Що таке функція активного шумозаглушення ANC

  • Безпровідні навушники з кожним роком стають все більш популярними, їхній функціонал розширюється, а кількість пропозицій на ринку невпинно зростає. Якщо сьогодні відкрити каталог: https://soundmag.ua/ru/catalog/headphones/wireless-headphones/, то можна побачити майже сімсот моделей в дуже широкому ціновому діапазоні. Порівняно із класичними провідними навушниками, безпровідні моделі мають ряд переваг та недоліків. З одного боку вони комфортніші у використанні, мають вбудовані мікрофони та зовнішні органи керування. З іншого боку вони дорожчі, потребують регулярного підзаряджання та обмежені можливостями бездротових кодеків. Але є одна функція, яка може схилити покупця обрати саме бездротову модель. Це ANC, або ж активне шумозаглушення.

    Трохи історії

    Перший в історії патент на технологію шумозаглушення було видано у 1934 році, хоча тоді це було описано як система компенсації синусоїдальних хвиль за допомогою методу інвертування полярності. Простіше кажучи, дослідник відтворював дві однакові за амплітудою звукові хвилі, але одна з них була в протифазі до першої, тобто віддзеркалена по горизонтальній осі. Таким чином хвилі накладалися і гасили одна одну. По суті сьогодні ANC використовує ту ж саму схему, але більш технологічну.

    Як це працює

    Система складається із кількох ключових компонентів. По-перше, це зовнішні мікрофони, які вловлюють навколишні звуки, і передають їх на обчислювальний модуль. По-друге, це власне електроніка, яка аналізує вхідний сигнал та інвертує його. І третє, це динаміки навушників, які повинні відтворити вхідний сигнал, але в протифазі, щоб погасити його. Проблема полягає в тому, що звук поширюється дуже швидко, і весь процес повинен відбутися за долі секунди, щоб хвиля протифази не відставала від вхідної хвилі.

    Чому ANC не завжди ефективний

    Власне все впирається в три моменти описані вище. Мікрофони повинні ідеально зловити вхідну хвилю. Електроніка повинна моментально спрацювати. Динаміки повинні ідеально відтворити протифазу. Як тільки якийсь із цих елементів підводить, ефективність шумозаглушення починає падати. Найпоширенішою проблемою недорогих навушників із активним шумозаглушенням є фоновий “білий шум”, або невелике дзижчання. Воно свідчить про те, що якийсь із компонентів системи відпрацьовує неідеально, і тому навушникам не вдається ідеально погасити всі шуми. Плюс є ще один момент пов’язаний із таким фізичним явищем, як кісткова провідність звуку. Суть його полягає в тому, що частина звуків потрапляють на внутрішнє вухо напряму через кістки черепа, і з цим навушники з ANC нічого не можуть вдіяти. Саме тому нижній край низькочастотного діапазону та верхній край високих частот зазвичай гасяться найгірше.

    Протипоказання та недоліки ANC

  • Як такого негативного впливу на здоров’я ANC не має, хоча можливі деякі побічні ефекти в окремих користувачів. Переважно це закладеність вуха та головний біль, рідше нудота, яка виникає через слабкий вестибулярний апарат, оскільки мозок отримує суперечливу інформацію від різних органів чуттів, і не може її обробити відповідно до вже відомих йому шаблонів. Також врахуйте, що робота ANC швидше розряджає акумулятор. Але є й позитивний момент. В умовах сильного або фонового шуму, навушники з ANC здатні сильно покращити ваш акустичний комфорт, що дозволить слухати музику на нижчому рівні гучності, що дозволить зберегти слух від перевантаження. Якщо ви ніколи не користувалися навушниками з активним шумозаглушенням, то рекомендуємо зайти в магазин та спробувати їх особисто перед тим, як купувати.

     

     

     

    Реклама

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!