Щорічно 9 листопада в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця, українці відзначають День української писемності та мови, повідомляє Радіо Свобода.
Свято відзначається згідно з Указом Президента №1241/97. Нестор Літописець був монахом Києво-Печерського монастиря (бл.1114 р.), першим давньоруським письменником і літописцем, послідовником творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія. Автор житій князів Бориса і Гліба, Феодосія Печерського; традиційно вважається одним з авторів «Повісті временних літ».
Сьогодні на українському радіо традиційно проходить радіодиктант національної єдності. Ця акція була заснована в 2000 році. У написанні радіодиктанту можуть взяти участь всі бажаючі, проте головною метою цього заходу є демонстрація єдності з усіма, хто любить і шанує українське слово. Написання радіодиктанту розпочалося об 11:00.
Серед учасників можна побачити народного депутата України Ірину Геращенко, письменників Василя Шкляра, Сашка Лірника, співака Тараса Тополю та багато інших. У написанні радіодиктанту беруть участь і двадцять найкращих учнів київських шкіл.
Також до написання радіодиктанту національної єдності долучився віце-прем’єр-міністр – Міністр культури України В’ячеслав Кириленко.
Цьогоріч радіодиктант має певні особливості. Окрім традиційного його написання, в цей день встановлені радіомости з українцями у Австралії, Китаї, Польщі, Росії та Португалії, тобто вперше радіодиктант має статус міжнародного.
Вперше місцем проведення написання диктанту стала найбільша аудиторія Київського національного університету імені Тараса Шевченка – імені М. Максимовича.
Також вперше взяти участь у радіодиктанті змогли люди з вадами слуху, адже онлайн-трансляція супроводжувалася сурдоперекладом.
Традиційно диктує текст автор шкільних підручників з української мови та літератури, доцент Київського педагогічного університету ім. Б. Грінченка Олександр Авраменко.
Результати радіодиктанту будуть відомі і оприлюднені наприкінці листопада – на початку грудня.
У цей день в Україні також проводять Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика. Конкурс проводиться за підтримки Міносвіти, а також Ліги українських меценатів. Щорічна кількість учасників становить понад 5 млн осіб в 20 країнах світу.