Ресторан «Садко», що на вул. Гетьмана Мазепи, 140А в Івано-Франківську, закрили на ремонт, реконструкцію чи задля будівництва готельно-оздоровчого комплексу з тенісними кортами. На дверях закладу – лише короткий напис «Зачинено», а довкола активно зводяться багатоповерхівки. Сама ж будівля є пам’яткою архітектури місцевого значення, тож цікаво, яким чином видавалися дозвільні документи?
Архітектор Ігор Панчишин зауважує, що ресторан-бар «Садко», приміщення якого збудоване ще 1930 року, є пам’яткою архітектури місцевого значення, охоронний номер – 460. Він внесений у відповідний реєстр розпорядженням облвиконкому №144 від 19.09.1989 р. і затверджений Кабміном. «Лише з погодження уповноваженого органу охорони культурної спадщини там можуть проводитись якісь роботи. І роботи ці можуть бути виключно реставраційні або ремонтно-реставраційні», – наголошує архітектор.
«Садко» розміщений біля міського озера, а це зона відпочинку населення, туризму та місце проведення масових заходів. Відповідно до ДБН 360-92** «Планування і забудова міських та сільських поселень», у зонах відпочинку дозволяється розміщення тільки культурно-видовищних установ та фізкультурно-оздоровчих і спортивних споруд. Хоча всі обмеження чи заборони законодавства можна легко обійти. Варто лише у технічній документації додати багатообіцяюче «оздоровчий» або «спортивний», якими можна пояснити забудову в будь-якій рекреаційній зоні. А далі можна зводити ледь не хмарочоси.
Від ресторану до комплексу
Із відповіді з державної архітектурно-будівельної інспекції стає зрозуміло, що замість ресторану постане готельно-оздоровчий комплекс «Садко» з кортами. Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки видані управлінням архітектури та містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міськради №57 від 13.04.2009 р. Земельна ділянка використовується для будівництва на підставі договору оренди від 27.09.2010 р., зареєстрованого в ДЗК під №041029400261 13.10.2010 р. Загальна площа будівлі – 14 067 кв. м, висота – 15 поверхів. Замовником є приватний підприємець Брич Юрій Іванович.
В управлінні земельних відносин міськвиконкому повідомили, що Юрій Брич орендує земельну ділянку для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови на підставі рішення 43-ї сесії Івано-Франківської міськради №1374-43 від 21.03.2014 р., термін дії договору оренди до 16 квітня 2017 року.
У додатку до рішення сесії функціональне використання орендованої Юрієм Бричем земельної ділянки визначене для будівництва готельно-оздоровчого комплексу «Садко» з улаштуванням тенісних кортів. Площа землі – 0,4549 га. Договір, термін дії якого закінчився 13.10.2013 р., запропоновано продовжити на три роки.
Обіцяти не означає будувати
10 листопада 2014 р. відбулися громадські слухання щодо розроблення детального плану території на вул. Гетьмана Мазепи, 138 і 140А.
Тодішній головний архітектор міста Володимир Гайдар зауважив, що рішенням міськради надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки під будівництво тенісних кортів. На це відведено 36 сотих з урахуванням всіх необхідних трибун і майданчиків. У присутніх виникла пропозиція щодо впорядкування прилеглих та бігових доріжок, створення велодоріжок. Пропозиція отримала одноголосну підтримку.
28 жовтня 2015 р. Господарський суд Івано-Франківської області прийняв рішення стосовно права власності на нерухоме майно на вул. Гетьмана Мазепи, 140А. Відповідачами у справі, крім декількох інших, були Юрій Брич та ЗАТ «Івано-Франківськтурист». Справа розпочалася ще на початку 2013 року, а у квітні через заміну предмета позовних вимог і первісного відповідача справу було відкладено. Розгляд її поновився у травні того ж року і тривав до кінця жовтня 2015-го.
У процесі розгляду справи відповідач подав письмове клопотання про призначення судової економічної будівельно-технічної експертизи нерухомого майна на вул. Гетьмана Мазепи, 140А. Проте судовий експерт Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз повідомив суд про неможливість надання висновку судової будівельно-технічної експертизи у господарській справі у зв’язку з ненаданням необхідних для її проведення витребуваних експертом матеріалів. Незважаючи на зазначене повідомлення судексперта, суд продовжив розгляд справи за наявними у ній документами.
Під час судового розгляду представник прокуратури намагався довести, що право власності на означене майно, набуте на підставі незаконного розпорядження міського голови №301 від 04.06.2004 р., виданого виконавчим комітетом з порушенням норм чинного законодавства, належало ЗАТ «Івано-Франківськтурист» (свідоцтво про право власності – серії ЯЯЯ №472086).
У суді відповідач представив свідоцтво про право власності, видане виконкомом Івано-Франківської міськради. Цей факт підтверджений витягом з Єдиного державного реєстру про реєстрацію прав власності. В ОКП «Івано-Франківське ОБТІ» наголосили, що право власності на спірний об’єкт за обласним підприємством «Івано-Франківськтурист» було зареєстроване ще у 1997 р. на підставі рішення виконавчого комітету від 09.12.1969 №596/2. У подальшому відбувалося лише переоформлення вказаного права за правонаступниками відповідача.
Частка майна, а саме гаражі і корти, які розміщені за цією ж адресою, були придбані підприємцем Юрієм Бричем на підставі договору купівлі-продажу від 12.08.2005 р. та договору купівлі-продажу від 29.05.2009 р.
Зрештою, відповідно до ст. 124 Конституції України, ст. 257, 261, 267, 268 Цивільного кодексу України, керуючись ст. 33, 34, 43, 49, ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу, суд вирішив відмовити в задоволенні позову заступника прокурора Івано-Франківської області в інтересах держави про визнання недійсним розпорядження міського голови Івано-Франківська, свідоцтва про право власності на нерухоме майно на вул. Гетьмана Мазепи, 140А в Івано-Франківську, про визнання права власності на нерухоме майно за вказаною адресою за державою в особі Фонду державного майна України.
Охороняти чи будувати?
Архітектор, начальник відділу охорони культурної спадщини департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини виконкому Івано-Франківської міськради Володимир Ідак підтверджує, що будівля ресторану «Садко» – пам’ятка архітектури. Такий статус не передбачає її знесення чи знищення.
Головний архітектор міста Дмитро Нижник зауважує, що у реєстрі пам’яток архітектури місцевого значення є внесені відомості про «Садко». Але про подальшу процедуру сказати нічого не може. Адже вже є затверджена містобудівна документація, на основі якої здійснюється будівництво.
Ірина ФЕДОЛЯК
Журналістське розслідування проведене за підтримки проекту «Ні корупції»