Смартфони в руках людей кардинально змінили сприйняття довколишнього світу. Звичними стали не лише відеодзвінки, а й онлайн-закупи та доставки, щомісячна сплата комунальних послуг, створення та перегляд відеороликів тощо. Люди постійно щось гуглять, переглядають новини, хтось донатить, хтось вчиться, а хтось відпочиває. Втім мало хто уявляє собі життя без інтернету і компактного помічника в кишені.
Старше покоління з недовірою заглядає в яскраві екрани. Молодь від них не відлипає. Але рідко хто може заперечити комфорт і доступ до величезної кількості інформації, що кожного дня опиняється в наших руках.
Щоб триматись на плаву серед швидкоплинних змін сучасного світу, ми шукаємо можливості для розвитку і навчання. І тут на допомогу приходять мобільні додатки для самоосвіти. Але, навіть маючи намір знайти і встановити в свій телефон конкретний інструмент для навчання, легко розгубитись серед безлічі пропозицій.
Як обрати зручні додатки для самоосвіти
- Шукаєте помічника для себе чи для дитини? Наразі у вільному доступі багато застосунків для школярів. Вони допомагають швидше запам’ятовувати нову інформацію в межах навчальної програми або розвивають логічне мислення чи творчі здібності дітей і підлітків. Зазвичай розробники для користувачів зазначають в описі мінімальний вік користувачів, верхньої межі немає.
- Цікавить безкоштовний софт чи готові оплачувати підписку? На початковому рівні найчастіше різниця функціоналу мінімальна. Кидається в очі лише наявність чи відсутність реклами у безоплатних версіях і преміум варіантах тієї самої програми.
- Маєте стабільний доступ до інтернету чи покриття у вашому регіоні могло б бути кращим? Є додатки, що працюють офлайн. Але більшості необхідно постійно обмінюватись даними з сервісами чи хмарними сховищами.
- У якій сфері бажаєте отримати нові знання та навички? Хочете вивчити іноземну мову чи освіжити шкільні знання з української? Можливо, вас цікавить розробка і дизайн сайтів. Або хочете спробувати себе у фотографії? Для пошуку в мережі краще вводити конкретний запит: “додаток для ведення бухгалтерського обліку” або “застосунок для монтажу відео”.
Ми підготували для вас корисну підбірку “Безкоштовні додатки для самоосвіти”.
I Can’t Wake Up! Alarm Clock
Якщо вам або дитині важко прокидатись зранку, встановіть такого помічника. Це застосунок, який не дозволяє вимкнути будильник, поки користувач не виконає певне завдання: не розв’яже логічну задачку або не відповість на декілька питань з географії чи математики. Рівень складності попередньо треба встановити у налаштуваннях. Прокидатись цікаво! Цей додаток вже з перших хвилин нового дня допоможе налаштуватись на навчальний або робочий лад і дозволить кожного ранку дізнаватись щось нове.
NeuroNation
Якщо вам важко запам’ятовувати матеріал, вчити вірші чи згадувати послідовність певних фактів, це не вирок. А лише привід попрацювати над концентрацією уваги. Застосунок NeuroNation розроблено за участі професорів психології. Для початку треба пройти певний тест, за результатами якого буде виявлено слабкі і сильні сторони розумової діяльності користувача. А в подальшому алгоритми додатку самостійно підбиратимуть необхідні вправи для покращення пам’яті. Щоденна розминка для вашого мозку і ще одна корисна звичка у вашому житті.
Duolingo
По дорозі на роботу або в школі можна гортати соцмережі, в десятий раз перечитувати вчорашні новини або вчити іноземну мову. Це зручний застосунок для ознайомлення та глибокого вивчення чотирьох десятків мов. Тут немає звичних теоретичних уроків. Матеріал подано інтерактивно. Через гру, за допомогою кумедних персонажів користувач вивчає і граматику, і нові слова, і тренує вимову. Рівень вивчення теж можна обирати в налаштуваннях. У більшості мов доступні від А0 до В2. Сьогодні це один з найпопулярніших у світі додатків для вивчення англійської, німецької, італійської та багатьох інших мов.
EdX
Серед інших можливостей теж пропонує вивчення мов. Але у цьому застосунку розробники акцентують увагу на безлічі академічних курсів із різноманітних сфер. Багато матеріалів подано англійською, адже в розробці навчальних лекцій беруть участь найбільші університети світу.
Якщо вас цікавлять комп’ютерні науки, менеджмент, інженерія – сміливо завантажуйте EdX. Можна вивчати AutoCad або слухати курс по криптовалютам, занурюватись у світ мистецтва чи розбиратись з виробничими ризиками. Майте на увазі, що і веб-версія цього ресурсу, і мобільний додаток розраховані на системний підхід до самоосвіти.
Це серйозний, зручний і водночас цікавий інструмент, а не просто гра. Є теоретичні відеоролики на кожну тему, є практичні завдання, які необхідно постійно виконувати. Для роботи з цим застосунком вам не вистачить 5 хвилин на день. Але за наявної мотивації і зацікавленості через телефонний додаток або основний сайт EdX можна отримати безкоштовний доступ до найповніших курсів зарубіжних університетів.
Coursera
За змістом цей ресурс схожий на попередній. Пропонує для самостійного вивчення матеріали на будь-яку тему як для початківців, так і для підвищення кваліфікації фахівців. Не розважальний додаток, а можливість вчитись у зручному для вас темпі на курсах американських і європейських навчальних закладів.
Якщо бажаєте отримати сертифікат або диплом, необхідно буде сплатити певну суму, але більшість матеріалів у вільному доступі для користувачів застосунку є безкоштовними. Широко представлені лекції і завдання для розвитку логічного і критичного мислення, комунікативних навичок, психологічного напрямку. Відео записані англійською, але мають субтитри. Можна завантажувати заздалегідь, а переглядати у будь-який зручний час.
Khan Academy
Застосунок корисний для школярів і студентів, але буде цікавим і багатьом дорослим. Адже за допомогою вікторин, тестів і різноманітних задач ви згадаєте або дізнаєтесь безліч фактів з історії, географії, природничих і точних наук. Після перегляду короткого ролику користувачеві необхідно виконати завдання.
Перехід на наступний рівень можливий лише після успішного проходження попереднього. За деякі досягнення можна отримати в особистому кабінеті відзнаки. У додатку ви можете ціленаправлено вивчати певну тему або дізнатись те, що колись пропустили в школі чи університеті. Знання доступні кожному!
Інтернет-сервіс для широкого загалу користувачів, заснований як фотохостинг. Тобто тут немає ніякого навчання чи курсів у звичному для нас значенні. Але освіченість неможлива без широкого кругозору. Наразі часто вживають термін “надивленість” чи “навчене око”. Мова йде про вміння помічати і вирізняти серед інших матеріалів саме те, що потрібно людині цієї миті.
Наприклад, перш ніж художник малює свій вдалий натюрморт, він має передивитись десятки інших. Вже потім спробувати щось скопіювати, розібратись з тими чи іншими техніками, втілити своє бачення. Те саме стосується кухарів, дизайнерів і багатьох інших. У будь-якій сфері навчання починається з повтору. Ми маємо взірець, розбираємось з його складовими, а потім копіюємо дії фахівця.
Результат щоразу буде іншим. Але навчити око бачити важливе і цікаве – необхідна навичка для кожного спеціаліста. Отже, Пінтерест – ідеальний інструмент для тренування надивленності. Якщо ви хочете зануритись у нову тему, шукайте ідеї тут. У застосунку можна знайти і зберегти що завгодно: викрійки, фото, рецепти приготування джему або лайфхаки для ремонту в квартирі. Під кожним фото є короткий опис і посилання на інший ресурс, де власне і розташовано корисний матеріал (лекцію, відеоінструкцію, інтернет-магазин).
Додатком користуються фотографи і майстрині різних напрямів, ландшафтні дизайнери і фахівці з виготовлення одягу, декоратори і художники тощо. Також радимо ознайомитись з Пінтерестом кожному, хто веде сторінки у соцмережах або просто має творчі захоплення (від миловаріння і виготовлення свічок до вирощування троянд і кулінарії).
Це не все
Додатково радимо звернути увагу на застосунки, що прямо не стосуються самоосвіти в загальному значенні слова. Але розвивають креативність, відчуття кольору й пропонують багато можливостей для обробки фото і відео-матеріалів. Адже, як відомо, більшість з нас краще сприймає інформацію очима. Тому навички додавати у презентації якісні картинки, монтувати відео-звіти чи просто ділитись корисним контентом з оточуючими точно стануть у нагоді.
Прокачати ці вміння можна у ваших смартфонах за допомогою наступних безкоштовних додатків: Lightroom, Snapseed (фото) та InSchot, Mojo (відео). Вони мають максимально широкий функціонал з простим і інтуїтивно зрозумілим меню.
Проте жодні онлайн-ресурси і застосунки не допоможуть стати профі, якщо у вас не має бажання та наполегливості. Для самоосвіти важлива дисципліна і постійний рух. Головне – не кидати на півдорозі. Нехай це буде 15 хвилин навчання, але щодня. Або тричі на тиждень по півтори години. Створюйте план навчання з урахуванням ваших можливостей і наявності вільного часу.
Не порівнюйте свій початок шляху з чиєюсь серединою, продовжуйте путь. Завжди є той, хто краще знає англійську або швидше опановує програмування. Це не привід опускати руки. Краще проаналізувати, що і як саме роблять інші люди. Які корисні звички можна перейняти в них?
Шукайте підтримку і фідбек. Можна вчитись наодинці з телефоном і лекціями з безоплатного курсу, але ефективніше знайти спільний чат слухачів. Не соромтесь запитувати у друзів чи колег, що вже розібрались у тій чи іншій темі. Гугліть незнайомі слова – це розвиває кругозір. І не бійтесь помилок. Вони трапляються у кожного. Але саме помилки підсвічують слабкі місця. Завдяки ним, ви точно знатимете, куди звернути увагу і де ваша точка подальшого зростання.
Катерина Камінська