Попри те, що посівну кампанію через несприятливі погодні умови рільники Івано-Франківськівської МТГ розпочали пізніше на кілька тижнів, бо техніці було проблемно заїхати на грузькі поля, дощі засіяним культурам не завадили в розвитку, а тому КП «Франківськ-АГРО» очікує цього року на хороший урожай сої, соняшнику та гречки.
Як відомо, цього року «Франківськ-АГРО» засіяло 160 гектарів, що на 90 га більше, ніж торік, коли підприємство вперше взялося за сільськогосподарське виробництво. Найбільше засіяно в Радчі — понад 73 га, в Тисменичанах — 40, Добровлянах — 11 та Братківцях — близько 10. Загалом соєю було засіяно понад 77 га, соняшником — 40 і гречкою — 18, а по тім на цих полях здійснено планові заходи з захисту сходів культур від бур’янів, шкідників та ін. Але в зв’язку із несприятливими погодними умовами 6% запланованих до посіву земельних ділянок не вдалося засіяти. Можливо, пізніше ці землі вдасться засіяти озимими культурами. Про це після посівної кампанії КП «Франківськ-АГРО» відзвітувало на своїй сторінці в фейсбуці.
Днями на одне з таких засіяних полів у Радчі, де «Франківськ-АГРО» має найбільші площі сої, гречки і соняшнику, навідався міський голова Руслан Марцінків, аби оцінити перспективи майбутнього врожаю. «Соняшник досить непогано проріс, аналогічно — і гречка, тому розраховуємо за сприятливих погодних умов зібрати досить непоганий урожай ближче десь до другої половини вересня», — оцінив аграрні перспективи міської громади в. о. директора КП «Франківськ-АГРО» Дмитро Сергенюк.
«Є підстави сподіватися, що земля цього року вродить добре, а ціни на сільгосппродукцію будуть економічно обґрунтовані. Ми плануємо частину зібраної продукції реалізувати, а частину розподілити за соціальними програмами, щоб допомогти людям.
Це лише другий рік, як ми почали обробляти поля, але вже відчутно збільшили посівні площі. Наступного року плануємо брати паї в людей, будемо домовлятися з ними, щоб вся земля в наших селах була в обробітку. Я закликаю жителів громади домовлятися з нашим комунальним підприємством і передавати йому свої паї на обробіток», — зазначив Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.
Тим часом місто згідно з Програмою розвитку сільського господарства Івано-Франківської МТГ на 2022-2025 роки фінансово підтримує приватних господарів, які тримають свині, корови, кози, вівці, коні, бджоли, теплиці тощо, та заохочує їх до розвитку своїх господарств. Як це робиться, наочно показав міський сайт oper-info.if.ua на прикладі підприємця-пасічника Михайла Щербяка з с. Добровляни. Він, подавши відповідні документи до міських інстанцій, отримав з міського бюджету допомогу в розмірі 40 тисяч гривень для своїх 200 бджолосімей або 200 гривень на одну бджолосім’ю.
За словами М. Щербяка, бджільництво потребує значних витрат, найбільше на цукор, коли доводиться підгодовувати бджіл. Коли часто випадають дощі, для підгодівлі необхідно близько 10 кг цукру на одну бджолосім’ю. А якщо тримати понад 200 бджолосімей, то це вже великі витрати.
«Ці кошти, звісно, повністю не покривають всі витрати на моє бджільництво, але певну частину можна використати на матеріял чи щось докупити, — зазначив добровлянський бджоляр М. Щербяк. — Це — хороша програма. Я нею скористався і задоволений, тому що можу й надалі розвиватися, і маю надію, що програма працюватиме довго».
Директор міського департаменту комунальних ресурсів та сільського господарства Микола Вітенко, який цього понеділка розповів на брифінгу про реалізацію програми підтримки сільського господарства, каже, що на території міської громади нараховується 40 повноцінних пасік. На липень ц. р. вже 22 суб’єкти господарювання подали необхідні документи на фінансову допомогу від міста, отримали позитивне рішення і відповідно – кошти.
Детальна інформація про умови програми підтримки сільських господарів, які займаються овочівництвом, садівництвом, ягідництвом та тваринництвом, і про механізм отримання на це фінансової допомоги від міста є на сайті департаменту комунальних ресурсів та сільського господарства або сторінці міського голови. Також звертаємо увагу, що прийом заяв триватиме до 1 жовтня ц. р. Документи можна подавати в будь-який територіяльний підрозділ ЦНАП.
«Програма підтримки сільського господарства є немалою запомогою не лише для тих людей, які займаються бджолярством. Праця на селі — це дуже важка праця. І ті люди, що займаються бджільництвом, парниками, розводять худобу і т. і., можуть отримати компенсацію з міського бюджету. Так, це, напевно, не покриє всіх їхніх витрат, але це однаково буде великою підмогою для того, щоб приватні сільські господарства розвивались. Ми вже бачимо, що жителі міської громади активно користуються цією фінансовою можливістю. Закликаю сільськогосподарських виробників використовувати можливості цієї програми для розвитку своїх господарств», — наголосив чільник міської громади Руслан Марцінків.
Мирослав Стефанців