі Романовської та книжкової продукції місцевих видавництв. На станції 4 «Ковальська» викували «Дерево Незалежности», яке подарують місту і «посадять», як запевнив Руслан Марцінків, біля Пасажу Ґартенберґів. На станції 6 «Мистецька» розгорнули виставки художніх творів Яреми Стецика та учнів мистецьких шкіл, фотовиставку «30 років Незалежности» і показали виставу івано-франківського Нового театру «На Західному фронті без перемін». На станції 3 «Молодіжна» демонстрували зброю та військову техніку Національної гвардії України. Майстер-клас з перероблення скляних пляшок, урок сортування твердих побутових відходів і т. ін. дали на станції 10 «Екологічна».
Численні дводенні заходи «ЛРЗ-Фесту» завершувалися вечірніми драйвовими концертами симфонічного рок-оркестру «Brevis», гуртів «Цвіт Кульбаби», «Laud», «Пенсія», «Брати Станіслава», «Kalush» та «Kozak System».
А ще під час фестивалю на ЛРЗ не забували про безпеку і проводили в медпункті вакцинацію всіх охочих щепитися від коронавірсу.
Низка цікавих дійств, присвячених Дню незалежності України, відбулася і поза рамками «ЛРЗ-Фесту». Якщо на «Бастіоні» слухали чудовий концерт класичної музики за участю солістів Київського національного академічного театру оперети та симфонічного оркестру і солістів Івано-Франківської обласної філармонії імені Іри Маланюк, то в Палаці Потоцьких — музику від класики до модерну у виконанні струнного ансамблю «Quattro Corde». А в самому центрі Івано-Франківська, на т. зв. «Мистецькій вулиці» на оновленій площі Міцкевича, лунала музика наших муніципальних колективів.
Крім богатирських розваг за участю богатирів Володимира Пиндуса і Назара Павліва на «ЛРЗ-Фесті», любителі спорту мали й інші цікаві спортивні атракції. До нас на два святкові товариські матчі приїхала національна збірна України серед ветеранів. На стадіоні «Рух» у зустрічі з командою «Спартак-АТО» перемогла дружба — 1:1, а от у Братківцях ветерани були сильніші за місцеву команду ФК «Колос» — 2:1. Іншим спортивним дійством у місті стало змагання за Кубок міського голови із зендокай карате в Палаці Потоцьких.
«30-річчя незалежності України стало святом для всіх поколінь франківців, — зазначив міський голова Руслан Марцінків. — Вважаю, що «ЛРЗ-Фест» – це унікальна подія не лише для Франківська, а й для всієї України. Івано-Франківськ солідним відзначенням історичної дати продемонстрував свою україноцентричність і соборницькі прагнення, підкреслив величезну історичну і просто життєву значущість для українців проголошення незалежності нашої держави в 1991 році. Бажаю всім нам дочекатися півстолітнього ювілею незалежної України!»
Мирослав СТЕФАНЦІВ