Що треба знати про катаракту та методи її лікування: консультація експерта

  • Необізнаність щодо цього захворювання та упередженість стосовно оперативного втручання значно знижують якість життя. Тож ми зібрали найпоширеніші питання про катаракту й поставили їх кандидату медичних наук, офтальмохірургу офтальмологічного центру “Ексімер” в Одесі Івану Левицькому

    Катаракта може бути лише у похилому віці?

    Зазвичай помутніння кришталика є природним явищем вікових змін. Коли він втрачає свою прозорість, до сітківки потрапляє менша кількість променів світла, через що знижується зір.

    Проте не слід вважати, що катаракта – захворювання лише людей похилого віку. Адже причини її появи та розвитку різноманітні – від ендокринних патологій і спадковості до травм, умов і способу життя, а також побічної дії ліків.

    Навпаки, експерт зазначає, що це захворювання молодшає, а все тому, що зараз навантаження на очі значно більше, ніж раніше. Додатковими чинниками стають блага цивілізації, коли ми менше спимо, бо є світло та гаджети, значно довше працюємо, максимально залучаючи зір, і дивимось переважно на близькі відстані.

    Тож із 40-річного віку є сенс проходити щорічні профілактичні огляди, щоб знати стан своєї зорової системи. Не треба чекати, доки щось почне турбувати, бо зміни відбуваються поступово й часто не помітно для людини. 

    Стало складно читати етикетки на продуктах у магазині? Це може бути проявом вікової далекозорості, коли вже знадобляться окуляри. Однак підбирати їх чи інший вид корекції зору краще не в оптиці, а в окуліста після всебічного обстеження. Бо часто на таких оглядах виявляють вікові зміни, пов’язані з катарактою.

    Чи є спосіб лікування без операції та чи треба чекати дозрівання катаракти?

    Зупинити процес мутнішання кришталика ліками неможливо, тому є лише один надійний метод позбутися катаракти – замінити кришталик на штучний (інтраокулярну лінзу).

    Технології за останнє десятиріччя дуже просунулися, тому чекати дозрівання катаракти не треба, адже раніше це було пов’язано із класичною хірургією ока. Зараз застосовується метод факоемульсифікації, коли хірург за допомогою факоприладу перетворює кришталик на емульсію, відсмоктує її з кришталикової капсули, а натомість встановлюється штучна лінза (ІОЛ). За допомогою лазера можуть виконуватися певні етапи хірургічного втручання, що зменшує травматизацію ока й підвищує точність проведення операції.

    За сучасними стандартами хірургія катаракти проводиться тоді, коли вона почала заважати людині. Наприклад, в разі зниження зору у присмерках, складнощів виконувати звичну роботу або пов’язану з розгляданням дрібних предметів.

    Чим менший ступінь помутніння кришталика, чим він м’якший, тим краще. Адже так хірургічне втручання буде менш травматичним, а відновлювальний післяопераційний період – коротшим. За початкової форми катаракти можна точніше розрахувати штучний кришталик.

    Операція дасть стовідсотковий зір?

    По-перше, треба пояснити, що ІОЛ підбираються для кожного ока окремо з урахуванням його параметрів, супутніх захворювань, потреб та діяльності пацієнта. Вони бувають різних типів та моделей. І від цього, а також від наявності інших захворювань ока залежить, чи носитиме прооперована людина окуляри або добре бачитиме без них.

    Іноді через перезрілу катаракту складно виявити супутні очні захворювання, тому важко точно спрогнозувати результат. До того ж різні моделі розв’язують свої завдання. Наприклад, торічні ІОЛ дають змогу додатково позбутися астигматизму, мультифокальні – добре бачити на різні відстані, монофокальні – фокусують зір на певну дистанцію, тому передбачають використання окулярів для іншої відстані. Тут часто визначальну роль грає діяльність чи професія людини.

  • Проте за наявності супутніх захворювань, як-от глаукоми або макулодистрофії, цілковите відновлення зору після операції часто неможливе. 

    Як скоро після хірургічного втручання можна повернутися до звичного життя?

    Якщо йдеться про неускладнену, неперезрілу катаракту, то відновлення гостроти зору відбувається досить швидко. Майже на наступний день пацієнт має функціональний зір, за кілька днів повертається основний. Повноцінне відновлення триває приблизно місяць, інколи довше. Але виконувати повсякденну роботу й рутинні завдання можна досить скоро.

    Заміна кришталика не потребує подальшого перебування у стаціонарі, бо у післяопераційному періоді зазвичай треба лише капати краплі. Тож зорові й інтелектуальні навантаження дозволені. Головне – забезпечити комфортні й чисті умови життя, дотримуватися рекомендацій лікаря, режиму закапування крапель, правил гігієни.

    А от з фізичними навантаженнями доведеться почекати. Часто людей старшого віку, особливо у літній період, бентежить питання городу. Протягом місяця офтальмохірурги просять утримуватися від роботи на землі. Як жартує наш експерт: на городі можна хіба що командувати іншими.

    Отже, упродовж місяця слід обмежити надмірні фізичні навантаження: відвідування спортзалу, підіймання важких речей, а також водні процедури, як-от басейн, сауна.

    Як часто після операції треба звертатися до офтальмолога?

    Для відновлювального періоду є графік повторних оглядів. Візити до лікаря будуть нечасті:

    • на наступний день після хірургічного втручання; 
    • за тиждень; 
    • місяць;
    • за потреби.

    У довгостроковому періоді це звичайні планові огляди раз на рік у разі відсутності скарг.

    Чи не доведеться робити повторну операцію?

    Буває така віддалена реакція, що має назву “вторинна катаракта”. Капсула, яка виконує опорну функцію – на ній лежить штучний кришталик, може змутніти. Загалом це не є великою проблемою: розв’язується вона досить легко й комфортно за допомогою лазерної процедури, що триває 5-10 хвилин. 

    Для запобігання вторинної катаракти важливе питання хірургії та вибору моделі кришталика, бо виробники постійно додають нюанси до своїх лінз.

    Тож вчасно звертайтеся до офтальмолога, робіть комплексне дослідження очей й обирайте для операції хорошу клініку – з гарною репутацією, що має сувору систему контролю якості, сучасне хірургічне устаткування, дотримується всіх правил асептики, метрології діагностичного обладнання, забезпечує відповідні умови в операційній, зокрема стерильність повітря, і що не менш важливо – контролює якість післяопераційного ведення пацієнтів.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!