16 липня 2024 року спливає 60-денний строк, відведений законом про мобілізацію для оновлення військово-облікових даних.
Уточнення даних відбувається через територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК і СП), центри надання адміністративних послуг (ЦНАП) або електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного чи резервіста «Резерв+», повідомляє УП.
За даними Міноборони, наразі оновили дані понад 4 мільйони військовозобов’язаних, серед яких 2,7 мільйона – через «Резерв+». Зокрема, станом на 3 липня у «Резерв+» уже оновили свої дані 2 мільйони військовозобов’язаних.
Станом на зиму 2024 року в Україні проживали орієнтовно 11,1 мільйона громадян, які підлягають мобілізації. Саме стільки чоловіків від 25 до 60 років мають ІПН – індивідуальний податковий номер.
Серед них приблизно 1 мільйон уже служать. Тобто станом на зараз оновили дані майже 36% військовозобов’язаних. Однак варто враховувати, що серед тих, хто оновив дані, певний відсоток складають чинні військові.
Які існують проблеми з оновленням даних
Представники територіальних центрів комплектування скаржаться, що ТЦК не справляються з потоком охочих.
Часто військовозобов’язані, які оновлюють дані в ЦНАПі або застосунку «Резерв+», зіштовхуються з проблемами, які можна вирішити тільки в ТЦК. Найпоширеніша серед них – в електронному кабінеті не підтягуються дані з реєстру «Оберіг», який збирає, зберігає та обробляє інформацію для військового обліку громадян.
Ще дві проблеми – брак кваліфікованих працівників і недосконалість електронної черги, яка працює лише для запису на оновлення даних військовозобов’язаних. Але в ТЦК приходять люди з різними питаннями. Як наслідок, усі відвідувачі центру комплектування змішуються в одну чергу. Відповідно немає гарантії, що військовозобов’язаного, який прийшов оновити дані, умовно кажучи, на 09:00, приймуть вчасно.
З 17 липня представники ТЦК матимуть право надсилати громадянам повістки поштою.
Якщо військовозобов’язаний не оновив дані до 16 липня, повістку надсилатимуть за місцем реєстрації. Така повістка вважатиметься врученою навіть у разі, якщо громадянин не отримав її на руки або відмовився підписувати.
Водночас повістки електронною поштою, в застосунках «Дія» чи «Резерв+» громадянам не надсилатимуть.
Якщо військовозобов’язаному вручили повістку, зокрема вперше, але він не прийшов до ТЦК, його оголошують у розшук. Статус «у розшуку» з’являється в електронному реєстрі «Оберіг».
Нещодавно стало відомо, що цей статус безпідставно відображався у 710 тисяч громадян. Міноборони виправило цю помилку завдяки застосунку «Резерв+».
Порушника, який не оновив дані або не став на військовий облік до 17 липня, оштрафують на суму від 17 тисяч до 25,5 тисяч гривень. Повноваження накладати штрафи в таких випадках мають керівники ТЦК, а оскаржити їх можна буде через суд.
Сплата штрафу не звільняє людину від обов’язку з’явитись до ТЦК та оновити військово-облікові дані. Термін у такому випадку не визначений законом. Повторне неоновлення даних призведе до чергового штрафу в таких самих розмірах.
Поліція матиме право затримувати порушників і доставляти їх у ТЦК.
Якщо штраф не сплачений, справу передадуть до виконавчої служби, яка відкриватиме провадження і може накласти арешт на майно або заблокувати банківські рахунки. При цьому закон «Про виконавче провадження» передбачає: якщо загальна сума штрафу не перевищує 160 тисяч гривень, арешт житла або земельної ділянки не здійснюється. У такому разі виконавча служба зобов’язана арештувати інше майно боржника відповідно до розміру штрафу.
Крім того, людину, яка не оновила дані, можуть тимчасово обмежити в праві користування автівкою.
Як це відбуватиметься на практиці? Керівник ТЦК просить поліцію доставити порушника до центру комплектування. Якщо поліція відповідає, що не змогла його знайти, ТЦК відправляє порушнику паперового листа з вимогою оновити дані. Якщо людина не виконує вимогу, її можуть позбавити водійського посвідчення за рішенням суду.
Суд може відмовити ТЦК. Зокрема, якщо позбавлення прав залишить людину без основного законного джерела доходу – тобто якщо людина працює водієм. А також якщо вона використовує автівку у зв’язку зі своєю інвалідністю чи інвалідністю особи, яку вона утримує. Крім того, військовозобов’язаний має право на апеляційне оскарження рішення суду.
Аналогічні «санкції» стосуються військовозобов’язаних, які не оновили персональні дані до 17 липня за кордоном. Крім того, через відсутність актуальних даних в електронному військово-обліковому документі для них діятимуть консульські обмеження. Зокрема, вони не зможуть отримати нові паспорти або продовжити дію старих, набути або вийти з громадянства, стати на консульський облік, одружитися, зареєструвати дитину.
До теми: Рада ухвалила законопроєкт про поновлення військових у званні: що відомо