Березовий сік здавна відомий своїми цілющими властивостями. Житель гірського села Липовиця, що на Рожнятівщині, Михайло Дранчук поділився з “Галицьким кореспондентом” власними секретами та правилами збирання березового соку.
Чоловік каже, що цей сік має корисні властивості й вважає, що його вживання позитивно впливає на організм людини. Кожної весни він збирає сік для своєї родини, зокрема онуків, які люблять смакувати ним найбільше. До березового соку його дружина додає часточки лимону чи апельсину і тоді напій виходить ще смачнішим.
“З берези варто брати сік так, щоб не нашкодити самому деревцю. Брати лише в екологічно чистому лісі, подалі від доріг та підприємств. Навіть гриби та ягоди не рекомендую збирати поруч автомагістралей”, – розповідає пан Михайло.
Він наголошує, що брати з білокорої красуні варто не більше аніж 2-3 л соку, щоб не виснажити її. Для цього процесу найкраще обирати деревце постарше і з діаметром стовбура не менше 20-25 сантиметрів, бо тонші дерева можуть згодом ослабнути. А ще чоловік ніколи не бере сік з одної і тої самої берези щороку поспіль. Отвір радить робити вище, як метр від землі. Якщо з деревця тече напівпрозора рідина – можна збирати сік та підставляти ємність. Якщо ні, наголошує чоловік, то потрібно обов’язково закрити зроблений отвір.
“Ніколи не використовую сокиру, завжди беру дриль і просвердлюю невеликий отвір, щоб не зашкодити берізці. Отвір роблю приблизно 3 см, вставляю до нього пластиковий наконечник системи для крапельниці, яку купую в аптеці, а інший кінець опускаю в тару. Можу використовувати і тонкі пластикові трубочки для соку”, – деталізує чоловік.
Пан Михайло наголошує, що найкраще для збирання березового соку брати скляну банку з широким горлом. Зазначає, що 3-літрова ємність наповнюється приблизно за 6-7 годин. Після збирання, каже, обов’язково той отвір прикрити мохом чи змастити глиною або садовим варом.
Мар’яна ЛОКАТИР