Перспектива забудови промислового мікрорайону в межах вулиць Крайківського-Макогона-Промислова вже майже рік тримає в напрузі Івано-Франківськ. Хоч окружний адміністративний суд скасував усі рішення міської ради, які дозволяли там будівництво, і це підтвердив Львівський апеляційний суд, але бажання забудувати цей мікрорайон змушує натхненників такої ідеї шукати інші шляхи. Тож 20 червня міськрада знову дала дозвіл на розроблення детального плану території (ДПТ) в межах цих вулиць. Однак чиновники запевняють, що тепер мова йде не про територію 3,47 гектара, як колись, а тільки про 0,75 га. Втім громада побоюється, що її таки ошукали.
Передісторія
Перші кроки щодо наміру забудувати цю промислову зону були зроблені ще у липні 2015 року, коли міськрада на чолі з Віктором Анушкевичусом надала дозвіл на розробку ДПТ в межах вулиць Крайківського-Макогона-Промислова. Однак резонансу ця справа набула тільки через рік – у липні 2016-го, коли громадськість довідалася, що там хочуть збудувати 33 багатоповерхівки. Згідно з тодішнім проектом, планували збудувати чотири секції як 16-поверхові будинки, 12 секцій на 12 поверхів, дві – на 10 та 15 – на дев’ять поверхів. Крім того, там передбачалося громадське приміщення на сім поверхів з підземним паркінгом та дитячий садок на 100 місць. Будувати планували на території 3,47 га, більша частина якої належала Івано-Франківській харчосмаковій фабриці та Шляхово-ремонтно-будівельному управлінню №1.
Звісно, що такі розмахи будівництва неабияк обурили громадськість, а особливо мешканців сусідніх вулиць, які побоювалися, що їхні старі будинки не витримають в ході забудови. До того ж, не були проведені громадські слухання. Втім згодом директор департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Дмитро Нижник все-таки показав начебто протокол громадських слухань, на яких були присутні шестеро чиновників та четверо мешканців, які відмовилися зареєструватися. Але цей, так би мовити, протокол навіть не був підписаний та завірений попереднім очільником департаменту.
Хоч громадськість і просила зняти скандальне питання з порядку денного сесії та провести справжні громадські слухання, 8 липня минулого року під крики «Ганьба» міськрада затвердила ДПТ в межах вулиць Крайківського-Макогона-Промислова. Згодом 14 громадських організацій вимагали від міського голови Руслана Марцінківа ветувати рішення міськради, але він відмовився.
Після звернень громади прокуратура розпочала розслідування за фактом зловживання службовцями міськради та подала позов в Івано-Франківський окружний адміністративний суд про скасування скандальних рішень міськради. Зрештою, наприкінці минулого року суд скасував рішення міськради про затвердження ДПТ, дозвіл ПАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика» на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок під житлове будівництво та дозвіл на складання проекту водовідведення. Хоч міська рада і подала апеляції, але Львівський апеляційний суд також став на бік громади і залишив рішення Івано-Франківського окружного адмінсуду незмінними. Міськрада подала вже касації, і справи перебувають на розгляді у Вищому адміністративному суді.
Нова історія
Втім міська рада знайшла ще один шлях, як таки забудувати цей промисловий мікрорайон – 20 червня вона знову дала дозвіл на розробку ДПТ в межах вулиць Крайківського-Макогона-Промислова. За відповідне рішення проголосувало 30 депутатів.
У рішенні вказано, що в межах цих вулиць треба також спроектувати дитячий садок, а роботи з розробки ДПТ фінансуватиме ТОВ «Івано-Франківська дорожня служба» та ПАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика».
Однак у рішенні не вказали ані площу, на яку розробляється ДПТ, ані кадастрового номера ділянки, ані на підставі чого надається такий дозвіл. А присутність у документі харчосмакової фабрики вже налаштовує на недобрі думки.
До того ж, Руслан Марцінків не надав слова представникам громадськості, а на запитання депутатів про площу сухо відповів, що це ДПТ і треба йти далі.
Відповідно, все це змусило громадськість знову насторожитись. «У прийнятому проекті рішення немає чітко зазначеної земельної ділянки і немає кадастрового номера. Тому не зрозуміло, чи ДПТ буде розроблятися на всю територію, як минулого разу, чи тільки на ту, яка належить на правах договору оренди ТОВ «Івано-Франківській дорожній службі». Коли на земельній комісії ми попросили надати нам пояснювальну записку, яка йде до проекту рішення і де чітко вказується, хто замовник ДПТ, то представники департаменту архітектури сказали, що не мають її», – розповідає голова ГО «Залізний тризуб» Наталія Сербин.
Відтак вона вже направила запити, аби міськрада надала відповідні документи. На думку Сербин, громаді подали кота у мішку. Адже на земельну комісію прийшов представник “Івано-Франківської дорожньої служби” і зазначив, що ДПТ буде тільки на їхню територію. Це ж запевняв голова земельної комісії Володимир Яблонь. Але на сесії виглядало так, що дозвіл на ДПТ дали на всю територію.
«Те, що говорили на комісії, і те, що відбулося на сесії, суттєво відрізняється. Ніхто не проти, щоб дорожня служба розробляла ДПТ. Вони цей об’єкт купили з аукціону, це їхня земля на правах оренди, тому нехай проводять громадські слухання та враховують пропозиції людей. Але якщо це афера на 5 гектарів і ДПТ затвердили в тому числі і на територію харчосмакової фабрики, то це знову велика брехня», – додає лідерка «Залізного тризуба».
Кара за непокірність
Мешканка вул. Подільської пані Галина наголошує, що міська рада ігнорує рішення судів щодо харчосмакової фабрики. «Таке враження, що громаду міста і мешканців прилеглих територій мали в носі. Це дуже прикро. Багато мешканців розчаровані, бо голосували і за мера, і за його партію. Тепер, як сказала одна з сусідок, вони кусають лікті», – говорить активістка.
Жінка запевняє, що громада не має наміру здаватися, а буде йти далі правовим шляхом. Вона також пригадує, що на земельній комісії мова йшла тільки про 0,75 га для дорожньої служби і про дитячий садок на цій території. «Нас заспокоювали, що це тільки ДПТ, а тут раптом з’ясовується, що в одному рішенні пішла і харчосмакова фабрика. Як мінімум, це непорядно, а чи законно – це вже інше питання. І, напевне, не до жителів, а до прокуратури, – продовжує пані Галина. – Мешканці не сидітимуть склавши руки, а будуть шукати вихід. Будемо радитися з людьми, що робити далі і як діяти».
Також громада ще міркує, чи діяти всім як фізичним особам, чи об’єднатися в організацію. Проте, стверджує активістка, в будь-якому випадку вони будуть дуже пильно слідкувати за тим, як відбуваються ці процеси. «Ні одна буква закону не буде порушена, бо терпець у народу не залізний і не гумовий. Звичайно, мешканці мікрорайону як не мали нормальної дороги, так і не мають. Нас карають за те, що ми непокірні. Поводяться з нами, як господарі життя», – додає вона.
Постійна напруга
На думку ще одного активіста, атовця Олексія Замкового, рішення міської ради про надання дозволу на розробку ДПТ є дуже завуальованим, оскільки не зрозуміло, хто, де і що будуватиме. «Це питання постійно тримає мешканців у напрузі, бо ми не знаємо, на чому стоїмо. Суди повигравали, а ситуація з міською радою виходить конфліктна. До нас не прислухаються, і є інформація, що хочуть просунути свій проект без соціальної складової, яку ми пропонували під час громадських слухань», – обурюється він.
Нагадаємо, що 16 вересня 2016 р. після затвердження ДПТ (а не до того, як вимагає закон) таки відбулися громадські слухання. Тоді мешканці вулиць Макогона, Подільської, Кобилянської, Лермонтова, Гарбарської, Косівської та Промислової не підтримали той ДПТ і подали свої пропозиції щодо соціального розвитку території забудови та мікрорайону. Так, вони пропонували у проекті забудови передбачити спорудження дитсадка та школи, ігрових і спортивних майданчиків для дітей та дорослих, велодоріжок, альпін-парку, критого спортивного басейну, поля для міні-футболу та баскетболу та зеленої зони відпочинку. Кількість будинків мала розраховуватися після внесення в ДПТ попередніх пропозицій, а поверховість забудови, безпосередньо наближеної до приватних будинків, повинна була бути зменшена до 3-4 поверхів та не більше 5-6 – до решти будинків.
Тоді ж головуючий зборів Олексій Замковий дав ляпас «свободівцю» Петру Гавришу, який почав говорити, незважаючи на те, що йому слова не давали. Пізніше слідчі розцінили це як «тяжке тілесне ушкодження» і проти Замкового відкрили кримінальну справу, яка згодом була перекваліфікована за ч. 2 ст. 350 ККУ (Умисне нанесення побоїв або заподіяння легкого чи середньої тяжкості тілесного ушкодження службовій особі або громадянинові, який виконує громадський обов’язок). За цими фактами кримінальна справа відкрита також і проти Петра Гавриша, проте матеріали ще не передали до суду.
«Я не знаю, чим вони керуються. Це важкий випадок. Ми зараз радимось до чого це все призведе. У рішенні вказано, що треба проводити ще раз громадські слухання. Якщо вони підуть по тому сценарію, що минулого разу, то це буде чергова підтасовка», – каже Замковий.
До того ж, за старими проектом ДПТ, у понад тисячі квартир мало б оселитися майже п’ять тисяч мешканців. Тому, каже Замковий, того садка на 100 місць зовсім не вистачить, а довкола вже всі школи і садки «забиті».
«Виходить, що два рішення сесії фактично однакові за змістом, але з різницею в два роки. Вони те рішення не скасовують, а для того, аби минулорічні слухання не взяти до уваги, приймають другий раз рішення про розробку ДПТ, щоб провести повторні громадські слухання так, як їм потрібно», – міркує активіст.
Дорадчий голос громадськості
В.о. директора департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Орест Кошик запевняє, що ДПТ розробляється не на ту територію, що колись, а тільки на 0,75 га, які перебувають в оренді ТОВ «Івано-Франківська дорожня служба». Мовляв, підставою для цього рішення стало звернення підприємства. Жодних матеріалів, крім заяви дорожньої служби, в департаменті немає.
Нагадаємо, що 26 квітня 2016 р. міськрада дала дозвіл на складання проектів землеустрою для будівництва групи багатоквартирних житлових будинків на ділянці площею 1,53 га по вул. Макогона, 23А ТОВ «Івано-Франківська дорожня служба», яке дотичне до «свободівської» верхівки міста. Підставою для прийняття рішення стало те, що дорожня служба викупила на аукціоні нерухоме майно на цій території. Цікаво, що ділянка, яку орендує підприємство, займає тільки 0,75 га з 1,53 га, яка йому відводилась.
«Матеріали ще не розроблені, у нас є тільки заява. Коли вже буде проект, то його однозначно винесуть на громадські слухання. Там має бути багатоквартирна забудова і дитячий садочок. Якщо йде фінансування того ДПТ і від ПАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика», то, відповідно, садок може бути на її території», – пояснює Кошик. Він додає, що не обов’язково при надані дозволу на розробку ДПТ подаються графічні матеріали. Мовляв, згідно з законодавством, достатньо тільки заяви.
Посадовець розповідає, що для розроблення проектної документації потрібно приблизно два-три тижні. Потім проект публікується на сайті департаменту та подається оголошення в «Західний кур’єр» про проведення громадських слухань. Після 30 днів з моменту публікації маються відбутися громадські слухання. Відтак проект рішення подається на затвердження сесії міської ради. Якщо його затвердять, то наступний крок – зміна цільового призначення, адже зараз призначення цієї земельної ділянки з кадастровим номером 2610100000:03:002:0578 – розміщення та експлуатація основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості. За словами Кошика, зміна цільового призначення – це окремий проект рішення, який може бути розглянутий сесією одразу після затвердження ДПТ.
Чиновник пояснює, що пропозиції громадськості до ДПТ мають тільки дорадчий голос і їх ще потім розглядатиме департамент. «Сподіваюся, що політика нашої міської ради така, щоб прислуховуватися, особливо в цьому питанні, до громадськості», – каже він.
Втім з’ясувалося, що харчосмакова фабрика вже встигла змінити цільове призначення орендованої земельної ділянки. Так, територія площею 0,35 га ще має цільове призначення для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості. А от цільове призначення ділянки площею 3,12 га, згідно з даними публічної кадастрової карти, вже змінене з промислового на будівництво і обслуговування багатоквартирного житлового будинку.
Разом ці ділянки займають площу 3,47 га, і тут ще з самого початку планувалось зведення 33 багатоповерхівок. Тож виходить, що хоч суди скасували рішення міської ради про затвердження ДПТ на цій ділянці та дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок під житлове будівництво, але її цільове призначення якимось чином змінене. В департаменті архітектури не знають, коли точно це відбулось, але кажуть, що у жовтні 2016 р. давали висновки щодо зміни цільового призначення.
Дії міської ради щодо забудови цього промислового мікрорайону знову викликають чимало обурення в людей. Залишається тільки сподіватися, що вона не переступить вдруге через громаду та таки дослухається до її пропозицій.
Наталя КОЗАК