Жителі села Пасічна, що у Надвірнянському районі, три тижні перекривали дорогу загального користування місцевого значення «Надвірна – Бистриця». Вони стверджують, що це вимушений крок: вантажівки, які курсують цією дорогою ледь не щохвилини, зруйнували її вщент.
Дії протестувальників завдали неабиякої шкоди нафтогазовидобувному управлінню «Надвірнанафтогаз» ПАТ «Укрнафта» – нафтовики не мали доїзду до об’єктів та більшості родовищ.
Хто винен у цій ситуації та чи відремонтують дорогу, дізнавався «Галицький кореспондент».
Курява – на все село
Щохвилини дорогою загального користування місцевого значення «Надвірна – Бистриця» через Пасічну проїжджають переповнені вантажівки із гравієм, лісовози та транспорт нафтовиків. Рух доволі інтенсивний і вдень, і навіть вночі.
Місцеві жартують, що вони живуть, як у мегаполісі, але замість легкових автомобілів – важка техніка. Просто перейти дорогу у селі – неабияке випробування для маленьких пасічнянців: тут лише один пішохідний перехід. «Про яку безпеку можна говорити», – нарікають мешканці.
Капітальний ремонт дороги у Пасічній не проводили кілька десятків років, а з глибокими та великими вибоїнами і ямами тут вирішили боротися просто – засипають їх щороку гравієм. Внаслідок такого «ремонту» при інтенсивному русі транспорту щоразу здіймається курява, село огортає дорожня пилюка. За словами місцевих водіїв легковиків, доводиться навіть пригальмовувати, щоб розвиднілось. Неодноразово бувало так, що камінці, які розлітались з-під коліс вантажівок, розбивали лобове скло автівок. А люди, які живуть близько до дороги, бідкаються, що не можуть відкрити навіть вікна у домівці, бо пилюка стоятиме у всіх кімнатах.
Часто у Пасічній через зруйноване дорожнє покриття трапляються ДТП, кажуть селяни. Стався якось трагічний випадок: камінці, які випали із переповненої гравієм вантажівки, влучили у дитину. Це призвело до смерті. А причина – у розбитій вщент дорозі.
Терпіти бездоріжжя пасічнянці втомилися. 8 липня місцеві активісти знову перекрили дорогу, яка сполучає село із районним центром Надвірною та Івано-Франківськом.
Чергували цілодобово
Пасічнянці цього року не вперше перекривають дорогу «Надвірна – Бистриця». Першу акцію провели ще у 2015-му, але чотири роки тому, говорять місцеві, від влади якогось сприяння так і не домоглися. Вдруге нагадати про себе вирішили минулого року. Тоді влада пообіцяла протестувальникам, що до кінця 2018-го буде виготовлена проектно-кошторисна документація. Людям вручили навіть гарантійний лист, але своєї обіцянки влада так і не виконала.
У липні цього року громада вже втретє вирішила нагадати керівництву району та області, що дорогу таки треба нарешті капітально відремонтувати.
Перш ніж перекривати дорогу, активісти зібрали 102 підписи від небайдужих – цього достатньо, щоб проводити такі акції. Керівництво району вони попередили за десять днів до блокування – зареєстрували відповідне звернення.
Зранку, 8 липня, селяни почали безперервно рухатися по пішохідному переходу біля першої автобусної зупинки: годину і 45 хвилин дорогу блокували, а 15 хвилин –негабаритний транспорт пропускали. Без черги проїжджали водії транспортних засобів, у яких в салоні перебували маленькі діти, вагітні жінки, інваліди, а також водії «швидкої» та правоохоронці. Вантажівки із гравієм, автівки нафтогазовидобувного управління та лісовози – категорично не пропускали.
На дорозі утворився довжелезний затор, але навіть водії, яким довелося кілька годин простояти у черзі, підтримували вимогу селян відремонтувати дорогу. Деякі навіть були готові долучитися до блокування. Підтримували акцію мешканці сусідніх сіл – Зеленої та Бистриці. Перекривали дорогу навіть вночі – мітингарі попередньо склали графік чергування.
Хоча є у селі й противники капітального ремонту дороги, зокрема, люди старшого віку вважають, що рух транспорту після ремонту стане ще інтенсивнішим, збільшиться кількість аварій, а через теперішні ями та вибоїни водії хоча б трохи пригальмовують.
Є дії. А наслідки?
Упродовж першого тижня ніхто із районного чи обласного керівництва на дії мітингарів не звертав уваги. Лише після 15 липня, кажуть активісти, дорожники у Пасічній почали латати ями, але робили це абияк: асфальтом засипали калюжі та болото після дощу.
Розблокували дорогу у понеділок, 29 липня. Активісти кажуть, що зробили це, бо їхні умови – виготовлення проектно-кошторисної документації та хоча б ямковий ремонт ділянки – влада виконала.
Зараз проектно-кошторисна документація проходить експертну оцінку, після чого буде оголошено тендер на ремонт.
Втім, є й інша сторона медалі. Блокування дороги у Пасічній завдало вагомої шкоди нафтогазовидобувному управлінню «Надвірнанафтогаз» ПАТ «Укрнафта»: нафтовики не мали доїзду до об’єктів Довбушансько-Бистрицького та більшої частини Битків-Бабченського родовищ.
В «Укрнафті» наголошують: через обмежений доступ до виробничих потужностей неможливо було провести підземні ремонти свердловин цього напрямку. За час блокування 5 свердловин Довбушансько-Бистрицького родовища простоювали в очікуванні ремонту.
З 26 липня довелося зупинити ще 4 свердловини Битків-Бабченського родовища через затовареність резервуарного парку. Продукція цих свердловини надходить до РВС, а далі мала би вивозитися. Резервуарний парк був заповнений вщерть, а вивезти нафту – не було змоги через заблоковану дорогу.
29 липня через затовареність зупинили ще 4 свердловини Битків-Бабченського родовища.
Також дії мітингарів зірвали заплановані роботи з облаштування свердловини №430 та геофізичні роботи на свердловині №504, було припинено роботи з облаштування свердловини №611 Битків-Бабченського родовища.
З 16 липня 2019 року бригада цеху капітального та підземного ремонту свердловин, яка проводить ремонти свердловин цього напрямку, вийшла в простій. Це означає, що весь цей час (фактично півмісяця) 14 робітників отримували тільки половину належного заробітку.
Блокування дороги у с. Пасічна коштувало «Укрнафті», за попередніми підрахунками, понад 100 т нафти, понад 80 тис. куб. м газу та 1,79 млн. грн. доходу, а державному бюджету – 0,81 млн. грн. недоотриманих податків, з яких рента складає 0,45 млн. грн.
В. о. начальника підприємства «Надвірнанафтогаз» Олег Мальчик повідомив, що вони звернулися до правоохоронців із заявою про перешкоджання діяльності нафтовиків. З цього приводу відкрили кримінальне провадження. Зауважимо, що саме через це місцеві мешканці відмовилися називати свої імена журналісту «ГК», бояться переслідувань.
А далі…
На капітальний ремонт майже 13 кілометрів дороги необхідно приблизно 90 мільйонів гривень. Селяни не впевнені, що такі кошти знайдуть. Тому готові знову виходити на акцію протесту та перекривати дорогу, щоб їхні вимоги виконали.
«Вважаю, що це нормально – вимагати у влади відремонтувати аварійну дорогу. Не ми її розбивали своїми легковими автомобілями, а вантажівки. Ні про що не шкодую і впевнена, що акцію повторимо, якщо влада не виконає обіцянок, бо як тільки перекриваємо дорогу – на нас звертає увагу керівництво області, району і тільки тоді приїжджають. Чому у селі, де проживає близько шести тисяч людей, є три діючі кар’єри, з яких активно видобувають гравій, лісовози вивозять цілодобово ліс, видобувають нафту, газ, водночас немає нічого? Скажуть: «Грошей немає», то будемо перекривати дорогу і чекати на них. Може, так знайдуть швидше. Іншого виходу нема…» – наголошує місцева мешканка.
Марія ГРИЦКІВ
P.S. Президент України Володимир Зеленський під час свого візиту до Івано-Франківська 2 серпня після питання про ремонт дороги у Пасічній Зіновієм Андрійовичем, мажоритарником від округу №87 (куди входить Надвірнянський район), наголосив, що цю проблему треба розв’язувати. Чи вдасться це президентові і чи зрушить віз з місця – покаже час. А поки що люди, втомившись від бездоріжжя, чекають…