У подорожах Європою чи не перше, що впадає у вічі – літні люди і їх спосіб життя. Вони відвідують музеї, кафе, займаються спортом… Натомість в Україні пенсіонери вирішують інші питання: де взяти кошти на їжу, ліки, комунальні платежі? Через такий контраст наша молодь намагається взагалі не думати про старість та пенсію, жити сьогоднішнім днем. Але чи допоможе такий підхід сховатися від бідності та незахищеності на старість?
Практика показує, що «страусина тактика» ніколи не працює. Набагато кращий шлях – оцінити можливості, які варто використати для гідного життя у похилому віці. Тож розглянемо найпопулярніші підходи до пенсійного забезпечення, якими користуються в світі і в Україні. Що можна вдіяти, аби гідно жити на пенсії?
- Працювати у похилому віці. Це перше, що спадає на думку нашим співвітчизникам. До того ж, після пенсійної реформи-2017 держава зробила більш жорсткими вимоги до трудового стажу. Але статистика свідчить: сьогодні в Україні працює лише 5,5% пенсіонерів – це 500 тисяч із 12 мільйонів громадян, які пішли на пенсію за віком. Чому? Нема бажання працювати? Чи вистачає коштів на життя? Відповідь інша: цих людей не беруть на роботу. Навіть у віці 45-55 років 80% українців вже мають проблеми з працевлаштуванням: їм відмовляють через «старість». Не допомагають ані багаторічний досвід в професії, ані сучасні навички. Після 55 років ситуація ще гірша.
- Отримувати доходи від нерухомості. Це також популярна ідея, хоча не всі можуть дозволити собі придбати житло. З одного боку, нерухомість є надійною інвестицією. З іншого – такий спосіб отримання доходу має приховані ризики. Які?
Перш за все, з плином часу будь-яка нерухомість, особливо орендована, вимагатиме додаткових витрат на своє утримання. Через це здача житла в оренду у малих містах України, поза курортними зонами, стає недоцільною. Є й інші ризики: літні люди, які мають пристойне житло, часто стають жертвами шахраїв, мають проблеми з передачею майна у спадок або претензії на нього з боку родичів. Тому дуже складно назвати цей варіант надійним джерелом доходу.
- Розраховувати на допомогу від дітей. Можливо і таке. Тим більше, що на початку квітня 2018 року міністр соціальної політики запропонував ввести «аліменти» на утримання літніх батьків. З одного боку, діти дійсно мають дбати про своїх батьків у старості, та з іншого – чи у всіх буде така можливість і в якому віці?
Адже зараз дітей частіше народжують після 30 років. І дорослішають вони довше: тут і перехід на 12-річну освіту, і складнощі з пошуком першого місця роботи. Крім того, опитування у грудні 2017 року показали: 25% наших громадян прагнуть, аби їх діти навчалися та будували кар’єру в ЄС. Відтак, допоки дитина виросте і здобуде професійну незалежність, батьки вже потребуватимуть фінансової допомоги. Та чи буде вона посильною для молодої людини? Чи не закреслить її власні плани? Хіба цього ми прагнемо для наших дітей?
- Придбати поліс страхування життя. Поки що цей спосіб не дуже популярний в нашій державі – ним користуються біля 4% громадян, але дуже поширений у західних країнах, де страховий поліс є у 65-90% населення. Популярність страхування у Європі є високою з різних причин. По-перше, накопичувальна страховка підходить для різних цілей: це і кошти для пенсії, і гроші для навчання дитини та здобуття гідної освіти, і капітал для власної справи. По-друге, страхові програми підходять для різного гаманця: в Україні середні внески становлять 15-30 гривень на день. По-третє, страховий поліс зазвичай надає фінансовий захист здоров’я на випадок хвороби, травми чи інвалідності, а жоден інший спосіб накопичення цього не дасть.
Зі страхуванням в Україні є лише одне питання – це питання довіри. Дійсно, у нашій державі не так вже й просто знайти надійну фінансову установу. Єдиний спосіб – уважно читати умови страхового договору, радитися з фахівцями та збирати інформацію про свого страховика. І пам’ятати: на нашому ринку є міжнародні компанії, яким можна довірити пенсійні накопичення. Яскравий приклад – MetLife, всесвітньо відома компанія, що працює понад 150 років у більш ніж 40 країнах світу. В Україні страховик вже 15 років і є незмінним лідером на ринку страхових накопичень.
Сподіваємося, наш невеличкий аналіз виявиться корисним. Залишилося знайти трохи часу на те, щоб розібратися у питаннях пенсійного забезпечення та прийняти рішення – не боятися пенсії, а подбати про своє майбутнє вже сьогодні.
Ліцензія АE №284405, видана Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (переоформлена 27.02.2014р.)