Мерія Івано-Франківська заявила про намір повернути громаді міста Центральний ринок. Як це планують зробити – точно не відомо. Зрештою, територія ринку фактично була та залишається власністю міста і тільки здається в оренду.
Борги
Загалом усі орендарі комунального майна Івано-Франківська боргують місту понад 5 мільйонів гривень. Про це нещодавно повідомила головна спеціалістка відділу землеустрою управління земельних відносин департаменту комунальних ресурсів Тетяна Капусняк. Найбільший боржник – підприємство «Торговий сервіс», яке орендує Центральний продуктовий ринок. Угода про оренду в міста з цією фірмою діє до кінця 2022 року.
У відповіді на запит «Галицького кореспондента» в департаменті комунальних ресурсів повідомили, що станом на 13 листопада «Торговий сервіс» боргував 404 861 гривень орендної плати, нарахованої до 30 вересня 2020 року. Нарахування орендної плати за жовтень збільшило борг ще на 595 118 гривень.
Департамент вже підгодовував та подав на підпис претензію на адресу орендаря. До речі, вже не вперше. Таку ж претензію направляли фірмі ще 30 липня.
Станом на 17 листопада від «Торгового сервісу» частково надійшликошти на покриття боргу. Мова йде орієнтовно про 80-90 тисяч гривень. Очільник департаменту комунальних ресурсів Ігор Гриненько зауважив, що наразі відновлюється нарахування пені та штрафних санкцій фірмі.
Як відомо, з минулого року за франківський ринок тривають суперечки. Компанія «Марксмен компані» заявляє, що саме вона є оператором базару. Проте попередній власник Ігор Халаменда періодично намагається повернутися до управління ринку. Ігор Гриненько каже, що у цій ситуації повинні поставити всі крапки над “і” відповідні органи. Для міста ж важливо, щоб сплачувалася орендна плата.
«А хто там, з ким, куди, який бенефіціар… Я не слідча установа. У нас угода про оренду з «Торговим сервісом»… Гроші поступають до нас від «Торгового сервісу», а яким чином вони це здійснюють, ми не встановлюємо. Від будь-якої іншої фірми кошти не приходять», – наголошує Ігор Гриненько.
Ринок – громаді?
Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків відреагував на немалий борг «Торгового сервісу» минулого тижня на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook. Він заявив про необхідність повернути продуктовий ринок у власність громади.
«Продуктовий ринок – громаді. Дав доручення опрацювати питання щодо повернення продуктового ринку у власність міста, шукати механізми. Можливо, вдасться це зробити. Зараз орендар боргує плату за понад місячну оренду. А це понад мільйон гривень. Якщо найближчим часом кошти не надійдуть, то будемо готувати претензії», – зазначив Марцінків.
«Галицькому кореспонденту» Руслан Марцінків пояснив, що у тому випадку, якщо орендар не буде далі здійснювати орендну плату і з’явиться неустойка за три місяці, то місто має право достроково розірвати договір оренди.
Оскільки «Торговий сервіс» орендує ринок до кінця 2022 року, мер зазначає, що час подумати над тим, що буде далі. І ухвалювати рішення щодо подальшої долі ринку буде міська рада.
«А чому не може ринок бути комунальним? В інших містах таке є, чому в нас не може. Просто орендар повинен платити гроші в бюджет, якщо він цього не робить, ми можемо повернути ринок у власність громади. А про те, що буде після 2022 року, вирішимо пізніше», – сказав Марцінків.
Прокоментував він і ситуацію з сварками за ринок, які не вщухають з минулого року. За словами мера, місто дало в оренду ринок «Торговому сервісу», тому ця фірма й повинна платити.
«Є чинний договір оренди, який підписаний «Торговим сервісом». Він є орендарем, крапка. А їхні проблеми – внутрішні. Це не до мене», – наголосив мер.
З рук в руки – історія ринку
Історія конфлікту довкола франківського Центрального ринку досить тривала. Його передавали різним орендаторам, через нього лунали постріли, за нього довго судились. Конфлікти не вщухають і досі, адже базар – ласий шматок для багатьох.
Фірму «Торговий сервіс» екс-депутат міської ради від Партії регіонів Ігор Халаменда, відомий за прізвиськом «Бура», створив у 2002 році. Тоді це підприємство вперше отримало Центральний ринок в оренду від Івано-Франківської облспоживспілки, яка опікувалась базаром. Однак, того ж року про свої права на ринок заявила міська влада. Відтоді почалась довга судова тяганина, в якій лише у 2015 році вищий господарський суд зміг поставити крапку, визнавши ринок власністю громади міста.
Тим часом за право орендувати ринок у 2007 році розпочалася суперечка між ТзОВ «Торговий дім «Горгани», співзасновником якого був бізнесмен з Надвірної Володимир Олійник, і «Торговим сервісом». Дізнавшись про рішення виконкому передати ринок іншим орендаторам, тодішній депутат міськради Ігор Халаменда влаштував гучний скандал у кабінеті мера Івано-Франківська Віктора Анушкевичуса і навіть пригрозив міському голові вбивством.
Через певний час суд скасував рішення виконкому про дозвіл ТД «Горгани» орендувати базар. Окремою ухвалою було затверджено мирову угоду між Івано-Франківською міською радою та «Торговим сервісом». Відповідно до неї, міська влада відмовляється від вимог у справі і в подальшому – від вимог щодо визнання недійсним договору оренди приміщень критого ринку. А «Торговий сервіс» має визначити право власності на приміщення критого ринку за Івано-Франківською міською радою. Сторони зобов’язалися укласти договір оренди на майно критого ринку до 2023 року. 29 грудня 2011 року сесія міської ради схвалила цей договір.
А співвласника ТД “Горгани” Володимира Олійника ще у 2010 році розстріляли в його рідній Надвірній, коли він сидів за кермом свого автомобіля. Співучасника цього убивства – підприємця, який торгував на центральному ринку, Віталія Войцеховського суд відправив за грати.
15 квітня 2016 року міський голова Івано-Франківська Руслан Марнцінків зустрівся на ринку із Ігорем Халамендою. Марцінків тоді назвав базар – «шанхаєм». Халаменда з цим погодився і пообіцяв провести зміни, реконструкцію та навіть побудувати підземний паркінг. Відтоді довкола ринку почали з’являтись нові торгові павільйони. Попри це місто і далі залишається власником ринку, а «Торговий сервіс» – орендарем.
Спроба приватизації
27 грудня 2017 року виконавчий комітет прийняв рішення внести на розгляд сесії міської ради питання «Про внесення доповнень до «Програми приватизації комунального майна територіальної громади міста Івано-Франківська на 2015-2017 роки». Фактично, міська влада погодила приватизацію нежитлових приміщень площею 1 612,8 кв. м на вул. Дністровська, 5. Саме за цією адресою розташований ринок. Покупцем його тоді виступив якраз «Торговий сервіс». Через декілька місяців у лютому 2018 року міська рада підтримала це рішення… Але більше жодних рухів у цей бік не відбулося.
Наразі маємо ситуацію, коли де-юре ринком продовжує володіти громада міста, але за свою власність не може навіть отримати орендну плату.
Людмила Оленюк