З початку 2021-го вартість квадратного метра в країні зросла в середньому на 7 тис. грн. Проте експерти вважають, що ціни ще не досягли свого піку і продовжать підвищуватись аж до середини грудня. Період з вересня по листопад вважається високим сезоном на ринку нерухомості: після сезону відпусток та перед святковим затишшям взимку українці активно купують житло для себе та в якості інвестиції.
Попит традиційно мають новобудови України, особливо однокімнатні квартири.
Чому зростають ціни
Фахівці в сфері нерухомості зазначають, що підвищення прайсу на квадратні метри на 30% – безпрецедентна ситуація, адже в останні роки така динаміка складала щонайбільше 15%. Ціни на квадратні метри в новобудовах СБ Груп та інших компаній-забудовників підвищуються з кількох причин:
- Інфляція. У 2021-му вона збільшилась з 2,5% до майже 10%. Українці розуміють, що їх заощадження знецінюються, тому активно інвестують зароблене у нерухоме майно.
- Ціни на будматеріали. Цьогоріч метал подорожчав на 60%, через що збільшились розцінки на іншу сировину, до складу якої він входить. Загалом прайс на будівельні матеріали зріс на 15%, і така динаміка продовжується.
- Нестабільність. Пандемія й локдаун, коливання долара, напружена політична й економічна ситуація – все це суттєво підвищує попит на квадратні метри, оскільки громадяни прагнуть таким чином захистити свої заощадження.
- Співвідношення попиту й пропозиції. Незважаючи на велику кількість недавно зведених житлових споруд та об’єктів на етапі будівництва, насправді хороших варіантів значно менше, ніж потенційних покупців.
Крім того, на ріст цін на житло впливає й те, що середня заробітна плата в Україні підвищилась, отже дедалі більше людей можуть дозволити собі купівлю квартири.
Як купити житло від забудовника
Сьогодні існує кілька варіантів покупки житла в новобудові. Найпопулярнішим і найзручнішим для тих, хто не хоче одразу сплачувати всю вартість оселі або не володіє достатньою сумою, є розстрочка безпосередньо від компанії-забудовника. Цей варіант пропонує переважна більшість девелоперів, оскільки він вигідний не тільки для покупців, а й для них самих. Завдяки розстрочці компанія забезпечує себе постійним потоком коштів, які вкладає в нові проекти. Зазвичай покупець робить перший внесок, який складає 20-30% вартості квартири, а решту суми виплачує за 1-3 роки, поки будується комплекс.
Купуючи квадратні метри, можна також взяти кредит у банку. Перший внесок в такому випадку буде невеликим, та й вартість житла можна буде виплачувати кілька років, проте у банків у більшості випадків досить великі відсотки на такі операції – 15-18% річних. Ще один варіант купівлі квартири – іпотека. Цей варіант став доступним лише з початку поточного року. Поки що його не назвеш популярним, адже скористатись іпотекою під 7% на максимальні 20 років може лише певна категорія громадян, серед яких – молоді родини й переселенці.