Народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії. Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є однією з найважливіших форм впливу суспільства на управління в державі, є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Згідно з нещодавно прийнятим Законом України «Про місцеві вибори», місцеві вибори проводяться одночасно на всій території України в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень рад, голів, старост, обраних на попередніх чергових місцевих виборах, цьогоріч – 25 жовтня 2015 року. Запорукою формування громадянського суспільства є правова обізнаність громадян, тому спробуємо донести до відома читачів правові основи здійснення виборів та елементи виборчого процесу.
Переосмислюючи тезу про те, хто голосує, а хто рахує голоси виборців, мусимо розпочати з виборчих комісій різних рівнів.
На місцевих виборах система комісій така: Центральна виборча комісія (ЦВК), яка є виборчою комісією найвищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів, далі йдуть територіальні виборчі комісії (ТВК), серед яких можна виділити: обласні виборчі комісії, районні виборчі комісії, міські виборчі комісії, селищні, сільські виборчі комісії, а також комісії, котрі безпосередньо організовують голосування на дільницях – дільничні виборчі комісії (ДВК).
На місцевих виборах система комісій така: Центральна виборча комісія (ЦВК), яка є виборчою комісією найвищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів, далі йдуть територіальні виборчі комісії (ТВК), серед яких можна виділити: обласні виборчі комісії, районні виборчі комісії, міські виборчі комісії, селищні, сільські виборчі комісії, а також комісії котрі безпосередньо організовують голосування на дільницях – дільничні виборчі комісії (ДВК).
Не слід плутати комісії територіальні із дільничними (останні будуть утворені не пізніше як за 15 днів до дня виборів), бо повноваження ДВК поширюються на територію відповідної виборчої дільниці стосовно кожних місцевих виборів, які проводяться на її території. А повноваження ТВК – на територію відповідного виборчого округу або виборчого територіального округу в межах адміністративно-територіальної одиниці (області, району, міста, селища чи села) стосовно відповідних місцевих виборів.
Виборчі комісії з місцевих виборів є «спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори», – дуже часто про цю основну функцію виборчих комісій забувають, особливо коли йдеться про питання однакового застосування законодавства.
Плутанину в розуміння ролі комісій вносить те, що на різних виборах – місцевих з однієї сторони та парламентських і президентських з іншої – системи комісій різні. Плюс до цього, від виборів до виборів змінюється законодавство. Раніше, наприклад, у 1994, 1998, 2002, 2006 роках місцеві виборчі комісії утворювалися рішеннями місцевих рад на пропозиції партій, громадських організацій і трудових колективів. Пізніше ця практика була змінена.
На парламентських та президентських виборах існує чітка вертикальна ієрархія виборчих комісій, що сходиться на Центральній виборчій комісії (ЦВК), котра у свою чергу утворює окружні виборчі комісії (ОВК). На місцевих виборах вертикаль комісії не така струнка, бо замість ОВК, які можуть покривати територію кількох районів, є багато місцевих територіальних виборчих комісій різного рівня, які одні одним не підпорядковуються. Скажімо, міська (тільки міста обласного значення) чи районна комісія не підпорядкована обласній – ці територіальні комісії різного рівня підпорядковані ЦВК, а от сільські чи селищні ТВК, міські ТВК міст, які не є містами обласного значення, формуються відповідними районними ТВК. Іншими словами, міські ТВК міст районного значення і міст обласного значення не однопорядкові, хоча називаються ніби однаково «міськими».
Так, сільські ТВК сіл Яремчанської, Болехівської, Івано-Франківської міськрад (коли села входять до територій міськрад) будуть утворені відповідними міськими ТВК. ТВК міст (що не є містами обласного значення), сіл та селищ, що входять до районів, будуть утворені районними ТВК. В Івано-Франківській області ЦВК утворить одну обласну ТВК, ТВК міст Івано-Франківська, Коломиї, Калуша, Бурштина, Болехова, Яремчі та 14 районних ТВК, котрі утворять решту міських, сільських та селищних територіальних комісій у містах необласного значення, селах та селищах.
На місцевих виборах ЦВК як комісія найвищого рівня виконує більше організаційно-контрольних функцій, зокрема оголошує про початок виборчого процесу чергових місцевих виборів, приймає календарний план основних організаційних заходів, визначає кількість територіальних, одномандатних виборчих округів, що мають бути утворені відповідними територіальними виборчими комісіями тощо.
Територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, який діє 5 років – до сформування на чергових місцевих виборах нового складу відповідної територіальної виборчої комісії. На цих місцевих виборів новий склад ТВК формується на основі партійних подань у ЦВК із пропозиціями щодо персонального складу оновлених ТВК – з 26 серпня до 1 вересня 2015 року включно. До 6 вересня ЦВК мала б утворити територіальні комісії в областях, районах і містах обласного значення (ст. 22 ЗУ «Про місцеві вибори»). В утворених ТВК може бути від 9 до 18 осіб. Виборчі комісії одночасно з формуванням складу територіальної виборчої комісії призначають голову, заступника голови, секретаря такої виборчої комісії. Голова, заступник голови та секретар територіальної виборчої комісії мають призначатися від різних політичних партій, що є суб’єктами подань.
Новоутворені комісії є повноважними після складення присяги більшістю від складу ТВК, яку складають на першому засіданні – фактично члени нових ТВК мають зібратися не пізніше як на другий день після дня прийняття рішення про формування їх складу.
До 9 вересня цим утвореним районним та міським ТВК районні, міські організації політичних партій подають пропозиції щодо персонального складу ТВК нижчого рівня – міських ТВК міст необласного значення, сільських та селищних ТВК. На основі цих подань вже до 12 вересня усі ТВК різних рівнів мають бути утворені, про це “вищестояща” ТВК повідомляє у засобах масової інформації не пізніше як на наступний день після прийняття такого рішення. А вже не пізніше як 14 вересня Орган ведення Державного реєстру виборців до новоутвореної ТВК має подати відомості про кількість виборців.
Далі починається робота ТВК із утворення виборчих округів – до обласної ради до 19 вересня, до районних рад та міських рад міст обласного значення до 17 вересня, до міських рад міст необласного значення, селищ і сіл до 16 вересня.
До слова, територіальна виборча комісія (ТВК) є юридичною особою та має власну печатку. Зразки печаток виборчих комісій уже затверджено Центральною виборчою комісією згідно з постановою від 10 серпня 2015 року №168. Повноваження дільничної виборчої комісії (ДВК) припиняються через п’ять днів після дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів (або результатів повторного голосування).
До складу будь-якого виду виборчої комісії можуть входити громадяни України, які мають право голосу на цих місцевих виборах, причому одночасно лише однієї виборчої комісії. Не можуть бути членами виборчої комісії кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, їхні довірені особи, представники в територіальній виборчій комісії, уповноважені особи місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, офіційні спостерігачі, посадові та службові особи органів державної влади, органів місцевого самоврядування, військовослужбовці, судді, працівники судів та правоохоронних органів, а також громадяни, які утримуються в установах виконання покарань, слідчих ізоляторах або мають судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.
Є також особливості при утворенні дільничної виборчої комісії (ДВК), бо, крім права партій пропонувати кандидатури до цих комісій, таке право виникає також у кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови (не більше однієї особи до складу кожної дільничної комісії). ДВК утворюється у складі: для малих дільниць – 10-14 осіб; для середніх дільниць – 12-16 осіб; для великих дільниць – 14-18 осіб. На виборчих дільницях, де кількість виборців не перевищує 50 осіб, дільнична виборча комісія може утворюватися у складі голови, секретаря та двох-чотирьох членів комісії. Голова, заступник голови та секретар дільничної виборчої комісії мають призначатися від різних партій чи кандидатів.
Якщо повноваження ЦВК доволі загально організаційні, то обсяг повноважень та виконуваних робіт територіальних виборчих комісій значно ширший.
Так, ТВК обласна, районна: утворює територіальні виборчі округи, встановлює їхні межі та єдину нумерацію; здійснює в межах відповідної області, району контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори; надає правову, організаційну, методичну, технічну допомогу виборчим комісіям в частині їх діяльності, організовує навчання членів цих комісій з питань організації виборчого процесу; реєструє кандидатів у депутати, представників, уповноважених осіб місцевих організацій партій – суб’єктів відповідного виборчого процесу, видає їм посвідчення; розглядає питання щодо скасування рішення про реєстрацію кандидатів у депутати у передбачених випадках; повідомляє населення про зареєстрованих кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі; затверджує текст виборчих бюлетенів, забезпечує їх виготовлення, виготовлення бланків протоколів та іншої виборчої документації та передачу відповідним виборчим комісіям; вирішує питання щодо використання коштів та сприяє організації зустрічей із виборцями кандидатів; заслуховує інформацію; реєструє офіційних спостерігачів від громадських організацій, від суб’єктів виборчого процесу та здійснює контроль за використанням коштів їх виборчих фондів; здійснює контроль за дотриманням встановленого порядку проведення передвиборної агітації; встановлює результати відповідних виборів депутатів та їх офіційне опублікування; реєструє обраних депутатів та повідомляє про них відповідну раду та населення; організовує проведення повторного голосування і повторних місцевих виборів; розглядає звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення місцевих виборів, приймає щодо них рішення. Також районна територіальна виборча комісія як проміжна ланка встановлює підсумки голосування з виборів депутатів обласної ради у територіальних виборчих округах, утворених у межах відповідного району, які передає відповідно до обласної ТВК.
Сільська, селищна, міська ТВК фактично володіють подібними повноваженнями з врахуванням специфіки проведення саме виборів міського, селищного сільського голови, старости, депутатів відповідних рад.
Дільнична виборча комісія (ДВК) – найнижча ланка, здійснює в межах території відповідної виборчої дільниці контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори; отримує список виборців від органу ведення Державного реєстру виборців, складає список виборців у випадках, передбачених законом, надає його для загального ознайомлення та у передбачених випадках вносить до нього зміни; забезпечує можливість ознайомлення виборців з відомостями про кандидатів у депутати, зареєстрованих у відповідному виборчому окрузі, та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости а також з рішеннями, опублікованими або оприлюдненими в інший спосіб Центральною виборчою комісією, відповідними територіальними виборчими комісіями, власними рішеннями та повідомленнями; завчасно вручає або надсилає кожному виборцю отримані від органа ведення Державного реєстру виборців іменні запрошення із зазначенням дати проведення місцевих виборів, адреси приміщення для голосування, часу початку і закінчення голосування; забезпечує підготовку приміщення для голосування та виборчих скриньок; у випадках, передбачених цим Законом, вносить зміни до виборчого бюлетеня; організовує голосування на виборчій дільниці; здійснює підрахунок голосів виборців, поданих на виборчій дільниці; складає протоколи про підрахунок голосів виборців, поданих на виборчій дільниці; визнає недійсним голосування на виборчій дільниці у передбачених випадках; розглядає звернення з питань підготовки місцевих виборів, організації голосування на виборчій дільниці та в межах своїх повноважень приймає щодо них рішення.
Основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою виборчої комісії (у разі його відсутності – заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника – секретарем комісії) або на письмову вимогу не менш як третини складу виборчої комісії або за рішенням виборчої комісії вищого рівня – обов’язково. Засідання виборчої комісії є повноважним за умови присутності на ньому понад половини членів комісії від складу цієї комісії.
На засіданнях виборчої комісії, у приміщеннях виборчої дільниці мають право бути присутніми з додержанням встановленого порядку: члени Центральної виборчої комісії, працівники Секретаріату Центральної виборчої комісії та Служби розпорядника Державного реєстру виборців; члени виборчої комісії вищого рівня з відповідних місцевих виборів; кандидати в депутати, їхні довірені особи, представники, уповноважені особи місцевих організацій партій, офіційні спостерігачі від місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, від кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі (разом не більше ніж дві особи від відповідної місцевої організації партії або кандидата в депутати); кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, кандидати на посаду старости, їхні довірені особи, офіційні спостерігачі (не більше ніж одна особа від одного кандидата); офіційні спостерігачі від громадських організацій, іноземних держав і міжнародних організацій (не більше ніж дві особи від однієї організації); представники засобів масової інформації (не більше ніж дві особи від одного засобу масової інформації). Інші особи можуть бути присутніми на засіданні комісії тільки з дозволу або на запрошення цієї комісії відповідно до прийнятого нею рішення. Перебування інших осіб на виборчій дільниці під час проведення голосування, а також на засіданні комісії під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування не дозволяється.
Закон передбачає, що не більше ніж три члени територіальної виборчої комісії можуть здійснювати свої повноваження на платній основі, а дільничної – не більше ніж два. Ці особи на цей період звільняються від виконання виробничих або службових обов’язків за основним місцем роботи зі збереженням стажу роботи.
Робота члена територіальної, дільничної виборчої комісії, який виконує свої повноваження у виборчій комісії на платній основі, оплачується в розмірі та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України, одночасно для членів виборчих комісій, звільнених від виконання виробничих або службових обов’язків за основним місцем роботи, розмір оплати праці не може бути нижчим від середньої заробітної плати за основним місцем роботи але не вищий від розміру заробітної плати відповідного сільського, селищного, міського голови або голови відповідної ради.
Розмір оплати праці члена виборчої комісії, який є пенсіонером або особою, яка тимчасово не працює, не може бути нижчим від розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на момент її нарахування. Так само членам виборчих комісій у межах загальної економії фонду оплати праці, передбаченого кошторисом видатків відповідної виборчої комісії на підготовку та проведення місцевих виборів, може бути нарахована і виплачена одноразова грошова винагорода в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Робота членів виборчих комісій (у тому числі пенсіонерів та осіб, які тимчасово не працюють) у день виборів та у дні встановлення підсумків голосування і результатів виборів оплачується у розмірі та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України. Виконання робіт, пов’язаних з підготовкою і проведенням місцевих виборів, особами, визнаними в установленому законом порядку безробітними, не є підставою для зняття цих осіб з обліку в державній службі зайнятості як таких, що шукають роботу, або для припинення виплати їм допомоги по безробіттю та інших видів допомоги. Оплата праці членів виборчої комісії, а також осіб, які залучаються до роботи у комісії, у тому числі в день голосування, дні встановлення підсумків голосування та результатів виборів не може бути підставою для скасування, обмеження або зменшення їм та членам їхніх сімей, які проживають разом з ними, будь-яких видів соціальних виплат, пенсій, субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
Загалом робота в комісіях різного рівня вимагає доброї організованості, певних знань і навичок, доброго здоров’я, вміння працювати в стресових умовах та в ненормованому графіку, також добре мати нормальні відносини із керівництвом за основним місцем роботи, бо є великий обсяг роботи в досить стислі строки.
Через величезний вал оперативної інформації ЦВК не зможе відображати онлайн результати місцевих виборів по кожному із видів виборів (до області, району, міста, села) у кожному із населених пунктів – вся робота по нормальному оприлюдненню інформації (не тільки підсумкової) лягає на плечі ТВК, політичних партій, кандидатів, громадських організацій, засобів масової інформації і навіть простих виборців. Тут мусить бути співпраця усіх. Це наш Майдан особливого виду.
Робота відповідальна, її треба зробити спокійно і досить добре. І добре зроблену роботу будуть поважати люди. Добре зроблена робота піде на користь громадам і Україні в цілому.
Тарас Микула, журналіст
Рішення 1994 року Івано-Франківської міської ради (народних депутатів) про утворення міської виборчої комісії
Рішення 1998 року Івано-Франківської міської ради про утворення міської виборчої комісії
Рішення 2002 року Івано-Франківської міської ради про утворення міської виборчої комісії
Рішення 2006 року Івано-Франківської міської ради про утворення міської виборчої комісії
Архівні документи підготували
спеціальні кореспонденти Ігор Ткач та Дмитро Кавацюк