Уже кілька років поспіль Івано-Франківськ незмінно перебуває на чільних позиціях за майже всіма показниками в рейтингу послуг і можливостей міст-обласних центрів України, який визначає рівень якості обслуговування та послуг, можливостей у місті, діяльності державних і недержавних інституцій, муніципальним розвитком, політичними симпатіями і т. ін.
Це засвідчило сьоме всеукраїнське муніципальне опитування понад 19 тисяч громадян у 24-х містах, яке провела з 12 травня по 3 червня ц. р. соціологічна група «Рейтинг» на замовлення Міжнародного республіканського інституту (ІRІ) за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
Зокрема, в оцінці діяльності державних та недержавних інституцій 84% жителів Івано-Франківська, згідно з опитуванням, схвалюють діяльність міського голови Руслана Марцінківа (друге місце в Україні), що на 6% більше, ніж торік. Відповідно, 71% схвалює роботу міської ради та її виконавчого комітету (перше місце). 69% жителів Івано-Франківська вважають, що справи в місті загалом ідуть у правильному напрямку і лише 16% — у неправильному, тоді як напрямок розвою України правильним вважають лише 26% франківців, а 55% мають про це протилежну думку.
Партія мера має найвищу підтримку саме в Івано-Франківську — 60%, причому ВО «Свобода» має рекордну підтримку і в Тернополі — 51%.
У рейтингу міст за індексом якості обслуговування та послуг Івано-Франківськ разом із Луцьком, Черніговом і Хмельницьким є другим після Вінниці. Причому ситуація в нашому місті, згідно з опитуванням, поліпшилася, порівняно з 2020 роком.
У зведеному рейтингу обласних центрів України найближчими суперниками Вінниці, яка після узагальнення результатів опитування набрала найвищі 3,6 бала, стали Івано-Франківськ, Луцьк, Чернігів, Хмельницький і Маріуполь із 3,3 бала (де 1 означає «жахливо», а 5 – «відмінно»).
Цікаву картину становлять і зовнішньополітичні настрої франківців. Так, вступ у НАТО і ЄС підтримують, відповідно, 78% і 83% франківців (третій показник в Україні після Львова і Тернополя). До США тепло ставляться 56% жителів нашого міста (5% холодно), до країн ЄС – відповідно, 71% і 4%, що є найвищими показниками в Україні. До Росії лише 5% франківців ставляться тепло, натомість 71% — холодно, що є другим показником в Україні після Львова.
Такі настрої значною мірою пояснюються демографічними показниками: вдома абсолютна більшість іванофранківців розмовляє українською мовою, тоді як російською — лише 8%, і 49% населення міста становлять греко-католики, тоді як православні УПЦ МП — лише 1%.
Отож, сьоме всеукраїнське муніципальне опитування, як і торішнє шосте, знову засвідчило дуже високий рейтинг місцевої влади і особливо міських керівників, які користуються значно вищою довірою, ніж представники центральної влади в цих містах. Це проявилося навіть в оцінці діяльності центральної і місцевої влади з подолання епідемії коронавірусу: якщо 33% франківців схвалюють антиковідні зусилля центру, то роботу міської влади в цій справі значно більше — 55%. Натомість стільки ж (55%) не схвалює діяльності центральної влади з подолання епідемії коронавірусу.
«Ми у трійці найкращих міст за якістю життя: Івано-Франківськ розділяє першість із Вінницею та Луцьком. Приємно, але й рости ще є куди. Будемо працювати над цим», – зазначив у коментарі до всеукраїнського опитування міський голова Руслан Марцінків.
Мирослав СТЕФАНЦІВ