Щедрий вечір: історія та прикмети

  • 18 січня християни східного обряду відзначають Водохресний святвечір, наступного дня – Водохреще – буде останнім святом із різдвяних. Сьогодні необхідно дотримуватися суворого посту, тобто, нічого не їсти до певного часу. І звичайно ж, цього дня колядують. 

    Цей передсвятковий день бажано провести у смиренні, подбати про свою душу, помолитися. Не можна свариться й сердитися. Також заборонено пити алкогольні напої. 

    Щедрий вечір 18 січня: історія свята

    Щедрим вечором 18 січня називають вечір, що передує Водохрещу. Цього дня зазвичай готуються до святкування Водохреща, або, як його ще називають, – Богоявлення. Щедрий вечір напередодні Водохрещя не прийнято урочисто відзначати, на відміну від Різдвяного. Історія Водохресного святвечора нерозривно пов’язана з самим днем Хрещення, але, незважаючи на це, 18 січня людям все ж слід виконати певні ритуали.

    Православні у цей день згадують хрещення Ісуса Христа Іоанном Хрестителем, яке відбувалося в річці Йордан.

    У народі Водохресний святвечір також отримав назви “голодна кутя” і “голодний вечір”.

    Традиції Щедрого вечора 18 січня

    За день до Богоявлення у всіх православних храмах проводять богослужіння й освячують воду. Другий ритуал робиться для того, щоб люди могли взяти її додому і там нею освятити своє житло. Вважається, що освячена вода у цей день по-особливому цілюща і має оберігати будинок від зла, а також може сприяти лікуванню від хвороб. Цю воду зберігають впродовж усього року – до наступного свята Богоявлення.

    До речі, саме 18 січня церква здійснює перше в році освячення води. Друге проводять на наступний день – 19 січня, безпосередньо в день Водохреща.

  • Богоявленням Господнім православний світ завершує період Різдвяних святок. Це означає, що 19 січня – останній день, коли можна колядувати й ворожити. Особливу цінність цього дня мають добрі справи й допомога нужденним людям.

    Щедрий вечір 18 січня – день суворого посту. Вкрай не рекомендується вживати м’ясо, рибу або ж алкоголь. Також у цей день не можна лихословити, виносити щось з оселі, позичати гроші та прати.

    Прикмети на Щедрий вечір

    Снігова заметіль в цей день означатиме цьогоріч добрий урожай. Всім дівчатам, що бажають побороти веснянки, радять 18 січня вмитися водою талого снігу. Для того, щоб вберегти будинок від нечистої сили на вікнах і дверях слід намалювати хрести. Зробити це можна за допомогою свічки або крейди. Здавна на святвечір дівчата кидали на вулицю черевичок, знятий з лівої ноги. Після визначали, з якого боку прийде їх суджений – за напрямом передньої частини кинутого взуття.

    Уніан

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!