«Вони захищають нас, а нам треба гідно зустріти їх після перемоги», – каже керівник благодійного фонду «Франко Опір» Володимир Рожнов. Волонтери фонду збирають гроші на добру справу – створюють у селі Пороги, що на Богородчанщині, реабілітаційний центр для ветеранів української армії.
На ділянці площею 0,7 га хочуть облаштувати простір, де воїни отримають психологічну підтримку, зможуть відновити здоров’я, розслабитися арт-терапією і прокачати бізнес-навички, знайдуть спокій і нові цілі у житті. Ну, і нарешті нормально виспляться.
Вартість ділянки – 12 тисяч доларів США. Наразі зібрали дві тисячі. Далі будуть проєктні роботи і будівництво самого простору. Планують облаштувати їдальню, кухню, спортивну залу, конференц-залу, майстерні, вестибюль, кімнати відпочинку і кімнати для занять арт-терапією.
Важливо, що ця земельна ділянка розташована в мальовничому місці біля гір, а головне – на околиці села.
«Чому це важливо? Бо для ефективної реабілітації ветеранів потрібна сепарація від соціальної метушні, – пояснює Володимир. – Щоб поруч не було магазинів, кафе, автотрафіку, людей, яким буде цікаво «скількох ти там убив?». Розумієте про що я? Це справді важливо, повірте».
Команда «Франко Опору» має величезний досвід реабілітації військових. З 2015 року через їхні «руки і серця» пройшло більше пів тисячі воїнів. Але всі ті заїзди проводили в орендованих осередках.
Як зазвичай проходила реабілітація? Бійці йшли у гори, на риболовлю, каталися на конях, плавали у басейні та відвідували масажиста, малювали, ліпили з глини, брали уроки бізнесу, працювали з духівником і психологом, вчилися знову відчувати своє скалічене війною тіло та зцілювати душу, понівечену тією ж кривавою війною.
Під час таких реабілітацій з бійцями траплялося чимало дивовижних речей. Хтось уперше в житті вирішував посповідатися, дехто починав міцно спати вночі – після багатомісячного безсоння, інші ж просто згадували, що вміють усміхатися.
«Пам’ятаю бійця, який протягом усього заїзду до всього і до всіх ставився скептично, з якоюсь підозрою, навіть власну сумку весь час носив із собою, – усміхається Рожнов. – А в останній день під час завершального групового кола… розплакався. Виявляється, він весь час був переконаний, що організатори мають якийсь свій зиск, хочуть щось випитати. А тоді зрозумів, що помилявся і згаяв купу часу не на те, що треба. Людина поїхала з реабілітації така натхненна, невдовзі він одружився, поміняв роботу. Інший хлопчина з того ж заїзду взагалі перестав пиячити після реабілітації. Хіба не перемога?».
Але далеко не завжди тижневого заїзду вистачало для повного відновлення бійців. І йдеться про відновлення не на місяць-два, а про справжні зміни в людині, в її свідомості. Тому так важливо, аби був центр, де підхід до реабілітації буде індивідуальний: комусь досить тижня, а іншому треба два місяці.
Після повномасштабного вторгнення ветеранів стане в рази більше. Окрім цього, велика війна – інтенсивніша, ніж була досі. Відповідно й внутрішні травми у військових теж глибші. «Ще не заросло одне, а вже з’явилося нове», – каже Рожнов.
Як він пояснює, у людей, які вертаються з війни, часто зрушений внутрішній світ. Такий собі землетрус усередині. На фронті в голові стається обнулення, осипається вся мішура. Життєві програми і переконання, якими жили до війни, ламаються, а нових ще нема. Що з цим тепер робити і як жити по-іншому, поки не ясно, тому боєць дуже дезорієнтований.
І це надзвичайно важливий час – під ногами ще сковзко, легко впасти, особливо, якщо не розумієш, куди тепер рухатися. Тому так потрібно помогти йому усвідомити себе нового і нові орієнтири.
«Знаєте, чому після кожної війни в країні відбувається економічний і науковий бум? – каже Рожнов. – Бо ветерани – це колосальний інтелектуальний ресурс. Це люди з новим мисленням. Аби лише спрямували свою енергію в правильне русло. Ми їм просто хочемо допомогти в цьому».
Наталя МОСТОВА
Для охочих підтримати майбутній реабілітаційний центр:
UA623052990000026008025503026 БФ ФРАНКIВСЬКИЙ ОПIР БО
ЄДРПОУ 39429148
картка Приват банку 5169 3351 0030 4555