Селяни проти кар’єру

  • На Прикарпатті жителі трьох невеликих сіл Галицького району на правому березі Дністра – Перлівців, Суботова, Острова – ось уже вісім років протестують проти відкриття місцевим підприємцем піщано-гравійного кар’єру поруч з річкою.

    Побоювання мешканців

    Селяни вважають, що це може призвести до непоправних екологічних наслідків. Урочище, де на площі 10 гектарів місцевий підприємець Василь Безрукий хоче відкрити кар’єр, є старим руслом Дністра, що ділив села на кілька частин. Люди побоюються, що в разі паводку вода може знову затопити села, як це було у 2008 році. Тоді від повені постраждало багато обійсть.

    За словами місцевої жительки пані Люби, цього року Галицька районна рада виділила близько мільйона гривень на укріплення берегів Дністра. З них майже 300 тисяч вже освоєно. Відтак жінка не розуміє, як можна укріплювати береги і водночас відкривати кар’єр вище за течією. «Який сенс тоді владі витрачати гроші на ці роботи? Хай би вже село змело, та й все», – обурюється вона.

    Жінка додає, що дороги у селі і без того погані, а якщо по них почнуть їздити вантажівки, то розіб’ють їх вщент. Та й будинки побудовані всього за 8-10 метрів від дороги. Тож вони почнуть діставати тріщини та руйнуватися.

    Мешканці трьох сіл вже неодноразово зверталися за допомогою в прокуратуру та обласну раду. Однак кажуть, що звідти приходять тільки відписки. Ускладнює ситуацію те, що Перлівецька сільрада, куди входять також Суботів та Острів, вже тричі давала підприємцю дозволи, що стосуються кар’єру.

    Колишній сільський голова (2005-2010 рр.) Надія Головчак розповідає, що підприємець Василь Безрукий є її родичем – зятем рідної сестри. Однак, незважаючи на родинні зв’язки, вона активно виступає проти відкриття кар’єру. За її словами, 21 січня 2008 р., розглянувши на сесії заяву Безрукого, сільська рада вирішила дати йому дозвіл на збір матеріалів для розташування кар’єру з видобутку піщано-гравійної суміші площею 10,329 га в урочищі Повлич-Луг-В.Нива. Однак існують ще два рішення сільради стосовно майбутнього кар’єру. Втім Надія Головчак запевняє, що тоді ці питання не слухались і рішення є фальшивими.

    Так, згідно з рішенням від 4 травня 2007 р., підприємцю надали спеціальний дозвіл (ліцензію) на проведення геологорозвідувальних робіт на розробку та експлуатацію піщано-гравійного кар’єру в цьому урочищі. А 17 квітня сесія вирішила затвердити матеріали погодження місця розташування земельної ділянки та надала дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки в урочищі Повлич-Луг-В.Нива для розробки та експлуатації піщано-гравійного кар’єру. Однак пані Надія стверджує, що два останніх рішення сесія сільської ради не приймала. «Я можу йти на детектор брехні і заприсягтися на Біблії. Більше сесій, крім 21 січня 2008 року, не було відносно кар’єру. Це фальшиві рішення. Мій підпис могли підробити», – припускає вона.

    Жінка розповідає, що у листопаді-грудні жителі Суботова писали звернення в обласну раду та прокуратуру щодо незаконного виділення землі під кар’єр. Відтак приїжджала земельна комісія з району та області. «Обласна рада відмінила рішення, але ми не можемо його знайти. В сільській раді були документи, але їх забрав Безрукий. І не було мови про кар’єр у 2009-2010 роках. Я спокійно видихнула, але ненадовго. Після виборів у 2010 р. я вже не була сільським головою, а стала депутатом сільради. У 2011 р. він бере рішення за 2008 р. і робить кар’єр в іншому урочищі поруч з дамбою», – додає вона.

    На думку Надії Головчак, підприємець Василь Безрукий вчинив самовільне захоплення землі. По-перше, кар’єр уже відкриває в новому місці, не маючи відповідних рішень сільради. А по-друге, це питання з громадою не обговорювалось. «У кар’єрі запасу піщано-гравійної суміші є на 30 років. Чому не використати це для наших дітей, внуків і правнуків?» – запитує жінка.

    Хоч зараз ніяких робіт на місці майбутнього кар’єру не проводиться, люди хочуть, щоб це питання не висіло в повітрі, а було вирішене повністю. Вони кажуть, що за часів Януковича боялися піднімати цю тему та виступати проти підприємця. За словами пані Надії, син підприємця Борис Безрукий був за тих часів працівником головного управління СБУ та замішаний у репресіях режиму. «Якщо тепер ми можемо щось говорити, то тоді було страшно», – зізнається вона. Втім, люди додають, що бояться підприємця і зараз. Але водночас мають до нього ще багато запитань щодо привласнення майна та земель розваленого в часи його головування колгоспу.

    Селяни налаштовані рішуче боротися проти відкриття кар’єру. Вони зібрали вже більше сотні підписів з трьох сіл та звертаються в усі можливі інстанції. Теперішній голова Перлівецької сільради Богдан Шидловський каже, що хоче, аби питання з кар’єром вже нарешті вирішилося на користь більшості. Адже майже кожен день у сільраду приходять люди, які проти кар’єру.

    «Нехай обласна рада підключиться і це питання нарешті вирішиться, щоб задовольнити потребу громади. Хай виїдуть на місце, подивляться і вирішать, – говорить він. – Хоч люди проти, але я не можу нічого зробити, бо є рішення сесії сільської ради. Ми не можемо його скасувати».

    Разом з тим він додає, що у 2011 р. було ще одне рішення Перлівецької сільради стосовно кар’єру – підприємцю затвердили гірничий відвід.

    titul

    Кар’єр для села – це добре

    Василь Безрукий запевняє, що має всі необхідні документи. Каже, що зараз чекає, аби йому позначили межі ділянки, щоб навесні вже приступати до роботи. «Є дозвіл з Державної служби геології та надр України, погодження від обласної ради, договори з сільською радою і районними радами, РДА. Я сказав, що поки в мене не буде всіх документів на руках, я ніяких робіт там проводити не буду. Все – законно… Тому не взяв навіть шуфельки шутру звідти», – стверджує підприємець.

    Також він відкидає побоювання селян стосовно підтоплення будинків і впевнений, що вони перебільшують. Чоловік вважає, що його родичка Надія Головчак просто мстить йому за спадщину, яку, начебто, колись взяла його дружина. «Ми не брали спадщину. Але через сімейні чвари вона ллє бруд на мене і збирає таких самих навколо себе», – пояснює він.

    Безрукий стверджує, що абсолютно всі рішення Перлівецької сільради є справжніми і на них є підпис Головчак. Також він розповідає, що ідея зробити законний кар’єр з видобування піщано-гравійної суміші належала самій Надії Головчак. «Навесні 2007 р. на засіданні в сільській раді вона говорила, що всі нелегальні кар’єри на Дністрі будуть закриті, і просила, щоб якось вирішити це питання, бо якщо комусь треба буде шутру, то доведеться їхати аж у Дубівці. Тоді бригадир тракторної бригади Микола Савчук написав, що він хоче відкривати кар’єр, але потім відмовився. Тоді я сказав, що беру це на себе. І сесія сільської ради дала мені дозвіл на збір матеріалів», – розповідає підприємець.

    За його словами, він підписав договір з сільрадою про соціально-економічний розвиток. Тому їй мало би бути вигідне відкриття кар’єру. Згідно з договором, більша частину податку буде йти в сільський бюджет. «Ми зобов’язалися зробити фундамент під нову церкву (а можливо, й побудувати її, якщо все буде добре), відремонтувати школу в Суботові. Будуть дороги, робочі місця. Для села добре, коли буде кар’єр. Наприклад, взимку техніка зможе прогорнути дороги від снігу. Ми будемо підтримувати село», – резюмує він.

    Єдиний шлях

    За словами начальника держекоінспекції в області Богдана Чукора, інспектори не можуть виїхати на перевірку, оскільки перевіряти ще немає що. «Якщо кар’єр вже буде діяти, то ми перевіримо, чи все законно. Щоб перевірити об’єкт, інспекції потрібен наказ, це має бути планова чи позапланова перевірка. Але що перевіряти, якщо ще немає суб’єкта господарювання? – пояснює він. – Державна екологічна інспекція здійснює нагляд та контроль за дотриманням вимог природоохоронного законодавства, в т. ч. за суб’єктами господарювання-фізичними особами. Зараз цей об’єкт не має жодного статуту. Відповідно, ми не можемо виїхати».

    Начальник управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА Ріяфет Гасимов розповідає, що збір всіх документів для відкриття кар’єру – це дуже довга процедура. Так, спершу людина, яка хоче відкрити кар’єр, вивчає ситуацію, визначає його місце розташування. Потім пише заяву в сільраду, відбуваються громадські слухання, отримує від сільради всі необхідні дозволи і подає документи в Київ – у Державну службу геології та надр України. Відтак з Києва документи надходять в обласну раду, яка передає їх управлінню екології та природних ресурсів. «Ми готуємо пакет документів на комісію обласної ради з питань екології, а потім на сесію облради. Наша роль тут канцелярська», – додає Гасимов.

    Він підтверджує, що у підприємця Василя Безрукого є необхідні дозволи для відкриття кар’єру. Так, згідно з наказом Державної служби геології та надр від 21 лютого 2014 р., йому надали спеціальний дозвіл на видобування піщано-гравійної суміші у Перлівецькому родовищі на 17 років. А 14 травня 2014 р. він отримав дозвіл від обласної ради.

    Гасимов каже, що зараз людям вже важко щось зробити. Тим паче, коли Безрукий там нічого не робить. Тому він радить їм йти з підприємцем на компроміс та укладати мирову угоду, аби він вкладав кошти у соціально-економічний розвиток села.

    У той же час заступник голови облради Сергій Басараб стверджує, що у підприємця Василя Безрукого немає дозволу від облради та договору з сільрадою. «Без погодження з громадою жодних кроків не буде. Має бути укладений договір про соціально-економічну співпрацю між підприємцем і сільською радою, якого зараз немає», – наголошує він.

    Відтак активістам, які були у нього на прийомі 5 грудня, Басараб порадив написати звернення у постійну комісію обласної ради з питань екології, яка вивчить цю ситуацію. Він каже, що це єдиний шлях до вирішення цього питання.

    Наталя КОЗАК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!