Що буде з депозитними ставками до кінця року

  • Національний банк України продовжує впевнено рухатися у напрямку пом’якшення монетарної політики. Що на практиці виливається у зниженні облікової ставки і, як наслідок, відсотків за депозитами для пересічних українців.

    14 вересня регулятор під час другого поспіль засідання опустив ставку. Таким чином з 27 липня облікова ставка загалом втратила 5 відсоткових пунктів й зараз становить 20% річних.

    Чому НБУ знижує ставки

    Підвищена до 25% облікова ставка була відповіддю на надзвичайні економічні умови, в яких опинилася Україна після війни. Відтак регулятору було вкрай важливо зробити депозит привабливим інструментом для зберігання вільних грошей українців. Таким чином НБУ намагався відволікти гроші людей від купівлі товарів та «заморозити» їх на строкових депозитах. Зупинити інфляцію, що дуже стрімко зростала на початку збройної агресії, інакше було б майже неможливо.

    Особливо зважаючи на той факт, що у перші місяці нашій країні партнери виділяли замало фінансової підтримки і для фінансування дефіциту бюджету, значна частина якого йшла на забезпечення потреб армії, регулятор був змушений друкувати гроші.

    Але відтоді минуло чимало часу. Інфляція уповільнюється настільки швидко, що дивує навіть НБУ, фінансової підтримки партнерів достатньо, щоб повністю закрити потребу у додаткових грошах, а економіка демонструє підвищені темпи відновлення. Звісно, не такі, як всім хотілося б, але більші за очікування.

    Щоб не нашкодити цьому процесу НБУ має зменшувати вартість грошей в економіці, та робити кредитування більш дешевим. Тож ставку треба знижувати.

    Ставки за депозитами вниз

    Це правильні кроки, які розділяють усі без винятку фінансисти. Якщо НБУ й отримує критику з їхнього боку, то лише за надто повільний темп. Проте у цього процесу є один вкрай неприємний для простих українців наслідок: дешевшають не тільки кредити, а, насамперед, депозити.

    Якщо ще навесні та влітку 2023 року українці без проблем могли розмістити вільні гривні на депозиті під 20-21% річних, то вже у середині вересня й 18% треба було пошукати. І, кажуть банкіри, цей процес продовжуватиметься й надалі.

  • За очікуваннями членів монетарного комітету НБУ, до кінця року облікову ставку буде знижено до 18-19% річних. Ймовірно навіть більше, оскільки це припущення в Нацбанку висловлювали ще у липні, коли вони й гадки не мали, що за підсумком серпня інфляція впаде до 8,6%.

    Тож базові ставки за депозитами, без врахування різноманітних бонусів та маркетингових надбавок, впадуть до 15-16% річних, підраховують банкіри. Це оптимістичний сценарій, що не враховує ймовірних інших змін дизайну монетарної політики.

    Що робити

    Банкіри рекомендують користуватися високими ставками по депозитах, поки вони доступні. Краще за все фіксувати ставку – тобто відкривати депозит на термін рік або більше. Оскільки змінювати умови договору фінустанови не мають права, висока ставка за вкладом залишатиметься актуальною весь строк дії банківського депозиту.

    З іншого боку, кажуть експерти, слід зважати на ймовірні зміни валютних правил. Національний банк неодноразово казав, що альтернативи поверненню до гнучкого курсоутворення немає. І лише чекає настання умов, за яких скасування фіксованого курсу не призведе до значних шоків в економіці. Ймовірність же зміни курсової політики в наступні 12 місяців досить висока. Тож на це питання також слід зважати, вкладаючи гривні на депозит з тривалим терміном.

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!