Смерть на будові

  • Під час будівництва корпусу Католицької школи в Івано-Франківську обвалилося перекриття між другим і третім поверхами. П’ятеро будівельників опинилися під завалами, один з них загинув.

     З ранку до вечора

    22 листопада близько 20 год. на території Католицької школи, що на вул. Шевченка, трапився обвал на будівельному майданчику. Там зводили триповерховий корпус, де мали розмістити спортивну та актову зали і їдальню. Спорудження корпусу на замовлення Івано-Франківської архієпархії УГКЦ почала компанія «Монокарбуд» ще у травні.

    Того ж дня шестеро будівельників працювали з ранку до вечора, незважаючи на дощ та темну пору доби. Вони встановили підпори і почали заливати бетон, але раптом нагорі почули підозрілий шум.

    «Перекриття заливається десь 5-6 годин. Вони зробили все, пішли, і кран заливав розчин. Десь щось не спрацювало. Коли почувся тріск та шум, вони піднялися на другий поверх подивитися, що там сталося, і в цей момент стався обвал на площі 216 кв. метрів. На той момент вони не повинні були там бути», – розповідає начальник управління з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційно-оборонної роботи та діяльності правоохоронних органів міської ради Ігор Влізло.

    Побачивши обвал, будівельник, який працював на крані, викликав швидку, а медики, в свою чергу, повідомили рятувальників. На місце події одразу ж виїхали всі аварійно-рятувальні служби міста – загалом понад 80 осіб.

    Спершу рятувальники визволили з-під завалів трьох будівельників. Двоє з них від госпіталізації відмовились, а третій під ранок самовільно покинув лікарню. За словами рятувальників, один з будівельників народився в сорочці, адже його витягнули з-під таких звалів, де, здавалося, вціліти було неможливо. Втім, він відбувся лише кількома подряпинами.

    Найбільше постраждав четвертий працівник, адже він пробув під завалами понад дві години. Його з численними травмами доправили в обласну клінічну лікарню.

    «Будівельники були у шоковому стані, хтось тікав, хтось ховався. Ми також знали, що є ще п’ятий під завалами, але від початку рятувальної операції його не бачили, – продовжує Влізло. – Близько 23.00, коли вже все розрізали, розібрали, то дійшли до того, місця, де він був. Тіло було важко витягнути, бо його дуже прикидало розчином. Він, очевидно, загинув миттєво».

    Найбільший удар припав саме на 70-річного виконроба, який перебував в епіцентрі обвалу. Кажуть, що він був хорошим фахівцем, тому й у такому поважному віці ще працював на виробництві.

    Причини обвалу

    За словами Ігоря Влізла, наразі є декілька версій того, що сталося. Перша – нещасний випадок, друга – недотримання правил безпеки, третя – недотримання технологій будівництва.

    «Будівельники повинні були знати, що під час заливання перекриття вони не мали перебувати на другому поверсі. Нехай би там воно хоч горіло, хоч валилось, але їх там не мало бути. Вночі, звісно, будують, але має бути дотримання правил техніки безпеки. Чому вони опинилися на другому поверсі? Чи їм дав хтось таку вказівку? Багато питань до цього виникає і в мене як керівника управління, а ще більше в правоохоронців. А якби вони збудували і воно рухнуло на дітей? Це була би братська могила на рівному місці», – міркує надзвичайник.

    До того ж, каже він, є питання і щодо якості матеріалів. Наприклад, підпора мала б витримувати в два рази більше, ніж на неї навантажують. Вона ж не витримала навіть 30 кубів, хоча була розрахована на 150. Також невідомо, чи були працівники офіційно працевлаштовані й ознайомлені з правилами безпеки. Не виключено, що вони вживали алкоголь. Втім, коли стаються такі трагедії, то у 90% випадків причиною є недотримання техніки безпеки.

    На місці аварії було створено штаб з ліквідації некваліфікованої події та розгорнуто стаціонарний пункт обігріву. 23 листопада на вранішньому засіданні штаб зобов’язав архбудконтроль винести припис про зупинку будівельних робіт, архієпархію УГКЦ –  забезпечити охорону об’єкта, розробити проект про демонтаж конструкцій перекриття другого поверху, укласти договір зі спеціалізованою організацією для ліквідації наслідків обвалу та надати допомогу постраждалим і сім’ї загиблого. Крім того, рекомендувалося і призупинити навчання 23 та 24 листопада.

    «Замовник має зробити повну будівельну експертизу і вирівняти все до рівня другого поверху. Експертиза вже зробить висновок, чи можна далі будувати, чи ні. Ми будемо робити все для того, щоб не просто ліквідувати цю надзвичайну ситуацію, а виявити причини. Хочемо, щоб це стало великою наукою для всіх забудовників і такі грубі помилки під час будування більше не повторювались», – наголосив Влізло.

     

    Співчуття від церкви

    На другий день після трагедії Івано-Франківська архієпархія УГКЦ зробила офіційну заяву. Вона висловила щире співчуття родині загиблого Зеновія Обідняка та постраждалим, які отримали травми, а всім, хто брав участь у ліквідації наслідків трагедії, – подяку. Також у заяві зазначається, що будівництво нового корпусу Католицької школи-гімназії на вул. Шевченка, 11 було розпочате в травні 2017 р. фірмою, яка спеціалізується на будівництві монолітно-каркасних будівель і споруд.

    Тим часом в інтернеті поширилась інформація, що будівельники працювали ввечері і в дощ, бо церква хотіла встигнути освоїти 700 тисяч, які обласна рада виділила їй для будівництва. Втім прес-секретар УГКЦ Володимир Лукашевський спростовує це. Каже, ці гроші виділили для будівництва Католицької школи у с. Драгомирчани, що  неподалік обласного центру. Запевняє, що будівельникам ніхто не ставив часові обмеження і не підганяв їх.

    «Коли відбувається процес залиття, то він вимагає безперервної роботи. Це світова практика. Робітники працювали нормально з 08.00 і почали процес, все за одним махом. Тобто ми не підганяли їх, вони не спішили, але мусили закінчити розпочатий процес», – пояснює прес-секретар.

    За його словами, навіть якби обвал стався вдень, то діти все одно б не постраждали, адже вони заходять з центрального корпусу, а добудова – збоку. Втім вони виконали вимогу штабу і якщо в четвер ще було навчання, бо не встигли всіх сповістити, то в п’ятницю – ні. Питання надання допомоги постраждалим наразі вирішується.

    Також Лукашевський зазначив, що цей забудовник будував багато серйозних об’єктів. На тендері були пропозиції від кількох компаній, але обрали саме «Монокарбуд» через позитивні відгуки та досвід співпраці. Раніше фірма зводила на замовлення церкви діагностичний центр на вул. Гарбарській. Тому ніхто не очікував, що може статися така трагедія.

    Зараз експерти з «Львівської політехніки» мають розробити проект безпечного розбирання завалів. З боку школи встановили паркан, щоб діти не потрапили на будівництво. За тим, щоб ніхто не намагався його перелізти та потрапити на місце обвалу, стежить охорона.

     

    Провадження та обшуки

    За даними аналітичної системи «YouControl», товариство з обмеженою відповідальністю «Монокарбуд» засноване у 2006 році. Засновником і керівником компанії є Тимчук Андрій Степанович з с. Братківці. Розмір статутного фонду становить 3 240 000 гривень. Основний вид діяльності – будівництво житлових і нежитлових будівель. Як зазначено на сайті «Монокарбуду», серед їхніх проектів будівництво аквапарку «Льодової арени», добудова до супермаркету «Велес», роботи на заводі «Івано-Франківськцемент», зведення багатоквартирних будинків тощо.

    Компанія згадується у десяти незначних судових справах. Зокрема, щодо заборгованості за бетон, стягнення податкового боргу та пошкодження дороги на вул. Шевченка через заїзд техніки. Фірма неодноразово залучалася до проектів УГКЦ. 14 листопада митрополит архієпархії Володимир Війтишин навіть вручив подяку директору компанії Андрію Тимчуку. Однак згодом ця новина з сайту архієпархії зникла.

    Ввечері 22 листопада на місце обвалу, крім рятувальників, прибули працівники поліції та прокуратури. Як повідомили у секторі комунікації управління Нацполіції в Івано-Франківській області, відомості за цим фактом внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч. 2 ст. 272 Кримінального кодексу України (порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою). Проводиться досудове розслідування.

    Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за фактом обвалу залізобетонних конструкцій на будівництві здійснює Івано-Франківська місцева прокуратура. Санкція вказаної статті передбачає покарання у вигляді обмеження волі на строк до 5-ти років або позбавлення волі на строк до 8-ми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3-х років.

    Наразі відомо, що в офісі фірми провели обшук та вилучили документи, пов’язані з будівництвом. Окрім того, його опломбували. Тож стаціонарні телефони не відповідають, а телефон керівника – вимкнений.

    Наталя ДЕРКЕВИЧ

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!