У Коломиї між музеєм Писанки та музеєм Гуцульщини розташований невеликий сквер на вулиці Театральній. Згідно із генпланом міста, там має бути будинок, але депутати вже сім разів за це не проголосували.
Чи з’явиться будівля на місці скверу та кому це вигідно, дізнавався «Галицький кореспондент».
За планом – забудова
Невеликий сквер у Коломиї зчинив багато галасу. Вхід у нього розміщений між будинками №32 та №36, поруч – славнозвісний Музей писанкового розпису і Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття. У цьому сквері у 2012 році облаштували парк скульптур «7 ЧУДЕСних писанок», одним із його меценатів став міський голова Коломиї Ігор Слюзар. Тепер саме він пропонує продати частину цього скверу на аукціоні. Таке рішення не знаходить достатньої підтримки депутатів на сесії міськради, але мер це пропонує знову.
Мер каже, що захист скверу – питання політичне. Мовляв, депутати від опозиційної до нього партії утримуються або ж виступають проти забудови ділянки. Через соціальні мережі вони заручилися підтримкою жителів, які пам’ятають цей сквер все життя і не можуть уявити там будинок. Тому за адресою вул. Театральна, 34 поки що пусто.
Вперше це питання на сесію Коломийської міської ради винесли ще в жовтні 2018 року. У рішенні просили надати дозвіл Коломийській міській раді на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,0554 гектара за адресою вул. Театральна, 34 для будівництва та обслуговування будинку за рахунок земель міської ради, з метою продажу її на земельних торгах.
На цьому місці планують спорудити багатоквартирний будинок з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури.
Тоді віддати ділянку на продаж не вдалося, бо один із депутатів звернув увагу на те, що йде мова про сквер і «за» проголосували лише вісім депутатів. Ще шестеро голосували проти, двоє утрималися. 13 депутатів просто не взяли участі у голосуванні.
У грудні того ж року це питання ще раз винесли на сесію, але депутати знову не підтримали ідею забудови скверу. «За» проголосували тільки дев’ятеро. Ті ж 13 депутатів знову не взяли участі у голосуванні.
Потім погодити продаж земельної ділянки намагалися також в лютому, березні, квітні та двічі у вересні 2019 року. За нього голосувало щоразу трохи більше депутатів, але недостатньо, щоб прийняти рішення. Востаннє ділянку від продажу відділяв лише один голос.
Окремі депутати з Коломиї почали активно виступати проти будівництва, знімати відео та поширювати у соцмережах, просили користувачів у Фейсбуці ділитися цією інформацією, а під їхніми записами з’явилися десятки коментарів: «Ні будівництву», «Підтримую» тощо.
Щоб зберегти сквер, активісти почали збирати підписи серед місцевих жителів. Колективне звернення з проханням зберегти сквер підписали близько 1200 осіб, але міський голова і надалі планує продавати ділянку.
Захист скверу
Сергій Коцюр, депутат Івано-Франківської обласної ради, відстоює питання збереження ділянки біля скверу. Каже, що зелену зону в такому привабливому для мешканців і туристів місці обов’язково потрібно зберегти.
«Це питання порушували вже сім разів. Кожного разу хтось вказував на те, що йдеться про частину скверу, і депутати це рішення не підтримували, але його висували знову і знову. Місцеві користуються цим сквером, це зелена зона, яких і так мало у місті», – наголошує Коцюр.
У вересні 2019 року забудову цієї території підтримали вже 17 депутатів, забракло лише одного голосу, щоб рішення прийняли. Сергій Коцюр тоді вже особисто виступив на сесії, попросив депутатів і мешканців звернути увагу на те, що у місті зникне сквер.
Потім депутатам двічі відмовили в оприлюдненні петиції проти забудови скверу. Тоді активісти вийшли у сквер збирати підписи проти забудови. Коли уже за три дні було 1200 підписів, міський голова сказав, що люди підписували звернення несвідомо, мовляв, ними маніпулювали, а на цій земельній ділянці може бути тільки будинок.
«У генплані і справді ця ділянка відведена під будівництво, але це не означає, що її не можна перенести. Кожен коломиянин бачить цю територію як сквер. Голова хоче продати – ми просимо перенести ділянку, щоб залишити зелену зону, він знову каже, що треба продати, і в нас відбувається таке «перекидання м’ячика», – пояснює Сергій Коцюр.
Він показує сторінки у соцмережах, підписане звернення. Тисячі людей проти будівництва біля скверу, але ще один депутатський голос – і його може не стати. За словами депутата, місто навряд чи отримає достатньо велику суму від продажу ділянки, за 1-2 мільйони гривень багато доріг у місті не зробиш, зате жителям залишиться зелена відпочинкова зона, яку можна було б гарно облаштувати.
Гроші на дороги
Міський голова Коломиї Ігор Слюзар розповідає, що ця ділянка відведена під будівництво, а місту від її продажу буде лише користь. За його словами, тут ще десятки років тому був будинок, який знесли, тож адреса Театральна, 34 тепер пустує. А якщо це місце продати під будівництво, бюджет поповниться кругленькою сумою, яку витратять на ремонт місцевих доріг.
«Між двома глухими стінами двох будинків має бути будинок №34. Ще у 1996 році цю ділянку давали під будівництво «Просвіті», але товариство не оформило землю, і ті документи втратили чинність. На сьогодні землю неможливо віддати юридичній особі інакше, ніж через аукціон. За генпланом, ця вулиця має бути суцільно забудована, без проміжків. У будинку має бути центральний прохід у сквер, який залишиться, бо це – рекреаційна зона і він охороняється законом», – наголошує мер Коломиї.
Земельну ділянку внесли до переліку запланованих для продажу, коли формували бюджет розвитку. Слюзар вважає, що окрема фракція захищає сквер просто тому, що пішла в опозицію.
Міський голова не розповів, чи зголошувалися вже охочі будувати на цьому місці, але каже, що таких буде безліч.
«Я думаю, буде мільйон людей, які захочуть придбати ділянку на Театральній, бо кращої ділянки у Коломиї немає. Коли на аукціоні продавали ділянку на вулиці Вільде, стартова вартість зросла у 33 рази. Ми очікуємо схожого результату», – пояснює мер Коломиї.
Сквер і пам’ять
Місцеві коломияни цим переходом користуються часто. Доріжка не пустує, нею щоразу йдуть школярі, старші люди, батьки із візками. Ідея спорудження на цьому місці ще одного будинку, нехай навіть через нього можна буде потрапити до скверу, людям не надто подобається.
Деякі перехожі про можливу забудову навіть не чули. Кажуть, що хотіли б відремонтованих доріг, але уявити тут, на Театральній, ще щось, окрім скверу, просто не можуть.
«Мені всього 18, але, скільки я себе пам’ятаю, тут завжди був сквер. У мене дуже негативне ставлення до забудови, бо ось цей шматок – музей Писанки, скульптури нагадують про дуже важливі для коломиян часи. До того ж, сам прохід дуже зручний, тут гарно і зелено. Це важливе місце для Коломиї, не варто його перекривати», – вважає Соломія Волощук.
Місцеві мешканці кажуть, що сквер існує, відколи існує і сама Коломия. Зелені ділянки місту потрібні, і їх є значно менше, аніж будинків із магазинами та офісами.
«Дивіться, як гарно, парком йдуть люди, гуляють мами з дітьми, я не чув про цей конфлікт, але навіщо щось будувати, якщо тут так гарно?» – дивується коломиянин Михайло Смаглій.
На наступну сесію депутати готують проєкт рішення про те, щоб залишити землю за громадою міста. Якщо на те буде політична воля депутатів і міського голови, сквер збережуть. Якщо ні – частина скверу стане новою будівлею: із офісами та магазинами, однак без зелених насаджень.
Марта БАРАНЕЦЬКА