Спочатку відзвітувавши про діяльність виконавчих органів перед Івано-Франківською міською радою на її 38-й сесії, міський голова Руслан Марцінків минулого тижня прозвітував і перед міською громадою про результати своєї річної праці. Таким чином, він виконав вимогу ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка зобов’язує представників місцевої влади бути підзвітними і підконтрольними територіяльній громаді. Звіт міського голови в філармонії 25 жовтня навіть викликав певною мірою ажіотаж, бо зала була вщерть заповнена жителями громади, багатьом із них довелося стояти.
Руслан Марцінків свій звіт перед громадою розпочав із найважливішого нині пріоритету — допомоги Збройним силам України та військовим. Головне завдання Івано-Франківська — бути надійним українським тилом, вважає очільник громади. Від початку 2023 року розташовані на території міської громади військові частини отримали субвенції з міського бюджету на понад 100 мільйонів гривень. «А другий важливий напрямок — це закупівля та передача військовим тих речей, які за кошти міського бюджету можна купувати. Це — квадрокоптери, різне спорядження та, зрештою, навіть військова форма. Відкрию вам таємницю: на жаль, ми змушені були навіть військову форму шити на підприємствах Івано-Франківська і передавати нашим військовим», — розповів міський голова. Третім напрямком допомоги військовим він назвав фінансову підтримку кожного бійця з міської громади, який захищав чи досі захищає Україну, та їхні родини. Це — десятки програм підтримки сімей воїнів, які зараз перебувають на військовій службі, допомога родинам зниклих безвісти або загиблих військовослужбовців і т. д. Неабиякою підтримкою є виплата на спорядження в розмірі 20 тисяч гривень кожному воїну. За словами Р. Марцінківа, цю допомогу отримали вже понад 2,6 тисячі бійців із міської громади і ще 2 тисячі отримають цю виплату до кінця року.
Міські програми підтримки військових та їхніх сімей є важливими, стверджують самі захисники. Під час звіту у відеозверненні вони дякували громаді та міському голові. «Завдяки вашій допомозі ми маємо одне з найкращих угруповань та ситуаційний центр. Ми ефективно знищуємо ворога. Завдяки цьому в нас найменші втрати серед особового складу в смузі оборони. Ми надзвичайно вдячні вам за підтримку», — звернувся до учасників слухань командир 78 окремого батальйону 102 бригади ТрО Андрій Тірон.
Ще одним важливим напрямком роботи Руслан Марцінків називає доступність Івано-Франківська. Насамперед це — можливість для вільного пересування, адже кількість поранених військових у міській громаді зростає, і громада повинна зробити для них проживання в місті комфортним. Цього року у Франківську облаштовують понад сотню понижень на дорогах та тротуарах. Грамотно та ефективно це зробити допоміг радник міського голови, екскомандир роти Національної гвардії України Юрій Гапончук, який на війні втратив ногу, а тому до можливости вільного пересування в місті є дуже чутливим.
В соціальній сфері місто попри війну далі розвивалося, наголосив Р. Марцінків. У такій галузі, як освіта, це — облаштування укриттів та забезпечення очної освіти для дітей, організація безкоштовного харчування для дітей пільгових категорій, запровадження стипендій для талановитих учнів і студентів, продовження ремонтних робіт у закладах освіти, зокрема за програмою НЕФКО, і т. і. Окрім того, в співпраці вдалося відкрити нові дитячі садки в мікрорайоні Опришівці та с. Микитинці.
Медична галузь теж є серед міських пріоритетів, відтак у кожному закладі вдалося провести ряд ремонтних робіт, закупити чимало професійного обладнання та навіть відкрити нові відділення, як-от реабілітаційні в дитячій і центральній міських лікарнях. Міська влада надає велику увагу оновленню медичних закладів для належного лікування та реабілітації цивільних і військових.
Міський голова подякував жителям громади за підтримку, нагородив волонтерів і тих, хто щодня працює і зміцнює український тил в Івано-Франківську. Зокрема відзначив директора КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Тараса Масляка й нагородив його відзнакою «Гордість громади». Наприкінці звіту міський голова виділив час для спілкування з жителями громади та відповідав на запитання з зали.
Жителі міської громади назагал позитивно оцінюють роботу міського голови, схвалюють визначені пріоритети в житті громади та поділяють спільні цінності. Люди вважають, що міська громада має і надалі докладати максимум зусиль для пришвидшення перемоги України над віковічним ворогом. «Допомога військовим — в першу чергу! Я цілком підтримую це. Також я задоволена роботою нашого мера», — сказала іванофранківка Оксана Рудницька. «Жаль, що не було більше часу про все розказати, тому що в місті дуже багато робиться і для армії, і для України, і для нашого міста, і для нашої громади», — наголосив мешканець Івано-Франківська Петро Яремчук. «Місто піднімається, дійсно гарне європейське наше місто, — вважає пенсіонерка Стефанія Нич. — Але зараз найперше – це працювати на перемогу. Дуже велика допомога надається і військовим, і сім’ям військових. І вони вдячні за це…»
Очевидно, що наступний 2024-й теж буде роком спільної роботи на перемогу, бо лише всім нам разом можна її здобути, зазначив насамкінець міський голова Р. Марцінків.
Підзвітність посадових осіб перед територіяльною громадою є реальним демократичним механізмом та індикатором відкритости місцевої влади, вважать громадські активісти. «У результаті проведеного дослідження варто відзначити й позитивні приклади щодо звітування голів громад та депутатів міських рад. Мова йде про такі міста, як Краматорськ, Львів, Чернівці та Івано-Франківськ. В цих містах врегульовано питання звітування депутатів ради та міського голови», — мовиться на одному з популярних інтернет-ресурсів для громадських організацій. Отож Івано-Франківськ і в такій справі називають серед перших в Україні.
Мирослав Стефанців