Новий рік франківці зустрічали без снігу, а січень здивував усіх веселкою. Чи впливають такі погодні аномалії на святковий настрій прикарпатців та якою буде зима далі?
Усі чекають снігу
Продавець Василь працює на новорічно-різдвяному ярмарку на Вічевому майдані. Продає глінтвейн, чай, каву, імбирне печиво та безліч інших солодощів. Ділиться, що в нього зараз дуже “слабі торги”, а порівняно з минулим роком – втрата 60%.
Каже, на кількість відвідувачів ярмарку впливає багато факторів. Зараз чимало людей хворіє, хтось переживає, що може захворіти, й тримає гроші про запас, а ще люди налякані реальною загрозою війни.
“Також дуже впливає відсутність снігу, – наголошує Василь. – Одним із наших товарів є гарячі напої, й зараз ми не продаємо нічого. І без снігу в людей настрій не новорічний, а радше великодній”.
Ще одним фактором зменшення кількості покупців Василь називає прямі потяги до курортних напрямів. Адже Івано-Франківськ перестав бути так званим проміжним пунктом для туристів.
Найбільше відвідувачів ярмарку продавець помітив 1-2 січня. Однак розуміє, що на різдвяні свята багато хто їде в село, тож у місті людей стане менше.
“Якщо узагальнити, то цей сезон доволі важкий для торгівлі. Та якщо випаде сніг, то хоч туристи приїдуть, – говорить Василь. – Але ми повинні розуміти, що на погоду ми не впливаємо і злитися на неї не можемо. Маємо сприймати її такою, яка є, і виходити з ситуації, що склалася”.
Підприємиця Тамара Соловейчик працює з квітами вже багато років. На ярмарку на Вічевому майдані продає новорічний декор ручної роботи. Каже, що покупців у неї завжди багато. А на кількість відвідувачів впливає не так відсутність снігу, як сильний дощ і вітер, адже тоді людей менше. Підприємиця розповідає, що дуже багато відвідувачів було 18 грудня – перед Днем святого Миколая, та декілька днів перед Новим роком. І попри те, що на Новий рік не було снігу, людей загалом було немало.
“Звичайно, кожен хотів би, щоб на свята був сніг, але люди готуються, – зазначає пані Тамара. – Вони купують декор і, незважаючи на відсутність снігу, всі чекають свят”.
Різниці у кількості відвідувачів цьогоріч порівняно з минулим роком Тамара Соловейчик не бачить. Каже, що й туристи по дорозі з «Буковелю» заходять на ярмарок, щоб придбати собі щось маленьке. А якщо приїжджають машинами, то і родичам купують подарунки.
Підприємиця зауважує, що при плюсовій температурі легше працювати надворі. Однак снігу все-таки хочеться.
“Ми чекаємо снігу, хотілося б, щоб він таки був, – розповідає Тамара. – Але не сильні морози, бо я вирощую рослини й розумію, що якщо після відлиги буде сильний мороз, то багато рослин пропаде”.
Кухар Василь готує шашлики, бограч, плов, квасолю по-коломийськи та інші ситні страви на святковому ярмарку на площі Ринок. Ділиться, що відсутність снігу частково впливає на кількість відвідувачів. Адже якщо є сніг, а надворі гарна погода, тоді люди виходять гуляти в місто.За його словами, у вихідні дні людей більше, аніж в будні. Однак кухар зауважує, що до них ходять обідати люди з роботи, а деякі беруть їжу з собою. Василь зауважує, що без снігу на вулиці тепліше, але таки чекає, щоб він випав. Адже тоді на ярмарку буде веселіше.
Анатолій Лесів працює інструктором на ковзанці біля ратуші. Розповідає, що відсутність снігу на кількість відвідувачів не впливає, тому що люди мають новорічний настрій, хочуть кудись подіти свою енергію і відпочити душею.
Найбільше ковзанку відвідують з п’ятниці по неділю та у святкові дні. З понеділка по четвер людей менше, однак під час канікул приходить багато дітей. Попри те, що минулого року в місті був сніг, різниці між кількістю відвідувачів Анатолій не бачить. Каже, ті люди, які хочуть покататися, прийдуть в будь-яку погоду.
Дощова зима – неврожайний рік
З давніх-давен прикарпатці визначали погоду та життєві події за природою. Тому ми підібрали для вас декілька народних прикмет, пов’язаних зі снігом.
Згідно з повір’ями, якщо на Новий рік падає сніг, то цього року ростимуть гриби. Якщо в перший день Нового року сильний мороз і малий сніжок, то добре вродить хліб, а якщо тепло й безсніжно – хліб вродить погано.
Якщо 6 січня, на Святвечір, падає сніг, то буде врожай на яблука. Згідно з прикметою, сніг і гарна погода на Різдво – до урожайного року, завірюха – бджоли добре роїтимуться. Якщо на Різдво йде сніг – заврожаїться озимина.
Якщо 13 січня буде сильний мороз і падатиме малий сніжок, буде врожай хліба, здоров’я у людей і тварин. Якщо падає м’який сніг – на врожай, а коли тепло, то літо буде дощовим.
Якщо під старий Новий рік добрий сніг – сійте гречку. А якщо 14 січня, у Василів вечір, буде завірюха, вона віщує великий урожай горіхів.
Ясна й холодна погода 19 січня, на Водохреще, – на посушливе літо, а похмура й сніжна – на рясний урожай. Під час освячення води йде сніг – добре роїтимуться бджоли й колоситимуться хліба. Удень йде сніг – на врожай гречки: вранці – ранньої, вдень – середньої, а ввечері – пізньої.
Згідно з давніми повір’ями, дощова зима є ознакою неврожайного року.
Якщо у січні часто будуть снігопади та завірюхи, то в липні часто йтимуть дощі. Малосніжна зима до посушливого літа. Якщо взимку сухо й холодно, то влітку сухо й жарко. Зима багата на сніги й ожеледицю – на гарний врожай.
І якщо лютий багатий снігом, то квітень буде щедрий на воду.
Буде тепліше
На ранок 9 січня в Івано-Франківську випало трохи снігу. Щоправда, увечері пройшов дрібний дощ, і дороги міста покрила ожеледиця.
Начальник Івано-Франківського обласного центру з гідрометеорології Володимир Фригович розповідає, що січень виявився дуже теплим як для України взагалі, так і для нашої області зокрема.
А в середу, 5 січня, взагалі зафіксували погодний максимум – 13 градусів тепла. Багаторічні спостереження за екстремальними температурами ведуться з 1948 року на Івано-Франківській станції, і 5 січня 2022 року стане історичним днем.
За словами Володимира Фриговича, згідно з багаторічними даними, січень має бути найхолоднішим місяцем і температура повинна досягати й 30 градусів морозу. Однак цього поки що не відзначали.
“Змінюється клімат, температурний режим теж, і, відповідно, на новорічно-різдвяні свята комусь було комфортно, комусь ні, але сніг бачили не всі, – говорить метеоролог. – У високогір’ї ще був сніг, а в місті лише трохи притрусило”.
Начальник центру з гідрометеорології пояснює, що на таку погоду впливають циклони й антициклони, які утворюються в атмосфері навколо Землі й постійно змінюють один одного. Каже, зараз спостерігаються так звані “гойдалки” – коливання плюсової й мінусової температур.
Така ситуація триватиме й далі. Так, 10-12 січня було похолодання, а 13-14 січня знову – різкий підйом температури. Така зміна погоди зазвичай супроводжується сильними вітрами.
“Снігу можна чекати, але, як ми знаємо, найбільше снігу випадає в лютому, особливо в гірській частині Карпат, – зазначає Володимир Фригович. – Ще поки що не знаю, яким буде лютий, але бачимо, що зима непередбачувана”.
Веселка в січні
У багатьох прикарпатців ранок 4 січня розпочався з незвичного для зими явища – веселки. Світлини такої аномалії швидко розповсюджувались в соцмережах, адже веселку в січні побачити важко.
Як розповідає начальник Івано-Франківського обласного центру з гідрометеорології, зазвичай веселку можна побачити вже навесні. А зараз вона з’явилась через потепління.
“Дуже дивно бачити в січні веселку. Але я думаю, це явище не є таким надзвичайним, адже температурний режим міняється. І дійсно, побачити веселку – Боже посилання”, – сміється Володимир Фригович.
Згідно з давніми повір’ями, побачити зимову веселку – одна з найбільш сприятливих прикмет. Найбільш поширеним тлумаченням цього повір’я є те, що у свідків цього явища буде щасливе життя увесь рік. Також очікуються позитивні зміни в долі всіх членів сім’ї.
І ще зимова веселка може віщувати зміну погоди – прийдуть морози або сильні снігопади й заметілі.
Давня прикмета каже, що, помітивши на зимовому небі веселку, варто загадати бажання. Адже колись вважали, що вона з’єднує земний і небесний світи – по ній, як по мосту, людські бажання потрапляють за адресою. І часто збуваються…
Світлана ТИМЧУК