“Розвиток альтернативної енергетики: вітер, вода, сонце. Ця сфера може нам давати до 10% електроенергії, хоча сьогодні дає лише 1%. Також у нас величезний потенціал у сфері атомної енергетики – до 60% електроенергії може вироблятися на АЕС абсолютно безпечно”, – сказав прем’єр-міністр України у інтерв’ю журналісту інформаційного агентства”Інтерфакс-Україна”.
У першому півріччі 2016 року частка АЕС скоротилася до 52,6%, тоді як ГЕС і ГАЕС збільшилася до 6,6%, ВЕС і СЕС – залишилася на рівні близько 1%. Інша електроенергія виробляється на теплоелектростанціях (ТЕС) і теплоелектроцентралях (ТЕЦ).
Проінформуємо читачів, що Державним бюджетом України на 2016 рік передбачено фінансування для продовження механізму в термомодернізації житлового фонду в обсязі 893 млн гривень (з урахуванням невикористаних залишків спеціального фонду державного бюджету у 2015 році).
Однак, за результатами оцінки експертів загальна потреба в інвестиціях в дану програму більше ніж 830 млрд гривень.
Так, в результаті зростання цін і тарифів на комунальні послуги у квітні – травні 2015 р. кількість домогосподарств, яким були призначені субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, перевищила 5 млн. Очікується, що у 2016-2017 роках зазначений показник буде значно більший. Разом з тим у відповідної категорії споживачів енергії відсутня мотивація для зниження обсягу споживання енергоресурсів, оскільки відсутність обліку спожитої енергії не дає змоги визначити реальний обсяг її споживання та відповідно оцінити переваги від його скорочення. При цьому можливості споживачів для інвестування в термомодернізацію власного житла обмежені.
В Україні діє Урядова програма енергоефективності (це безповоротна державна грошова допомога українцям, яка надається через державні банки), про яку вже писалося на шпальтах «Галицього кореспонденту»
Відповідно до даних Держенергоефективності (інформація станом на 25.07.2016 року), загальний обсяг виданих кредитів на придбання «негазових» котлів, енергоефективного обладнання/матеріалів для фізичних осіб, ОСББ/ЖБК, для Івано-Франківської області становить 120, 02 млн гривень. Зокрема, Львівська область отримала 232, 74 млн грн.
Цифра щодо обсягу виданих кредитів на придбання котлів у Івано-Франківській області – 18,3 млн грн для порівняння у Львівській області ця цифра становить 49,4 млн гривень. Це лідер у даному списку розподілу кредитів списку областей України.
Щодо обсягу виданих кредитів населенню Івано-Франківщини, то за останніми даними Держенергоефективності – це 100,9 млн грн.
Хоча зараз це єдина державна програма щодо енергоефективних заходів для жителів багатоквартирних будинків, розроблено проект Фонду енергоефективності
У результаті реалізації Концепції впровадження в Україні Фонду енергоефективності передбачається досягнути, зокрема, таких цілей:
- зменшення споживання та імпорту природного газу (1,5 млрд куб. метрів на рік), що матиме позитивний ефект на платіжний баланс (+9,1 млрд гривень на рік) та сприятиме зміцненню національної валюти та енергетичної безпеки;
- зменшення витрат домогосподарств на оплату житлово-комунальних послуг, інвестування ними в енергоефективність власного житла та покращення енергетичних характеристик житлового фонду в країні;
- зменшення витрат державного бюджету на фінансування субсидій (5 млрд. гривень на рік) та пільг населенню на оплату житлово-комунальних послуг;
- створення нового ринку енергоефективних заходів, нових робочих місць (до 75 тис.), збільшення податкових надходжень до державного та місцевих бюджетів (до 10 млрд гривень на рік).
Реалізація Концепції здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, а також за рахунок міжнародної технічної та фінансової допомоги, грантів.
Коли запрацює це нововведення – поки важко сказати.
Нагадаємо, «Нафтогаз» проти «Газпрому»: чи результат відобразиться на цифрах у наших платіжках.
Коташевська Тетяна
Матеріал підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки міжнародного медіа-проекту MyMedia