Сили територіальної оборони
Військова загроза з боку Росії змушує Україну перейматися захистом свого суверенітету і території. В нашій країні з початку цього року запрацював закон про основи національного спротиву, згідно з яким влада має сформувати Сили територіальної оборони (Сили ТрО), які у разі загрози виконуватимуть певні завдання в межах своєї місцевості — захищатимуть від ворога цю територію та її населення, критичну інфраструктуру, підтримуватимуть порядок і т. ін. У складі Сил ТрО будуть 25 бригад (одна бригада на регіон), які об’єднуватимуть понад 150 батальйонів (один батальйон на район). Постійна чисельність Сил ТрО в мирний час становитиме 10 тисяч військових, в особливий період – понад 130 тисяч (буде сформовано резерв).
Розгортатимуть систему територіальної оборони кількома етапами. На першому — за штатом мирного часу, що і відбувається нині. У кожному батальйоні формується скелет із військовослужбовців ЗСУ. Їхнім завданням буде командування, навчання та злагодження цивільних осіб, які укладуть контракт про службу в резерві ТрО. Разом із резервістами кожен батальйон налічуватиме до 600 осіб.
Вступайте до франківського батальйону
На Прикарпатті нині формують сім батальйонів ТрО: шість – у районах, сьомий – в Івано-Франківську на вулиці Ребета. До франківського батальйону набирають 45 штатних військових, із яких 23 вакансії — офіцерські, а також 600 резервістів для проходження служби зі збереженням місця праці. На 18 січня, за даними військового комісара центру комплектування та соціальної підтримки Ігоря Сорокопуда, контракт на проходження служби у військовому резерві батальйону ТрО в Івано-Франківську підписало пів сотні громадян.
Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків закликав жителів громади вступати до франківського батальйону ТрО, зазначивши, що при цьому не йдеться про набір на волонтерських засадах: «Зараз фактично йде набір працівників. Тому тих, хто не має роботи, хто має можливість піти служити, закликаємо служити у військовій частині. Крім того, є 600 вакансій для людей, які працюють на своїй роботі, але можуть підписати контракт із теробороною і час від часу проходити навчання зі збереженням заробітної плати. Тому що у новому законі про тероборону це є чітко прописано. В разі потреби їх призивають і формують батальйон».
Щоб вступити до батальйону ТрО і підписати контракт на військову службу в резерві, жителям міської громади треба звернутися до Івано-Франківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (так нині називаються після реформування колишні військкомати) за контактним номером його чергового: (0342) 75-46-43 (стаціонарний).
Хочеш миру — вчися стріляти
Під час воєнних дій дуже важливе значення має вміння громадян користуватися стрілецькою зброєю та надавати першу домедичну допомогу. Нині на базі тирів освітніх закладів Івано-Франківської МТГ (ДЮСШ №3, ліцеї №20 і №21, Микитинецький ліцей) відбуваються навчально-тренувальні стрільби з пневматичної зброї. Вони розпочались спершу для працівників виконкому міської ради та керівників департаментів, освітніх закладів, а згодом їх проводитимуть і для містян. Також у планах — організація навчання з надання першої домедичної допомоги.
«Зважаючи на те, що в будь-який момент може настати загострення внаслідок вторгнення Росії, дуже важливо, щоб населення вміло не лише організовано діяти, а й стріляти та надавати медичну допомогу. Тож започатковуємо пробний варіант масового військово-патріотичного виховання для населення нашої міської громади. Навики поводження зі зброєю франківці мають можливість набути у відновлених шкільних тирах. Це важливо і в контексті розвитку територіальної оборони. А невдовзі організуємо й навчання, як надавати першу домедичну допомогу. Навіть якщо й не буде воєнної загрози, такі знання та вміння людям пригодяться», — впевнений міський голова Р. Марцінків.
Що робити, якщо війна?
В умовах воєнних дій важливу роль відіграє поінформованість та організованість мирного населення. З цією метою за дорученням міського голови Івано-Франківська Р. Марцінківа для жителів міської територіальної громади розроблено інформаційні пам’ятки з чіткими інструкціями, як людям діяти у випадку повномасштабного вторгнення Росії. У цих пам’ятках, надрукованих накладом понад 150 тисяч примірників, які невдовзі буде роздано жителям МТГ, йдеться про найнеобхідніше — що потрібно знати кожній людині в критичний для неї та держави час. Вашій увазі пропонуємо кілька основних акцентів із цієї пам’ятки.
Отож, звуки сирени, переривчасті гудки підприємств чи сигнали транспортних засобів означають попереджувальний сигнал «Увага всім!». Тоді потрібно увімкнути радіо чи телебачення для прослуховування термінового повідомлення, яке буде передано офіційними каналами протягом 5 хвилин після сигналу. Його треба уважно прослухати та виконати рекомендації. Радіо чи телевізор не вимикайте, бо може бути оновлення даних. Сповістіть про це сусідів і знайомих.
А далі громадянам треба подбати про запас харчів, питної та технічної води. Запасіться необхідними медикаментами. Складіть найнеобхідніші речі та документи на випадок термінової евакуації. На випадок відключення електрики придбайте ліхтарики, свічки тощо. Дізнайтеся, де розташоване найближче укриття, перевірте стан підвалу свого будинку та наявність аварійного виходу.
Якщо ж доведеться покидати свою квартиру/будинок і переходити до укриття – перекрийте газ, вимкніть електро- та водопостачання, зачиніть вікна і вентиляційні отвори. Візьміть з собою індивідуальні засоби захисту дихання і найнеобхідніші речі. Прямуйте до укриття або на збірний евакуаційний пункт.
Захисні споруди цивільного захисту розташовані в м. Івано-Франківську за адресами: вул. Коновальця, 42А; вул. Хмельницького, 92; вул. Тролейбусна, 40; вул. Ботанічна, 2; Вічевий майдан, 2; вул. Сахарова, 32; вул. Чорновола, 19; вул. Петлюри, 17; вул. Юності, 2; вул. Залізнична, 4А; вул. Привокзальна, 1; вул. Привокзальна, 11; вул. Привокзальна, 11А; с. Хриплин, вул. Пресмашівська, 2А; с. Хриплин, вул. Марковецька, 4; вул. Ленкавського, 20; вул. Незалежності, 48; вул. Левицького, 34; вул. Медична, 15; вул. Височана, 34. Також є ПРУ (протирадіаційні укриття ) на вул. Галицькій, 2, вул. Привокзальній, 15 і вул. Ребета, 6.
Мирослав СТЕФАНЦІВ